1998 Asian Games

Host City Bangkok
Country THA
Held 6 – 20 December 1998
Competitors 288
Countries 20

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Solo Women Medal 3 3
Duet Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 3
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 16 4
4 x 400 m Relay Men Medal 14 3
20 km Walk Men Medal 3 2
50 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
3 m Springboard Men Medal 3 2
10 m Platform Men Medal 3 2
3 m Springboard Women Medal 3 2
10 m Platform Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 4 4
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 11 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 11 3
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men Medal 39 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 32 38 13 83
2 Japan JPN 29 16 18 63
3 South Korea KOR 5 5 9 19
4 Kazakhstan KAZ 5 4 9 18
5 Sri Lanka SRI 3 0 2 5
6 India IND 2 6 7 15
7 Uzbekistan UZB 2 4 0 6
8 Qatar QAT 2 3 3 8
9 Thailand THA 1 5 6 12
10 Chinese Taipei TPE 1 1 6 8
11 Malaysia MAS 1 1 1 3
12 Indonesia INA 1 0 0 1
13 North Korea PRK 0 1 2 3
14 Iran IRI 0 1 1 2
15 Kyrgyzstan KGZ 0 0 2 2
= Philippines PHI 0 0 2 2
17 Hong Kong HKG 0 0 1 1
= Oman OMA 0 0 1 1
= Syria SYR 0 0 1 1
= Turkmenistan TKM 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Solo, Women Miya Tachibana JPN Choi Yoo-Jin KOR Li Yuanyuan CHN
Duet, Women Miya Tachibana / Miho Takeda JPN Jang Yun-Gyeong / Yu Na-Mi KOR Li Min / Long Yan CHN
100 m, Men Koji Ito JPN Reanchai Sriharwong THA Yasukatsu Otsuki JPN
200 m, Men Koji Ito JPN Han Chaoming CHN Sugath Thilakaratne SRI
400 m, Men Sugath Thilakaratne SRI Ibrahim Ismail QAT Paramjit Singh IND
800 m, Men Lee Jin-Il KOR Kim Sun-Hyeong KOR Abdul Rahman Hassan QAT
1,500 m, Men Mohamed Suleiman QAT Kim Sun-Hyeong KOR Bahadur Prasad IND
5,000 m, Men Mohamed Suleiman QAT Ahmed Ibrahim Warsama QAT Baek Seung-Do KOR
10,000 m, Men Kenji Takao JPN Ahmed Ibrahim Warsama QAT Gulab Chand IND
Marathon, Men Lee Bong-Ju KOR Akira Manai JPN Kim Jung-Won PRK
110 m Hurdles, Men Chen Yanhao CHN Andrey Sklyarenko KAZ Hamad Al-Dosari QAT
400 m Hurdles, Men Hideaki Kawamura JPN Yoshihiko Saito JPN Chen Tien-Wen TPE
3,000 m Steeplechase, Men Yasunori Uchitomi JPN Sayed Hamid Sajjadi IRI Jafar Babakhani IRI
4 x 100 m Relay, Men Japan JPN Thailand THA Oman OMA
4 x 400 m Relay, Men Japan JPN India IND South Korea KOR
20 km Walk, Men Yu Guohui CHN Valery Borisov KAZ Li Zewen CHN
50 km Walk, Men Wang Yinhang CHN Sergey Korepanov KAZ Fumio Imamura JPN
High Jump, Men Lee Jin-Taek KOR Zhou Zhongge CHN Shigeki Toyoshima JPN
Pole Vault, Men Igor Potapovich KAZ Kim Cheol-Gyun KOR Fumiaki Kobayashi JPN
Long Jump, Men Masaki Morinaga JPN Liu Honglin CHN Abdul Rahman Al-Nubi QAT
Triple Jump, Men Sergey Arzamasov KAZ Duan Qifeng CHN Nattaporn Nomkanha THA
Shot Put, Men Liu Hao CHN Shakti Singh IND Sergey Rubtsov KAZ
Discus Throw, Men Li Shaojie CHN Anil Kumar Sangwan IND Zhang Cunbiao CHN
Hammer Throw, Men Koji Murofushi JPN Andrey Abduvaliyev UZB Nikolay Davydov KGZ
Javelin Throw, Men Sergey Voynov UZB Zhang Lianbiao CHN Li Rongxiang CHN
Decathlon, Men Oleg Veretelnikov UZB Ramil Ganiyev UZB Toru Yasui JPN
100 m, Women Li Xuemei CHN Li Yali CHN Rachita Mistry IND
200 m, Women Damayanthi Dharsha SRI Li Xuemei CHN Yan Jiankui CHN
400 m, Women Damayanthi Dharsha SRI Chen Yuxiang CHN Svetlana Bodritskaya KAZ
800 m, Women Jyotirmoyee Sikdar IND Rosa Kutty Kunnath Chacko IND Wang Yuanping CHN
1,500 m, Women Jyotirmoyee Sikdar IND Wang Qingfen CHN Sunita Rani IND
5,000 m, Women Supriyati Sutono INA Sunita Rani IND Michiko Shimizu JPN
10,000 m, Women Yuko Kawakami JPN Zheng Guixia CHN Chiemi Takahashi JPN
