2019 European Games

Host City Minsk
Country BLR
Held 21 – 30 June 2019
Competitors 309
Countries 34

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
3x3 Basketball Men Medal 12 3
3x3 Basketball Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Group All-Around Men Medal 8 3
Group Balance Men Medal 8 3
Group Dynamic Men Medal 8 3
Pair All-Around Mixed Medal 6 3
Pair Balance Mixed Medal 6 3
Pair Dynamic Mixed Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Pair Mixed Medal 6 3
Group Open Medal 15 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men Medal 3 3
Recurve Team Men Medal 9 3
Compound individual Men Medal 3 3
Recurve individual Women Medal 3 2
Recurve Team Women Medal 9 3
Compound individual Women Medal 3 3
Recurve Team Mixed Medal 6 3
Compound Team Mixed Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual All-Around Men Medal 3 2
Floor Exercise Men Medal 3 3
Vault Men Medal 3 3
Parallel Bars Men Medal 3 3
Horizontal Bar Men Medal 3 3
Rings Men Medal 3 3
Pommelled Horse Men Medal 3 3
Individual All-Around Women Medal 3 3
Floor Exercise Women Medal 3 3
Vault Women Medal 3 3
Uneven Bars Women Medal 3 3
Balance Beam Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
4 x 400 m Relay Mixed Medal 12 3
Distance Pursuit Relay Mixed Medal 12 3
Team Mixed Medal 63 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 4
Doubles Men Medal 8 4
Singles Women Medal 4 3
Doubles Women Medal 8 4
Doubles Mixed Medal 8 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Women Medal 3 3
Hoop Women Medal 3 3
Ball Women Medal 3 3
Clubs Women Medal 3 3
Ribbon Women Medal 3 3
Group Women Medal 15 3
Group Single Apparatus Ball Women Medal 15 3
Group Multiple Apparatus Hoop, Clubs Women Medal 15 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 3 3
Team Men Medal 9 3
Singles Women Medal 3 3
Team Women Medal 10 3
Doubles Mixed Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Trampoline Individual Men Medal 3 3
Trampoline Synchro Men Medal 6 3
Trampoline Individual Women Medal 3 3
Trampoline Synchro Women Medal 6 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Russia RUS 14 9 8 31
2 Belarus BLR 9 6 11 26
3 Italy ITA 6 1 2 9
4 Ukraine UKR 5 6 9 20
5 Germany GER 4 1 2 7
6 Great Britain GBR 3 6 0 9
7 France FRA 3 2 5 10
8 Belgium BEL 3 1 0 4
9 Slovenia SLO 3 0 0 3
10 Netherlands NED 2 3 2 7
11 Portugal POR 2 2 4 8
12 Denmark DEN 2 2 2 6
13 Israel ISR 2 2 1 5
14 Armenia ARM 1 1 0 2
15 Poland POL 1 0 1 2
16 Finland FIN 1 0 0 1
= Lithuania LTU 1 0 0 1
18 Bulgaria BUL 0 4 2 6
19 Romania ROU 0 3 1 4
20 Czech Republic CZE 0 3 0 3
21 Azerbaijan AZE 0 2 1 3
22 Turkey TUR 0 1 3 4
23 Estonia EST 0 1 1 2
= Latvia LAT 0 1 1 2
= Luxembourg LUX 0 1 1 2
= Sweden SWE 0 1 1 2
27 Cyprus CYP 0 1 0 1
= Georgia GEO 0 1 0 1
= Slovakia SVK 0 1 0 1
30 Hungary HUN 0 0 3 3
31 Croatia CRO 0 0 2 2
= Greece GRE 0 0 2 2
33 Ireland IRL 0 0 1 1
= Spain ESP 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
3x3 Basketball, Men Russia RUS Latvia LAT Belarus BLR
3x3 Basketball, Women France FRA Estonia EST Belarus BLR
Group All-Around, Men Belgium BEL Portugal POR Belarus BLR
Group Balance, Men Belarus BLR Belgium BEL Portugal POR
Group Dynamic, Men Belgium BEL Portugal POR Belarus BLR
Pair All-Around, Mixed Kirill Startsev / Viktoriya Aksenova RUS Abdulla Al-Mashaykhi / Ruhidil Gurbanli AZE Artur Beliakou / Volha Melnik BLR
Pair Balance, Mixed Artur Beliakou / Volha Melnik BLR Kirill Startsev / Viktoriya Aksenova RUS Abdulla Al-Mashaykhi / Ruhidil Gurbanli AZE
Pair Dynamic, Mixed Kirill Startsev / Viktoriya Aksenova RUS Abdulla Al-Mashaykhi / Ruhidil Gurbanli AZE Artur Beliakou / Volha Melnik BLR
Pair, Mixed Michela Castoldi / Davide Donati ITA Dacian Barna / Andreea Bogati ROU Grigory Shikhaleyev / Tatyana Konakova RUS
Group, Open Russia RUS Bulgaria BUL Romania ROU
Recurve individual, Men Mauro Nespoli ITA Steve Wijler NED Pablo Acha ESP
Recurve Team, Men France FRA Netherlands NED Italy ITA
Compound individual, Men Mike Schloesser NED Gilles Seywert LUX Mario Vavro CRO
