2010 Asian Games

Host City Guangzhou
Country CHN
Held 12 – 27 November 2010
Competitors 422
Countries 22

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Duet Women Medal 6 3
Team Women Medal 28 3
Team Free Routine Combination Women Medal 32 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 15 3
20 km Walk Men Medal 3 2
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 5 4
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 13 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 4 3
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men Medal 3 2
3 m Springboard Men Medal 3 2
10 m Platform Men Medal 3 2
3 m Springboard, Synchronized Men Medal 6 3
10 m Platform, Synchronized Men Medal 6 3
1 m Springboard Women Medal 3 2
3 m Springboard Women Medal 3 2
10 m Platform Women Medal 3 2
3 m Springboard, Synchronized Women Medal 6 3
10 m Platform, Synchronized Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 3
200 m Freestyle Men Medal 3 3
400 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 20 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 18 3
50 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 2
50 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
50 m Butterfly Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 21 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
50 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
50 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
50 m Butterfly Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Short Men Medal 3 2
Short Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men Medal 39 3
Water Polo Women Medal 38 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 51 38 22 111
2 Japan JPN 15 31 22 68
3 South Korea KOR 8 6 12 26
4 Kazakhstan KAZ 5 6 6 17
5 India IND 5 2 6 13
6 Bahrain BRN 5 0 4 9
7 Qatar QAT 3 3 4 10
8 Saudi Arabia KSA 3 2 3 8
9 Uzbekistan UZB 2 3 4 9
10 Iran IRI 2 3 0 5
11 Singapore SGP 1 1 0 2
12 Thailand THA 1 0 2 3
13 Tajikistan TJK 1 0 0 1
14 Malaysia MAS 0 4 5 9
15 Vietnam VIE 0 3 2 5
16 Chinese Taipei TPE 0 1 2 3
17 Iraq IRQ 0 1 0 1
18 North Korea PRK 0 0 4 4
19 Hong Kong HKG 0 0 2 2
20 Macau MAC 0 0 1 1
= Oman OMA 0 0 1 1
= United Arab Emirates UAE 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Duet, Women Jiang Tingting / Jiang Wenwen CHN Yukiko Inui / Chisa Kobayashi JPN Park Hyeon-Ha / Park Hyeon-Seon KOR
Team, Women China CHN Japan JPN North Korea PRK
Team Free Routine Combination, Women China CHN Japan JPN Kazakhstan KAZ
100 m, Men Lao Yi CHN Yasser Belghith Al-Nassiri KSA Barakat Al-Harthi OMA
200 m, Men Femi Ogunode QAT Kenji Fujimitsu JPN Omar Al-Salfa UAE
400 m, Men Femi Ogunode QAT Yuzo Kanemaru JPN Yousef Masrahi KSA
800 m, Men Sajjad Moradi IRI Adnan Taess IRQ Musaeb Abdulrahman Balla QAT
1,500 m, Men Mohammed Shaween KSA Sajjad Moradi IRI Belal Mansoor Ali BRN
5,000 m, Men Hasan Mahboob BRN James Kwalia QAT Felix Kibore QAT
10,000 m, Men Bilisuma Shugi Gelassa BRN Essa Ismail Rashed QAT Hasan Mahboob BRN
Marathon, Men Ji Yeong-Jun KOR Yukihiro Kitaoka JPN Mubarak Shami QAT
110 m Hurdles, Men Liu Xiang CHN Shi Dongpeng CHN Park Tae-Gyeong KOR
400 m Hurdles, Men Joseph Ganapathiplackal Abraham IND Bandar Yahya Sharahili KSA Naohiro Kawakita JPN
