1999 African Games

Host City Johannesburg
Country RSA
Held 10 – 19 September 1999
Competitors 194
Countries 22

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 1
4 x 100 m Relay Men Medal 8 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 2 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 1
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 1
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 8 3
4 x 400 m Relay Women Medal 8 3
10 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 2
Pole Vault Women Medal 2 1
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Pentathlon Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 8 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 4 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 8 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 4 3
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 4 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 South Africa RSA 41 31 11 83
2 Nigeria NGR 12 5 7 24
3 Ethiopia ETH 6 3 2 11
4 Kenya KEN 5 4 8 17
5 Tunisia TUN 2 2 2 6
6 Egypt EGY 2 1 12 15
7 Senegal SEN 2 1 3 6
8 Ghana GHA 2 0 4 6
9 Algeria ALG 1 12 6 19
10 Zimbabwe ZIM 1 7 9 17
11 Cameroon CMR 1 4 1 6
12 Mauritius MRI 1 0 2 3
13 Mozambique MOZ 1 0 0 1
14 Madagascar MAD 0 2 1 3
15 Seychelles SEY 0 1 4 5
16 Burkina Faso BUR 0 1 0 1
= Tanzania TAN 0 1 0 1
= Togo TOG 0 1 0 1
19 Central African Republic CAF 0 0 1 1
= Ivory Coast CIV 0 0 1 1
= Namibia NAM 0 0 1 1
= Uganda UGA 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Leo Myles-Mills GHA Francis Obikwelu NGR Frankie Fredericks NAM
200 m, Men Francis Obikwelu NGR Joseph Batangdon CMR Daniel Effiong NGR
400 m, Men Kennedy Ochieng KEN Clement Chukwu NGR Phillip Mukomana ZIM
800 m, Men Japheth Kimutai KEN Djabir Saïd-Guerni ALG Hezekiél Sepeng RSA
1,500 m, Men Hailu Mekonnen ETH David Lelei KEN Frederick Cheruiyot KEN
5,000 m, Men Julius Gitahi KEN Fita Bayissa ETH Tom Nyariki KEN
10,000 m, Men Assefa Mezgebu ETH David Chelule KEN Habte Jifar ETH
Marathon, Men Joshua Peterson RSA Fokasi Wilbrod TAN Frank Pooe RSA
110 m Hurdles, Men William Erese NGR Joseph-Berlioz Randriamihaja MAD Kenny Aladefa NGR
400 m Hurdles, Men Ibou Faye SEN Ken Harnden ZIM Erick Keter KEN
3,000 m Steeplechase, Men Kipkurui Misoi KEN Wilson Boit Kipketer KEN Christopher Cherono Koskei KEN
4 x 100 m Relay, Men South Africa RSA Nigeria
Ivory Coast
NGR
CIV
4 x 400 m Relay, Men Nigeria NGR South Africa RSA Kenya KEN
20 km Walk, Men David Kimutai KEN Moussa Aouanouk ALG Vincent Asumang GHA
High Jump, Men Anthony Idiata NGR Abderrahmane Hammad ALG Malcolm Hendricks RSA
Pole Vault, Men Okkert Brits RSA Mohamed Bédoui TUN
Long Jump, Men Hatem Mersal EGY Téko Folligan TOG Mark Awere GHA
Triple Jump, Men Andrew Owusu GHA Remmy Limo KEN Toussaint Rabenala MAD
Shot Put, Men Burger Lambrechts RSA Janus Robberts RSA Karel Potgieter RSA
Discus Throw, Men Frantz Kruger RSA Frits Potgieter RSA Mickaël Conjungo CAF
Hammer Throw, Men Christiaan Harmse RSA Samir Haouam ALG Yamine Hussein Abdel Moneim EGY
Javelin Throw, Men Marius Corbett RSA Johan Vosloo RSA Maher Ridane TUN
Decathlon, Men Anis Riahi TUN Rédouane Youcef ALG Patrick Legrand MRI
100 m, Women Mercy Nku NGR Myriam Mani CMR Endurance Ojokolo NGR
200 m, Women Fatimat Yusuf-Olukoju NGR Myriam Mani CMR Monica Twum GHA
400 m, Women Falilat Ogunkoya NGR Bisi Afolabi NGR Amy Mbacké Thiam SEN
800 m, Women Maria Mutola MOZ Nouria Mérah-Benida ALG Grace Birungi UGA
1,500 m, Women Kutre Dulecha ETH Nouria Mérah-Benida ALG Jackline Maranga KEN
5,000 m, Women Ayelech Worku ETH Elana Meyer RSA Vivian Cheruiyot KEN
