1991 African Games

Host City Cairo
Country EGY
Held 20 September – 1 October 1991
Competitors 173
Countries 20

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 1
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 14 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 1
200 m Women Medal 3 1
400 m Women Medal 3 1
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
5,000 m Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 1
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Pentathlon Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 4 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 4 3
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 3
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 0 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 0 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 0 2
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 3
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 8 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Egypt EGY 19 11 9 39
2 Nigeria NGR 13 20 12 45
3 Kenya KEN 12 10 7 29
4 Algeria ALG 10 13 10 33
5 Zimbabwe ZIM 4 4 4 12
6 Ethiopia ETH 4 3 4 11
7 Mauritius MRI 3 4 3 10
8 Namibia NAM 3 0 6 9
9 Ivory Coast CIV 2 1 2 5
10 Angola ANG 1 0 1 2
11 Mozambique MOZ 1 0 0 1
12 Tunisia TUN 0 2 4 6
13 Ghana GHA 0 1 3 4
14 Senegal SEN 0 1 2 3
15 Lesotho LES 0 1 0 1
= Seychelles SEY 0 1 0 1
= Sierra Leone SLE 0 1 0 1
18 Madagascar MAD 0 0 4 4
19 Tanzania TAN 0 0 1 1
= Uganda UGA 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Frankie Fredericks NAM Davidson Ezinwa NGR Emmanuel Tuffour GHA
200 m, Men Frankie Fredericks NAM Emmanuel Tuffour GHA Daniel Effiong NGR
400 m, Men Samson Kitur KEN Sunday Bada NGR Francis Ogola UGA
800 m, Men William Tanui KEN Robert Langat Kibet KEN Kennedy Osei GHA
1,500 m, Men William Kiprotich Kemei KEN Desta Asgedom ETH Alemayehu Roba ETH
5,000 m, Men Fita Bayissa ETH Ibrahim Kinuthia KEN Ondoro Osoro KEN
10,000 m, Men Thomas Osano KEN William Koech KEN Chala Kelele ETH
Marathon, Men Tena Negere ETH Ernest Tjela LES Allaoua Khellil ALG
110 m Hurdles, Men Judex Lefou MRI Noureddine Tadjine ALG Emeka Osaji NGR
400 m Hurdles, Men Erick Keter KEN Gideon Yego KEN Amadou Dia Bâ SEN
3,000 m Steeplechase, Men Moses Kiptanui KEN William Mutwol KEN Johnstone Kipkoech KEN
4 x 100 m Relay, Men Nigeria NGR Sierra Leone SLE Senegal SEN
4 x 400 m Relay, Men Kenya KEN Nigeria NGR Ghana GHA
20 km Walk, Men Shemisu Hassan ETH Abdel Wahab Ferguene ALG Abderrahmane Djebbar ALG
High Jump, Men Othmane Belfaa ALG Boubacar Guèye SEN Yacine Mousli ALG
Pole Vault, Men Sami Si Mohamed ALG Belgacem Touami ALG Kersley Gardenne MRI
Long Jump, Men George Ogbeide NGR Yusuf Alli NGR James Sabulei KEN
Triple Jump, Men James Sabulei KEN Paul Nioze SEY Benjamin Koech KEN
Shot Put, Men Chima Ugwu NGR Adewale Olukoju NGR Martin Mélagne CIV
Discus Throw, Men Adewale Olukoju NGR Mohamed Naguib EGY Hassan Ahmed Hamad EGY
Hammer Throw, Men Sherif Farouk El-Hennawi EGY Hakim Toumi ALG Magdi Zakaria Abdallah EGY
Javelin Throw, Men Christian Okemefula NGR Pius Bazighe NGR James Saina KEN
Decathlon, Men Mourad Mahour Ahmed Bacha ALG Tommy Ozono NGR Sid Ali Sabour ALG
100 m, Women Mary Onyali-Omagbemi NGR Beatrice Utondu NGR Rufina Uba NGR
200 m, Women Tina Iheagwam NGR Fatimat Yusuf-Olukoju NGR Christy Opara-Thompson NGR
400 m, Women Fatimat Yusuf-Olukoju NGR Charity Opara NGR Airat Bakare NGR
800 m, Women Maria Mutola MOZ Zewde Hailemariam ETH Gladys Wamuyu KEN
1,500 m, Women Susan Sirma KEN Margaret Kagiri KEN Gete Urge ETH