Marathon, Women Naoko Takahashi JPN Kim Chang-Ok PRK Tomoko Kai JPN
100 m Hurdles, Women Olga Shishigina KAZ Liu Jing CHN Sriyani Kulawansa SRI
400 m Hurdles, Women Nataliya Torshina KAZ Hsu Pei-Chin TPE Li Yulian CHN
4 x 100 m Relay, Women China CHN Uzbekistan UZB Thailand THA
4 x 400 m Relay, Women China CHN India IND Kazakhstan KAZ
10 km Walk, Women Liu Hongyu CHN Rie Mitsumori JPN Svetlana Tolstaya KAZ
High Jump, Women Yoko Ota JPN Jin Ling CHN Anna Chertrova KGZ
Pole Vault, Women Cai Weiyan CHN Masumi Ono JPN Sun Caiyun CHN
Long Jump, Women Guan Yingnan CHN Yu Yiqun CHN Yelena Pershina KAZ
Triple Jump, Women Ren Ruiping CHN Wu Lingmei CHN Viktoriya Brigadnaya TKM
Shot Put, Women Li Meisu CHN Cheng Xiaoyan CHN Juttaporn Krasaeyan THA
Discus Throw, Women Luan Zhili CHN Liu Fengying CHN Neelam Jaswant Singh Dogra IND
Javelin Throw, Women Lee Yeong-Seon KOR Liang Lili CHN Gurmeet Kaur IND
Heptathlon, Women Shen Shengfei CHN Svetlana Kazanina KAZ Ma Chun-Ping TPE
3 m Springboard, Men Zhou Yilin CHN Yu Zhuocheng CHN Suchart Pichi THA
10 m Platform, Men Tian Liang CHN Huang Qiang CHN Suchart Pichi THA
3 m Springboard, Women Guo Jingjing CHN Lan Yang CHN Irina Vyguzova KAZ
10 m Platform, Women Cai Yuyan CHN Li Na CHN Choe Myong-Hwa PRK
50 m Freestyle, Men Jiang Chengji CHN Tomohiro Yamanoi JPN Hirosuke Hamano JPN
100 m Freestyle, Men Shunsuke Ito JPN Shunsuke Ito JPN Zhao Lifeng
Huang Chih-Yung
Igor Sitnikov
CHN
TPE
KAZ
200 m Freestyle, Men Yosuke Ichikawa JPN Torlarp Sethsothorn THA Shunsuke Ito JPN
400 m Freestyle, Men Torlarp Sethsothorn THA Masato Hirano JPN Mark Kwok HKG
1,500 m Freestyle, Men Masato Hirano JPN Torlarp Sethsothorn THA Hicham El-Masry SYR
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Japan JPN China CHN Kazakhstan KAZ
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Japan JPN China CHN South Korea KOR
100 m Backstroke, Men Alex Lim MAS Fu Yong CHN Raymond Papa PHI
200 m Backstroke, Men Fu Yong CHN Alex Lim MAS Raymond Papa PHI
100 m Breaststroke, Men Zeng Qiliang CHN Akira Hayashi JPN Elvin Chia MAS
200 m Breaststroke, Men Zhu Yi CHN Ratapong Sirisanont THA Yoshinobu Miyazaki JPN
100 m Butterfly, Men Takashi Yamamoto JPN Zhang Xiao CHN Han Gyu-Cheol KOR
200 m Butterfly, Men Takashi Yamamoto JPN Xie Xufeng CHN Han Gyu-Cheol KOR
200 m Individual Medley, Men Xiong Guoming CHN Jo Yoshimi JPN Xie Xufeng CHN
400 m Individual Medley, Men Takahiro Mori JPN Xiong Guoming CHN Ratapong Sirisanont THA
4 x 100 m Medley Relay, Men Japan JPN China CHN Kazakhstan KAZ
50 m Freestyle, Women Shan Ying CHN Han Xue CHN Sumika Minamoto JPN
100 m Freestyle, Women Shan Ying CHN Chao Na
Sumika Minamoto
CHN
JPN
200 m Freestyle, Women Tsai Shu-Min TPE Qin Caini CHN Sachiko Yamada JPN
400 m Freestyle, Women Chen Hua CHN Sachiko Yamada JPN Tsai Shu-Min TPE
800 m Freestyle, Women Chen Hua CHN Sachiko Yamada JPN Eri Yamanoi JPN
4 x 100 m Freestyle Relay, Women China CHN Japan JPN Chinese Taipei TPE
4 x 200 m Freestyle Relay, Women China CHN Japan JPN Chinese Taipei TPE
100 m Backstroke, Women Tomoko Hagiwara JPN Mai Nakamura JPN Choi Su-Min KOR
200 m Backstroke, Women Tomoko Hagiwara JPN Mai Nakamura JPN Sim Min-Ji KOR
100 m Breaststroke, Women Li Wei CHN Xu Shan CHN Masami Tanaka JPN
200 m Breaststroke, Women Masami Tanaka JPN Qi Hui CHN Junko Isoda JPN
100 m Butterfly, Women Ayari Aoyama JPN Ruan Yi CHN Hitomi Kashima JPN
200 m Butterfly, Women Cho Hee-Yeon KOR Ruan Yi CHN Hitomi Kashima JPN
200 m Individual Medley, Women Wu Yanyan CHN Chen Yan CHN Cho Hee-Yeon KOR
400 m Individual Medley, Women Yasuko Tajima JPN Wu Yanyan CHN Chen Yan CHN
4 x 100 m Medley Relay, Women Japan JPN China CHN South Korea KOR
Water Polo, Men Kazakhstan KAZ Uzbekistan UZB China CHN