10,000 m, Women Gete Wami ETH Merima Hashim ETH Leah Malot KEN
Marathon, Women Hiywot Gizwa ETH Meseret Kotu ETH Kore Alemu ETH
100 m Hurdles, Women Glory Alozie NGR Angela Atede NGR Mame Tacko Diouf SEN
400 m Hurdles, Women Mame Tacko Diouf SEN Surita Febbraio RSA Saidat Onanuga NGR
4 x 100 m Relay, Women Nigeria NGR Madagascar MAD Ghana GHA
4 x 400 m Relay, Women Nigeria NGR Senegal SEN Cameroon CMR
10 km Walk, Women Susan Vermeulen RSA Nagwa Ibrahim Saleh Ali EGY Bahia Boussad ALG
High Jump, Women Hestrie Cloete RSA Irène Tiendrébéogo BUR Philippa Erasmus RSA
Pole Vault, Women Rika Erasmus RSA Elmarie Gerryts RSA
Long Jump, Women Grace Umelo NGR Françoise Mbango CMR Charlene Lawrence RSA
Triple Jump, Women Françoise Mbango CMR Baya Rahouli ALG Kène N'Doye SEN
Shot Put, Women Vivian Chukwuemeka NGR Johanna Abrahamse RSA Maranelle Du Toit RSA
Discus Throw, Women Monia Kari TUN Lezelle Duvenage RSA Elizna Naudé RSA
Hammer Throw, Women Caroline Fournier MRI Elmarie Knoetzen RSA Marwa Hussein EGY
Javelin Throw, Women Liezel Roux RSA Aïda Sellam TUN Sorochukwu Ihuefo NGR
Pentathlon, Women Maralize Visser-Fouché RSA Pat Itanyi NGR Oluchi Elechi NGR
50 m Freestyle, Men Brendon Dedekind RSA Nick Folker RSA Salim Iles ALG
100 m Freestyle, Men Brendon Dedekind RSA Salim Iles ALG Nick Folker RSA
200 m Freestyle, Men Herman Louw RSA Glen Walshaw ZIM Terence Parkin RSA
400 m Freestyle, Men Ryno Markgraaff RSA James Willcox RSA Glen Walshaw ZIM
1,500 m Freestyle, Men Denis Sirringhaus RSA Ryno Markgraaff RSA Herbert Couacud MRI
4 x 100 m Freestyle Relay, Men South Africa RSA Algeria ALG Egypt EGY
4 x 200 m Freestyle Relay, Men South Africa RSA Algeria ALG Seychelles SEY
100 m Backstroke, Men Mehdi Addadi ALG Benjamin Lo-Pinto SEY Haitham Hassan EGY
200 m Backstroke, Men Brett Rogers RSA George du Rand RSA Benjamin Lo-Pinto SEY
100 m Breaststroke, Men Brett Petersen RSA Chris Stewart RSA Alan Ogden ZIM
200 m Breaststroke, Men Terence Parkin RSA Greg Owen RSA Ayman Khattab EGY
100 m Butterfly, Men Ryan Kelly RSA Theo Verster RSA Mehdi Addadi ALG
200 m Butterfly, Men Theo Verster RSA Raazik Nordien RSA Fares Attar ALG
200 m Individual Medley, Men Theo Verster RSA Terence Parkin RSA Kenny Roberts SEY
400 m Individual Medley, Men Terence Parkin RSA Adrian Bosch RSA Kenny Roberts SEY
4 x 100 m Medley Relay, Men South Africa RSA Algeria ALG Egypt EGY
50 m Freestyle, Women Rania El-Wani
Stacey Bowley
EGY
RSA
Kirsty Coventry ZIM
100 m Freestyle, Women Charlene Wittstock RSA Teresa Moodie ZIM Rania El-Wani EGY
200 m Freestyle, Women Kim van Selm RSA Kirsten van Heerden RSA Rania El-Wani EGY
400 m Freestyle, Women Kim van Selm RSA Kirsten van Heerden RSA Boutheina Elouer TUN
800 m Freestyle, Women Kim van Selm RSA Brendon Dedekind RSA Maha Elmerghany EGY
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Zimbabwe ZIM South Africa RSA Egypt EGY
4 x 200 m Freestyle Relay, Women South Africa RSA Zimbabwe ZIM Egypt EGY
100 m Backstroke, Women Charlene Wittstock RSA Kirsty Coventry ZIM Taryn Ternent RSA
200 m Backstroke, Women Mandy Loots RSA Taryn Cokayne RSA Mandy Leach ZIM
100 m Breaststroke, Women Penny Heyns RSA Ziada Jardine RSA Lauren Harvey ZIM
200 m Breaststroke, Women Penny Heyns RSA Sarah Poewe RSA Lauren Harvey ZIM
100 m Butterfly, Women Mandy Loots RSA Candice Crafford RSA Teresa Moodie ZIM
200 m Butterfly, Women Mandy Loots RSA Natalie du Toit RSA Kenza Bennaceur ALG
200 m Individual Medley, Women Mandy Loots RSA Kirsty Coventry ZIM Mandy Leach ZIM
400 m Individual Medley, Women Mandy Loots RSA Natalie du Toit RSA Kenza Bennaceur ALG
4 x 100 m Medley Relay, Women South Africa RSA Zimbabwe ZIM Egypt EGY