3,000 m, Women Susan Sirma KEN Luchia Yishak ETH Delilah Asiago KEN
10,000 m, Women Derartu Tulu ETH Lydia Cheromei KEN Tigist Moreda ETH
100 m Hurdles, Women Ime Akpan NGR Taiwo Aladefa NGR Nicole Ramalalanirina MAD
400 m Hurdles, Women Marie Womplou CIV Lade Akinremi NGR Omotayo Akinremi NGR
4 x 100 m Relay, Women Nigeria NGR Ivory Coast CIV Madagascar MAD
4 x 400 m Relay, Women Nigeria NGR Kenya KEN Ivory Coast CIV
5,000 m Walk, Women Agnetha Chelimo KEN Grace Karimi KEN Dounia Kara-Hassoun ALG
High Jump, Women Lucienne N'Da CIV Ifeanyi Aduba NGR Stella Agbaegbu NGR
Long Jump, Women Chioma Ajunwa NGR Beatrice Utondu NGR Christy Opara-Thompson NGR
Shot Put, Women Hanan Ahmed Khaled EGY Elizabeth Olaba KEN Mariam Nnodu-Ibekwe NGR
Discus Throw, Women Hanan Ahmed Khaled EGY Hiba Meshili Abu Zaghari EGY Wilma Brendenham NAM
Javelin Throw, Women Seraphina Nyauma KEN Anne Otutu NGR Matilda Kisava TAN
Pentathlon, Women Rita Izojie NGR Oluchi Elechi NGR Nacèra Achir-Zaaboub ALG
50 m Freestyle, Men Pedro Lima ANG Mohamed Youssef EGY Musa Bakare NGR
100 m Freestyle, Men Moustafa Amin EGY Abdallah Benchekour ALG Amine Ahmed Amine EGY
200 m Freestyle, Men Hatem Seif EGY Moustafa Amin EGY Abdallah Benchekour ALG
400 m Freestyle, Men Hatem Seif EGY Ibrahim Tamer EGY Mustapha Essanai TUN
1,500 m Freestyle, Men Hatem Seif EGY Benoît Fleurot MRI Mohamed Maaroof EGY
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Egypt EGY Algeria ALG Nigeria NGR
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Egypt EGY Algeria ALG Zimbabwe ZIM
100 m Backstroke, Men Amine Ahmed Amine EGY Sofiane Benchekour ALG Brett Halford ZIM
200 m Backstroke, Men Sofiane Benchekour ALG Mustapha Essanai TUN Amine Ahmed Amine EGY
100 m Breaststroke, Men Abderzak Bella ALG Paraguay Dija NGR Bernard Desmarais MRI
200 m Breaststroke, Men Jörg Lindemeier NAM Abderzak Bella ALG Shemseddine Mahmoud EGY
100 m Butterfly, Men Salah Khalef ALG Musa Bakare NGR Pedro Lima ANG
200 m Butterfly, Men Ibrahim Tamer EGY Salah Khalef ALG Mohamed Maaroof EGY
200 m Individual Medley, Men Ibrahim Tamer EGY Graham Thompson ZIM Yacine Benchekour ALG
400 m Individual Medley, Men Ibrahim Tamer EGY Yacine Benchekour ALG Benoît Fleurot MRI
4 x 100 m Medley Relay, Men Egypt EGY Nigeria NGR Zimbabwe ZIM
50 m Freestyle, Women Rania El-Wani EGY Ikaghoemi Joshua NGR Monica Dahl NAM
100 m Freestyle, Women Rania El-Wani EGY Corinne Leclair MRI Ikaghoemi Joshua NGR
200 m Freestyle, Women Rania El-Wani EGY Corinne Leclair MRI Insaf Hemmiche ALG
400 m Freestyle, Women Corinne Leclair MRI Lindsay Cole ZIM Frauke Bucking NAM
800 m Freestyle, Women Rania El-Wani EGY Corinne Leclair MRI Frauke Bucking NAM
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Mauritius MRI Egypt EGY Namibia NAM
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Egypt EGY Zimbabwe ZIM
100 m Backstroke, Women Sarah Murphy ZIM Moodie Storm ZIM Rania El-Wani EGY
200 m Backstroke, Women Sarah Murphy ZIM Moodie Storm ZIM Selma Ben Gharbia TUN
100 m Breaststroke, Women Mhamdi Bella ALG Mahdia Mohamedi ALG Vola Hanta Ratsifa Andrihamanana MAD
200 m Breaststroke, Women Mahdia Mohamedi ALG Mhamdi Bella ALG Vola Hanta Ratsifa Andrihamanana MAD
100 m Butterfly, Women Caroline Zwonkoff ZIM Nevine Morgan EGY Myriam Meddeb TUN
200 m Butterfly, Women Sally Abderraouf EGY Myriam Meddeb TUN Nevine Morgan EGY
200 m Individual Medley, Women Insaf Hemmiche ALG Rania El-Wani EGY Selma Ben Gharbia TUN
400 m Individual Medley, Women Insaf Hemmiche ALG Nevine Morgan EGY Frauke Bucking NAM
4 x 100 m Medley Relay, Women Zimbabwe ZIM Egypt EGY Algeria ALG