1999 Asian Winter Games

Host City Gangwon
Country KOR
Held 30 January – 6 February 1999
Competitors 109
Countries 5

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Super G Men Medal 3 2
Giant Slalom Men Medal 3 2
Slalom Men Medal 3 2
Super G Women Medal 3 2
Giant Slalom Women Medal 3 2
Slalom Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual (20 km) Men Medal 3 2
Sprint (10 km) Men Medal 3 2
Relay (4x7.5 km) Men Medal 12 3
Individual (15 km) Women Medal 3 2
Sprint (7.5 km) Women Medal 3 2
Relay (4x7.5 km) Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
15 km classical Men 31 January 1999 Medal 3 1
30 km freestyle Men 4 February 1999 Medal 3 2
4 x 10 km relay Men 2 February 1999 Medal 12 3
5 km classical Women 1 February 1999 Medal 3 3
10 km freestyle Women 5 February 1999 Medal 3 2
4 x 5 km relay Women 3 February 1999 Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
500 m Men 2 – 3 February 1999 Medal 11 4
1,000 m Men 5 February 1999 Medal 12 4
1,500 m Men 4 February 1999 Medal 14 4
5,000 m Men 2 February 1999 Medal 12 5
10,000 m Men 5 February 1999 Medal 10 4
500 m Women 2 – 3 February 1999 Medal 11 3
1,000 m Women 5 February 1999 Medal 12 3
1,500 m Women 4 February 1999 Medal 12 4
3,000 m Women 2 February 1999 Medal 9 4

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Kazakhstan KAZ 9 7 6 22
2 China CHN 7 5 6 18
3 Japan JPN 6 8 6 20
4 South Korea KOR 5 7 9 21

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Super G, Men Hur Seung-Wook KOR Joji Kawaguchi JPN Choi Moon-Sung KOR
Giant Slalom, Men Joji Kawaguchi JPN Hur Seung-Wook KOR Lee Ki-Hyun KOR
Slalom, Men Hur Seung-Wook KOR Joji Kawaguchi JPN Choi Moon-Sung KOR
Super G, Women Yoo Hye-Min KOR Yang Woo-Young KOR Olga Vedyacheva KAZ
Giant Slalom, Women Olga Vedyacheva KAZ Yoo Hye-Min KOR Yuliya Krygina KAZ
Slalom, Women Rina Seki JPN Olga Vedyacheva KAZ Yoo Hye-Min KOR
Individual (20 km), Men Zhang Qing CHN Dmitry Pozdnyakov KAZ Dmitry Pantov KAZ
Sprint (10 km), Men Zhang Qing CHN Dmitry Pozdnyakov KAZ Dmitry Pantov KAZ
Relay (4x7.5 km), Men Kazakhstan KAZ Japan JPN South Korea KOR
Individual (15 km), Women Yu Shumei CHN Liu Xianying CHN Margarita Dulova KAZ
Sprint (7.5 km), Women Yu Shumei CHN Margarita Dulova KAZ Sun Ribo CHN
Relay (4x7.5 km), Women Kazakhstan KAZ China CHN South Korea KOR
15 km classical, Men Vladimir Smirnov KAZ Pavel Ryabinin KAZ Andrey Nevzorov KAZ
30 km freestyle, Men Andrey Nevzorov KAZ Vladimir Smirnov KAZ Mitsuo Horigome JPN
4 x 10 km relay, Men Kazakhstan KAZ Japan JPN South Korea KOR
5 km classical, Women Sumiko Yokoyama JPN Svetlana Shishkina KAZ Luan Zhengrong CHN
10 km freestyle, Women Svetlana Shishkina KAZ Sumiko Yokoyama JPN Fumiko Aoki JPN
4 x 5 km relay, Women Kazakhstan KAZ Japan JPN China CHN
500 m, Men Shoji Kato JPN Jegar Seong-Ryeol KOR Kazuya Nishioka JPN
1,000 m, Men Choi Jae-Bong KOR Lee Gyu-Hyeok KOR Cheon Ju-Hyeon KOR
1,500 m, Men Choi Jae-Bong KOR Cheon Ju-Hyeon KOR Hiromichi Ito JPN
5,000 m, Men Radik Bikchentayev KAZ Mun Jun KOR Kazuki Sawaguchi JPN
10,000 m, Men Toshihiko Itokawa JPN Liu Guangbin CHN Mun Jun KOR
500 m, Women Xue Ruihong CHN Yang Chunyuan CHN Wang Manli CHN
1,000 m, Women Xue Ruihong CHN Yang Chunyuan CHN Li Xuesong CHN
1,500 m, Women Song Li CHN Kanae Kobayashi JPN Aki Narita JPN
3,000 m, Women Aki Narita JPN Yuri Horikawa JPN Song Li CHN