3,000 m Steeplechase, Men Tareq Mubarak Taher BRN Thamer Kamal Ali QAT Ali Ahmed Al-Amri KSA
4 x 100 m Relay, Men China CHN Chinese Taipei TPE Thailand THA
4 x 400 m Relay, Men Saudi Arabia KSA Japan JPN China CHN
20 km Walk, Men Wang Hao CHN Chu Yafei CHN Kim Hyeon-Seop KOR
50 km Walk, Men Si Tianfeng CHN Li Lei CHN Koichiro Morioka JPN
High Jump, Men Mutaz Essa Barshim QAT Hiromi Takahari JPN Huang Haiqiang
Vitaly Tsykunov
Rashid Ahmed Al-Mannai
CHN
KAZ
QAT
Pole Vault, Men Yang Yansheng CHN Kim Yu-Seok
Leonid Andreyev
KOR
UZB
Long Jump, Men Kim Deok-Hyeon KOR Su Xiongfeng CHN Hussain Taher Al-Sabee KSA
Triple Jump, Men Li Yanxi CHN Yevgeny Ektov KAZ Cao Shuo CHN
Shot Put, Men Sultan Abdulmajeed Al-Habshi KSA Zhang Jun CHN Chang Ming-Huang TPE
Discus Throw, Men Ehsan Haddadi IRI Mohammad Samimi IRI Vikas Gowda IND
Hammer Throw, Men Dilshod Nazarov TJK Kaveh Mousavi IRI Hiroaki Doi JPN
Javelin Throw, Men Yukifumi Murakami JPN Park Jae-Myeong KOR Rinat Tarzumanov UZB
Decathlon, Men Dmitry Karpov KAZ Kim Kun-Woo KOR Vũ Văn Huyện VIE
100 m, Women Chisato Fukushima JPN Guzel Khubbiyeva UZB Vũ Thị Hương VIE
200 m, Women Chisato Fukushima JPN Vũ Thị Hương VIE Guzel Khubbiyeva UZB
400 m, Women Olga Tereshkova KAZ Asami Chiba JPN Marina Maslyonko KAZ
800 m, Women Margarita Mukashova KAZ Trương Thanh Hằng VIE Tintu Luka IND
1,500 m, Women Maryam Jamal BRN Trương Thanh Hằng VIE Mimi Belete BRN
5,000 m, Women Mimi Belete BRN Preeja Sreedharan IND Kavita Tungar IND
10,000 m, Women Preeja Sreedharan IND Kavita Tungar IND Shitaye Eshete BRN
Marathon, Women Zhou Chunxiu CHN Zhu Xiaolin CHN Kim Kum-Ok PRK
100 m Hurdles, Women Lee Yeon-Kyung KOR Nataliya Ivoninskaya KAZ Sun Yawei CHN
400 m Hurdles, Women Ashwini Chidananda Shetty Akkunji IND Wang Xing CHN Satomi Kubokura JPN
3,000 m Steeplechase, Women Sudha Singh IND Jin Yuan CHN Minori Hayakari JPN
4 x 100 m Relay, Women Thailand THA China CHN Japan JPN
4 x 400 m Relay, Women India IND Kazakhstan KAZ China CHN
20 km Walk, Women Liu Hong CHN Masumi Fuchise JPN Li Yanfei CHN
High Jump, Women Svetlana Radzivil UZB Nadiya Dusanova UZB Zheng Xingjuan
Anna Ustinova
CHN
KAZ
Pole Vault, Women Li Caixia CHN Li Ling CHN Tomomi Abiko JPN
Long Jump, Women Jeong Sun-Ok KOR Olga Rypakova KAZ Yuliya Tarasova UZB
Triple Jump, Women Olga Rypakova KAZ Xie Limei CHN Thitima Muangjan THA
Shot Put, Women Li Ling CHN Gong Lijiao CHN Lee Mi-Yeong KOR
Discus Throw, Women Li Yanfeng CHN Song Aimin CHN Krishna Poonia IND
Hammer Throw, Women Zhang Wenxiu CHN Wang Zheng CHN Yuka Murofushi JPN
Javelin Throw, Women Yuki Ebihara JPN Xue Juan CHN Li Lingwei CHN
Heptathlon, Women Yuliya Tarasova UZB Yuki Nakata JPN Prameela Ganapathy IND
1 m Springboard, Men He Min CHN Qin Kai CHN Yeoh Ken Nee MAS
3 m Springboard, Men He Chong CHN Luo Yutong CHN Yeoh Ken Nee MAS
10 m Platform, Men Cao Yuan CHN Huo Liang CHN Bryan Lomas MAS
3 m Springboard, Synchronized, Men Luo Yutong / Qin Kai CHN Bryan Lomas / Yeoh Ken Nee MAS Park Ji-Ho / Son Seong-Cheol KOR
10 m Platform, Synchronized, Men Yang Liguang / Zhou Luxin CHN Bryan Lomas / Ooi Tze Liang MAS Kim Chon-Man / So Myong-Hyok PRK
1 m Springboard, Women Wu Minxia CHN Zheng Shuangxue CHN Cheong Jun Hoong MAS
3 m Springboard, Women He Zi CHN Shi Tingmao CHN Choi Sut Ian MAC
