2003 African Games

Host City Abuja
Country NGR
Held 5 – 17 October 2003
Competitors 204
Countries 20

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 1
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 1
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 13 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 1
400 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 8 2
20 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Pole Vault Women Medal 3 1
Long Jump Women Medal 3 1
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Pentathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 3
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
800 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
50 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 2
50 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
50 m Butterfly Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 3
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 3
1,500 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
50 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
50 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
50 m Butterfly Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 South Africa RSA 32 28 18 78
2 Nigeria NGR 13 15 7 35
3 Egypt EGY 9 13 20 42
4 Tunisia TUN 9 3 6 18
5 Ethiopia ETH 5 6 4 15
6 Ghana GHA 4 2 3 9
7 Algeria ALG 3 4 5 12
8 Kenya KEN 3 3 6 12
9 Senegal SEN 2 2 7 11
10 Botswana BOT 2 0 0 2
= Madagascar MAD 2 0 0 2
12 Tanzania TAN 1 0 1 2
13 Seychelles SEY 0 5 1 6
14 Sudan SUD 0 2 0 2
15 Cameroon CMR 0 1 2 3
16 Namibia NAM 0 1 0 1
= Uganda UGA 0 1 0 1
18 Burkina Faso BUR 0 0 1 1
= Togo TOG 0 0 1 1
= Zimbabwe ZIM 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Deji Aliu NGR Uchenna Emedolu NGR Leo Myles-Mills GHA
200 m, Men Uchenna Emedolu NGR Frankie Fredericks NAM Abdul Aziz Zakari GHA
400 m, Men Ezra Sambu KEN Nagmeldin Ali SUD Sofiène Laâbidi TUN
800 m, Men Samwel Mwera TAN Mbulaeni Mulaudzi RSA Justus Koech KEN
1,500 m, Men Paul Kipketer Korir KEN Robert Rono KEN Benjamin Kipkurui KEN
5,000 m, Men Kenenisa Bekele ETH Hailu Mekonnen ETH John Kibowen KEN
10,000 m, Men Sileshi Sihine ETH Gebre Egziabher Gebremariam ETH Dejene Berhanu ETH
Marathon, Men Johannes Kekana RSA Gashaw Asfaw ETH Gudisa Shentema ETH
110 m Hurdles, Men Joseph-Berlioz Randriamihaja MAD Todd Matthews Jouda SUD Frederik Van Zyl RSA
400 m Hurdles, Men Osita Okeagu NGR Victor Okereke Okorie NGR Ibou Faye SEN
3,000 m Steeplechase, Men Ezekiel Kemboi KEN Paul Kipsiele Koech KEN Tewodros Shiferaw ETH
4 x 100 m Relay, Men Ghana GHA Nigeria NGR Senegal SEN
4 x 400 m Relay, Men Botswana BOT Nigeria NGR Zimbabwe ZIM
20 km Walk, Men Hatem Ghoula TUN Moussa Aouanouk ALG Arezki Yahiaoui ALG
High Jump, Men Kabelo Mmono BOT Jude Sidonie SEY Samson Okorowa Idiata NGR
Pole Vault, Men Béchir Zaghouani TUN Fanie Jacobs RSA Karim Sène SEN
Long Jump, Men Ignisious Gaisah GHA Ndiss Kaba Badji SEN Godfrey Khotso Mokoena RSA
Triple Jump, Men Andrew Owusu GHA Godfrey Khotso Mokoena RSA Olivier Sanou BUR
Shot Put, Men Burger Lambrechts RSA Chima Ugwu NGR Yasser Farag EGY
Discus Throw, Men Omar El-Ghazaly EGY Hannes Hopley RSA Johannes Van Wyk RSA
Hammer Throw, Men Christiaan Harmse RSA Saber Souid TUN Samir Haouam ALG
Javelin Throw, Men Hardus Pienaar RSA Walid Ibrahim Abderrazak Mohamed EGY Brian Erasmus RSA
Decathlon, Men Mustafa Taha Hussein Kheirallah EGY Lee Okoroafor NGR Rédouane Youcef ALG
100 m, Women Mary Onyali-Omagbemi NGR Endurance Ojokolo NGR Vida Anim GHA
200 m, Women Mary Onyali-Omagbemi NGR Vida Anim GHA Estie Wittstock RSA
400 m, Women Fatou Bintou Fall SEN Doris Jacob NGR Mireille Nguimgo CMR
800 m, Women Grace Ebor NGR Akosua Serwah GHA Lwiza Msyani John Mutta TAN
1,500 m, Women Kutre Dulecha ETH Jackline Maranga KEN Naomi Mugo KEN
5,000 m, Women Meseret Defar ETH Dorcus Inzikuru UGA Isabella Ochichi KEN
10,000 m, Women Ejegayehu Dibaba ETH Werknesh Kidane ETH Leah Malot KEN
Marathon, Women Clarisse Rasoarizay MAD Tadelesh Birra ETH Leila Aman ETH
100 m Hurdles, Women Angela Atede NGR Damaris Agbugba NGR Christy Akinremi NGR
