1996 Asian Winter Games

Host City Harbin
Country CHN
Held 4 – 11 February 1996
Competitors 101
Countries 5

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Super G Men Medal 3 2
Giant Slalom Men Medal 3 2
Super G Women Medal 3 2
Giant Slalom Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual (20 km) Men Medal 3 1
Sprint (10 km) Men Medal 3 2
Relay (4x7.5 km) Men Medal 8 3
Individual (15 km) Women Medal 3 2
Sprint (7.5 km) Women Medal 3 2
Relay (4x7.5 km) Women Medal 6 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
10 km classical Men 11 February 1996 Medal 3 2
15 km freestyle Men 6 February 1996 Medal 3 2
4 x 10 km relay Men Medal 4 3
5 km classical Women 11 February 1996 Medal 3 2
10 km freestyle Women 6 February 1996 Medal 3 2
4 x 5 km relay Women Medal 10 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Normal Hill Men 5 February 1996 Demonstration 3 2
Normal Hill Team Men 7 February 1996 Demonstration 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
500 m Men 7 February 1996 Medal 12 4
1,000 m Men 8 February 1996 Medal 13 4
1,500 m Men 7 February 1996 Medal 14 4
5,000 m Men 5 February 1996 Medal 12 5
10,000 m Men 9 February 1996 Medal 8 4
500 m Women 7 February 1996 Medal 10 3
1,000 m Women 8 February 1996 Medal 12 4
1,500 m Women 7 February 1996 Medal 14 4
3,000 m Women 5 February 1996 Medal 11 4

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Kazakhstan KAZ 12 8 7 27
2 Japan JPN 8 10 7 25
3 China CHN 4 3 7 14
4 South Korea KOR 3 2 3 8

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Super G, Men Byun Jong-Moon KOR Kenta Uraki JPN Azumi Tajima JPN
Giant Slalom, Men Kenta Uraki JPN Hur Seung-Wook KOR Byun Jong-Moon KOR
Super G, Women Fumiyo Uemura JPN Olga Vedyacheva KAZ Junko Yamakawa JPN
Giant Slalom, Women Olga Vedyacheva KAZ Fumiyo Uemura JPN Tomomi Sato JPN
Individual (20 km), Men Valery Ivanov KAZ Mikhail Lepyoshkin KAZ Dmitry Pantov KAZ
Sprint (10 km), Men Dmitry Pantov KAZ Valery Ivanov KAZ Tan Hongbin CHN
Relay (4x7.5 km), Men Kazakhstan KAZ Japan JPN China CHN
Individual (15 km), Women Inna Sheshkil KAZ Margarita Dulova KAZ Yu Shumei CHN
Sprint (7.5 km), Women Inna Sheshkil KAZ Wang Jinfen CHN Yu Shumei CHN
Relay (4x7.5 km), Women China CHN Kazakhstan KAZ
10 km classical, Men Pavel Ryabinin KAZ Vladimir Bortsov KAZ Park Byung-Chul KOR
15 km freestyle, Men Pavel Ryabinin KAZ Qu Donghai CHN Vladimir Bortsov KAZ
4 x 10 km relay, Men Kazakhstan KAZ Japan JPN China CHN
5 km classical, Women Oksana Yatskaya KAZ Sumiko Yokoyama JPN Yelena Chernetsova KAZ
10 km freestyle, Women Sumiko Yokoyama JPN Yu Shumei CHN Guo Dongling CHN
4 x 5 km relay, Women China CHN Kazakhstan KAZ Japan JPN
500 m, Men Jegar Seong-Ryeol
Takahiro Hamamichi
KOR
JPN
Kim Yun-Man KOR
1,000 m, Men Yusuke Imai JPN Kim Yun-Man KOR Vadim Shakshakbayev KAZ
1,500 m, Men Yusuke Imai JPN Shinya Tanaka JPN Sergey Tsybenko KAZ
5,000 m, Men Mitsuru Watanabe JPN Daigo Miyaki JPN Yevgeny Sanarov KAZ
10,000 m, Men Shigekazu Nemoto JPN Radik Bikchentayev KAZ Yevgeny Sanarov KAZ
500 m, Women Wang Manli
Xue Ruihong
CHN
CHN
Jin Hua CHN
1,000 m, Women Cheon Hui-Ju KOR Aki Tonoike JPN Chiahiro Mondo JPN
1,500 m, Women Lyudmila Prokashova KAZ Aki Tonoike JPN Eriko Seo JPN
3,000 m, Women Lyudmila Prokashova KAZ Eriko Seo JPN Saori Igami JPN