10 m Platform, Women Hu Yadan CHN Wang Hao CHN Pandelela Rinong MAS
3 m Springboard, Synchronized, Women Shi Tingmao / Wang Han CHN Leong Mun Yee / Ng Yan Yee MAS Mai Nakagawa / Sayaka Shibusawa JPN
10 m Platform, Synchronized, Women Chen Ruolin / Wang Hao CHN Leong Mun Yee / Pandelela Rinong MAS Choe Kum-Hui / Kim Un-Hyang PRK
50 m Freestyle, Men Lu Zhiwu CHN Masayuki Kishida JPN Ranmaru Harada JPN
100 m Freestyle, Men Park Tae-Hwan KOR Lu Zhiwu CHN Takuro Fujii JPN
200 m Freestyle, Men Park Tae-Hwan KOR Sun Yang CHN Takeshi Matsuda JPN
400 m Freestyle, Men Park Tae-Hwan KOR Sun Yang CHN Zhang Lin CHN
1,500 m Freestyle, Men Sun Yang CHN Park Tae-Hwan KOR Zhang Lin CHN
4 x 100 m Freestyle Relay, Men China CHN Japan JPN South Korea KOR
4 x 200 m Freestyle Relay, Men China CHN Japan JPN South Korea KOR
50 m Backstroke, Men Junya Koga JPN Ryosuke Irie JPN Cheng Feiyi CHN
100 m Backstroke, Men Ryosuke Irie JPN Junya Koga JPN Sun Xiaolei CHN
200 m Backstroke, Men Ryosuke Irie JPN Zhang Fenglin CHN Cheng Feiyi CHN
50 m Breaststroke, Men Xie Zhi CHN Ryo Tateishi JPN Li Xiayan CHN
100 m Breaststroke, Men Ryo Tateishi JPN Vlad Polyakov KAZ Wang Shuai CHN
200 m Breaststroke, Men Naoya Tomita JPN Xue Ruipeng
Choi Gyu-Wung
CHN
KOR
50 m Butterfly, Men Zhou Jiawei CHN Masayuki Kishida JPN Virdhawal Khade IND
100 m Butterfly, Men Zhou Jiawei CHN Takuro Fujii JPN Wu Peng CHN
200 m Butterfly, Men Takeshi Matsuda JPN Ryusuke Sakata JPN Chen Yin CHN
200 m Individual Medley, Men Ken Takakuwa JPN Wang Shun CHN Yuya Horihata JPN
400 m Individual Medley, Men Yuya Horihata JPN Huang Chaosheng CHN Ken Takakuwa JPN
4 x 100 m Medley Relay, Men Japan JPN South Korea KOR Kazakhstan KAZ
50 m Freestyle, Women Li Zhesi CHN Tang Yi CHN Yayoi Matsumoto JPN
100 m Freestyle, Women Tang Yi CHN Li Zhesi CHN Haruka Ueda JPN
200 m Freestyle, Women Zhu Qianwei CHN Tang Yi CHN Hanae Ito JPN
400 m Freestyle, Women Shao Yiwen CHN Liu Jing CHN Seo Youn-Jeong KOR
800 m Freestyle, Women Li Xuanxu CHN Shao Yiwen CHN Maiko Fujino JPN
4 x 100 m Freestyle Relay, Women China CHN Japan JPN Hong Kong HKG
4 x 200 m Freestyle Relay, Women China CHN Japan JPN South Korea KOR
50 m Backstroke, Women Gao Chang CHN Aya Terakawa JPN Xu Tianlongzi CHN
100 m Backstroke, Women Zhao Jing CHN Shiho Sakai JPN Gao Chang CHN
200 m Backstroke, Women Zhao Jing CHN Shiho Sakai JPN Aya Terakawa JPN
50 m Breaststroke, Women Wang Randi CHN Zhao Jin CHN Satomi Suzuki JPN
100 m Breaststroke, Women Ji Liping CHN Satomi Suzuki JPN Chen Huijia CHN
200 m Breaststroke, Women Jeong Da-Rae KOR Sun Ye CHN Ji Liping CHN
50 m Butterfly, Women Tao Li SGP Yuka Kato JPN Lu Ying CHN
100 m Butterfly, Women Jiao Liuyang CHN Tao Li SGP Yuka Kato JPN
200 m Butterfly, Women Jiao Liuyang CHN Natsumi Hoshi JPN Choi Hye-Ra KOR
200 m Individual Medley, Women Ye Shiwen CHN Wang Qun CHN Choi Hye-Ra KOR
400 m Individual Medley, Women Ye Shiwen CHN Li Xuanxu CHN Cheng Wan-Jung TPE
4 x 100 m Medley Relay, Women China CHN Japan JPN Hong Kong HKG
Short, Men Yuichi Hosoda JPN Ryosuke Yamamoto JPN Dmitry Gaag KAZ
Short, Women Mariko Adachi JPN Akane Tsuchihashi JPN Jang Yun-Jung KOR
Water Polo, Men Kazakhstan KAZ China CHN Japan JPN
Water Polo, Women China CHN Kazakhstan KAZ Uzbekistan UZB