400 m Hurdles, Women Lade Akinremi NGR Kate Chiwedu Obilor NGR Carole Kaboud Mebam CMR
4 x 100 m Relay, Women Nigeria NGR South Africa RSA Senegal SEN
4 x 400 m Relay, Women Nigeria NGR Cameroon CMR
20 km Walk, Women Estlé Viljoen RSA Amsale Yakobe ETH Natalie Fourie RSA
High Jump, Women Nkeka Ukuh NGR Marizca Gertenbach RSA Anika Smit RSA
Pole Vault, Women Samantha Dodd RSA Annelie Van Wyk RSA Margaretha Du Plessis RSA
Long Jump, Women Esther Aghatise NGR Grace Umelo NGR Chinedu Odozor NGR
Triple Jump, Women Kène N'Doye SEN Salamatu Alimi NGR Nkechinyere Mbaoma NGR
Shot Put, Women Vivian Chukwuemeka NGR Johanna Abrahamse RSA Wafa Ismail El-Baghdadi EGY
Discus Throw, Women Elizna Naudé RSA Vivian Chukwuemeka NGR Alifatou Djibril TOG
Hammer Throw, Women Marwa Hussein EGY Susan Adeoye Olufunke NGR Vivian Chukwuemeka NGR
Javelin Throw, Women Aïda Sellam TUN Lindy Agricole SEY Sunette Viljoen RSA
Pentathlon, Women Margaret Simpson GHA Justine Robbeson RSA Patience Okoro NGR
50 m Freestyle, Men Salim Iles ALG Stephan Ackerman RSA Kurt Muller RSA
100 m Freestyle, Men Salim Iles ALG Stephan Ackerman RSA Haitham Hassan EGY
200 m Freestyle, Men Oussama Mellouli TUN Stephan Ackerman RSA Nick Wilson RSA
400 m Freestyle, Men Oussama Mellouli TUN Anouar Ben Naceur TUN Mahrez Mebarek ALG
800 m Freestyle, Men Oussama Mellouli TUN Omar El-Gamal EGY Khaled Hanafy EGY
1,500 m Freestyle, Men Oussama Mellouli TUN Omar El-Gamal EGY Khaled Hanafy EGY
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Algeria ALG South Africa RSA Egypt EGY
4 x 200 m Freestyle Relay, Men South Africa RSA Algeria ALG Egypt EGY
50 m Backstroke, Men Ahmed Hussain EGY Simon Thirsk RSA Haitham Hassan EGY
100 m Backstroke, Men Ahmed Hussain EGY Simon Thirsk RSA Haitham Hassan EGY
200 m Backstroke, Men Ahmed Hussain EGY Jeff Norton RSA Simon Thirsk RSA
50 m Breaststroke, Men Kurt Muller RSA Sofiane Daid ALG Malick Fall SEN
100 m Breaststroke, Men Kurt Muller RSA Sofiane Daid ALG Ayman Khattab EGY
200 m Breaststroke, Men Neil Versfeld RSA Ayman Khattab EGY Malick Fall SEN
50 m Butterfly, Men Stephan Ackerman RSA Haitham Hassan EGY Kurt Muller RSA
100 m Butterfly, Men Haitham Hassan EGY Stephan Ackerman RSA Ahmed Salah Abdou Nada EGY
200 m Butterfly, Men Ahmed Salah Abdou Nada EGY Ahmed El-Abbadi EGY Anouar Ben Naceur TUN
200 m Individual Medley, Men Oussama Mellouli TUN Malick Fall SEN Neil Versfeld RSA
400 m Individual Medley, Men Oussama Mellouli TUN Neil Versfeld RSA Omar El-Gamal EGY
4 x 100 m Medley Relay, Men Egypt EGY South Africa RSA Algeria ALG
50 m Freestyle, Women Lauren Roets RSA Ngozi Monu NGR Nadia Chahed TUN
100 m Freestyle, Women Lauren Roets RSA Christine Zwiegers RSA Salama Ismail EGY
200 m Freestyle, Women Lauren Roets RSA Kirsten van Heerden RSA Khadija Ciss SEN
400 m Freestyle, Women Kirsten van Heerden RSA Heba Selim EGY Shrone Austin SEY
800 m Freestyle, Women Natalie du Toit RSA Shrone Austin SEY Heba Selim EGY
1,500 m Freestyle, Women Velia van Rensburg RSA Shrone Austin SEY Heba Selim EGY
4 x 100 m Freestyle Relay, Women South Africa RSA Tunisia
Egypt
TUN
EGY
4 x 200 m Freestyle Relay, Women South Africa RSA Egypt EGY Tunisia TUN
50 m Backstroke, Women Lize-Mari Retief RSA Romy Altmann RSA Lenient Obia NGR
100 m Backstroke, Women Romy Altmann RSA Jo-Ann Bergman RSA Sarah Chahed TUN
200 m Backstroke, Women Romy Altmann RSA Lize-Mari Retief RSA Soha Abdallah EGY
50 m Breaststroke, Women Ingrid Haiden RSA Ziada Jardine RSA Salama Ismail EGY
100 m Breaststroke, Women Ingrid Haiden RSA Salama Ismail EGY Ziada Jardine RSA
200 m Breaststroke, Women Ingrid Haiden RSA Salama Ismail EGY Ziada Jardine RSA
50 m Butterfly, Women Lize-Mari Retief RSA Lauren Sparg RSA May Raafat EGY
100 m Butterfly, Women Lize-Mari Retief RSA Lauren Sparg RSA May Raafat EGY
200 m Butterfly, Women Lize-Mari Retief RSA Chanelle van Wyk RSA May Raafat EGY
200 m Individual Medley, Women Lize-Mari Retief RSA Salama Ismail EGY Bianca Meyer RSA
400 m Individual Medley, Women Bianca Meyer RSA Shrone Austin SEY Kirsten van Heerden RSA
4 x 100 m Medley Relay, Women South Africa RSA Egypt EGY Tunisia TUN