Recurve Team, Mixed Italy ITA Great Britain GBR Germany GER
Compound Team, Mixed Russia RUS Netherlands NED Turkey TUR
Recurve individual, Women Tatiana Andreoli ITA Lucilla Boari ITA Gabriela Bayardo NED
Recurve Team, Women Great Britain GBR Belarus BLR Denmark DEN
Compound individual, Women Toja Černe-Ellison SLO Nataliya Avdeyeva RUS Sophie Dodémont FRA
Individual All-Around, Men David Belyavsky RUS Oleh Verniaiev UKR Vladislav Polyashov RUS
Floor Exercise, Men Emil Soravuo FIN Giarnni Regini-Moran GBR Petro Paxnyuk UKR
Vault, Men Artur Davtyan ARM Dmitry Lankin RUS Ihor Radivilov UKR
Parallel Bars, Men Oleh Verniaiev UKR Marios Georgiou CYP Ferhat Arıcan TUR
Horizontal Bar, Men Robert Tvorogal LTU Ahmet Önder TUR Dávid Vecsernyés HUN
Rings, Men Marco Lodadio ITA Vahagn Davtyan ARM Ihor Radivilov UKR
Pommelled Horse, Men David Belyavsky RUS Oleh Verniaiev UKR Andrei Likhavitski BLR
Individual All-Around, Women Angelina Melnikova RUS Lorette Charpy FRA Diana Varinska UKR
Floor Exercise, Women Anastasiya Bachynska UKR Aneta Holasová CZE Jessica Castles SWE
Vault, Women Teja Belak SLO Angelina Melnikova RUS Sára Péter HUN
Uneven Bars, Women Angelina Melnikova RUS Beckie Downie GBR Anastasiya Alistratava BLR
Balance Beam, Women Nina Derwael BEL Angelina Melnikova RUS Diana Varinska UKR
100 m, Men Carlos Manuel Nascimento POR Ján Volko SVK Jak Ali Harvey TUR
110 m Hurdles, Men Hassane Fofana ITA Vital Parakhonka BLR Kostas Douvalidis GRE
High Jump, Men Maksim Nedasekau BLR Ilya Ivanyuk RUS Bohdan Bondarenko UKR
4 x 400 m Relay, Mixed Ukraine UKR Czech Republic CZE Portugal POR
Distance Pursuit Relay, Mixed Ukraine UKR Czech Republic CZE Italy ITA
Team, Mixed Ukraine UKR Belarus BLR Germany GER
100 m, Women Maja Mihalinec SLO Krystsina Tsimanouskaya BLR Rafaela Spanoudaki-Chatziriga GRE
100 m Hurdles, Women Elvira Herman BLR Hanna Plotitsyna UKR Gréta Kerekes HUN
Long Jump, Women Yelena Sokolova RUS Anastasiya Mironchik-Ivanova BLR Maryna Bekh-Romanchuk UKR
Javelin Throw, Women Tatyana Kholodovich BLR Yekaterina Starygina RUS Madara Palameika LAT
Singles, Men Anders Antonsen DEN Brice Leverdez FRA Raul Must
Misha Zilberman
EST
ISR
Doubles, Men Marcus Ellis / Chris Langridge GBR Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen DEN Vladimir Ivanov / Ivan Sozonov
Jelle Maas / Robin Tabeling
RUS
NED
Doubles, Mixed Marcus Ellis / Lauren Smith GBR Chris Adcock / Gabby Adcock GBR Samuel Magee / Chloe Magee
Thom Gicquel / Delphine Delrue
IRL
FRA
Singles, Women Mia Blichfeldt DEN Kirsty Gilmour GBR Line Kjærsfeldt
Yevgeniya Kosetskaya
DEN
RUS
Doubles, Women Selena Piek / Cheryl Seinen NED Chloe Birch / Lauren Smith GBR Émilie Lefel / Anne Tran
Yekaterina Bolotova / Alina Davletova
FRA
RUS
Individual, Women Dina Averina RUS Linoy Ashram ISR Katsiaryna Halkina BLR
Hoop, Women Dina Averina RUS Katsiaryna Halkina BLR Vlada Nikolchenko UKR
Ball, Women Linoy Ashram ISR Katrin Taseva BUL Dina Averina RUS
Clubs, Women Linoy Ashram ISR Dina Averina RUS Vlada Nikolchenko UKR
Ribbon, Women Dina Averina RUS Linoy Ashram ISR Katrin Taseva BUL
Group, Women Belarus BLR Bulgaria BUL Russia RUS
Group Single Apparatus Ball, Women Russia RUS Bulgaria BUL Belarus BLR
Group Multiple Apparatus Hoop, Clubs, Women Belarus BLR Ukraine UKR Bulgaria BUL
Singles, Men Timo Boll GER Jonathan Groth DEN Tomislav Pucar CRO
Team, Men Germany GER Sweden SWE Portugal POR
Doubles, Mixed Patrick Franziska / Petrissa Solja GER Ovidiu Ionescu / Bernadette Szőcs ROU Tristan Flore / Laura Gasnier FRA
Singles, Women Fu Yu POR Ying Han GER Xia Lian Ni LUX
Team, Women Germany GER Romania ROU Poland POL
Trampoline Individual, Men Uladzislau Hancharou BLR Mikhail Melnik RUS Diogo Ganchinho POR
Trampoline Synchro, Men Łukasz Jaworski / Artur Zakrzewski POL Anton Davydenko / Mykola Prostorov UKR Sébastien Martiny / Allan Morante FRA
Trampoline Individual, Women Léa Labrousse FRA Luba Golovina GEO Hanna Harchonak BLR
Trampoline Synchro, Women Hanna Harchonak / Maryia Makharynskaya BLR Maryna Kyiko / Svitlana Malkova UKR Irina Kundius / Yana Pavlova RUS