2007 African Games

Host City Al-Jaza'ir
Country ALG
Held 11 – 23 July 2007
Competitors 227
Countries 28

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 2
Half Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 1
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 4 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
Half Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 13 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 2
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Pentathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 3
400 m Freestyle Men Medal 3 2
800 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
50 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 3
50 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
50 m Butterfly Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 3
1,500 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
50 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 2
50 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
50 m Butterfly Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 3
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 South Africa RSA 32 25 20 77
2 Nigeria NGR 9 9 7 25
3 Zimbabwe ZIM 7 7 4 18
4 Kenya KEN 6 8 6 20
5 Tunisia TUN 6 6 11 23
6 Algeria ALG 5 9 12 26
7 Botswana BOT 5 0 0 5
8 Ethiopia ETH 4 4 5 13
9 Egypt EGY 3 7 6 16
10 Sudan SUD 3 0 1 4
11 Ghana GHA 2 3 2 7
12 Senegal SEN 1 1 3 5
13 Eritrea ERI 1 0 1 2
14 Mozambique MOZ 1 0 0 1
= Uganda UGA 1 0 0 1
16 Burkina Faso BUR 0 1 1 2
= Namibia NAM 0 1 1 2
18 Cameroon CMR 0 1 0 1
= Madagascar MAD 0 1 0 1
= Mauritius MRI 0 1 0 1
= Seychelles SEY 0 1 0 1
= Tanzania TAN 0 1 0 1
23 Ivory Coast CIV 0 0 2 2
24 Benin BEN 0 0 1 1
= Guinea GUI 0 0 1 1
= Mali MLI 0 0 1 1
= Togo TOG 0 0 1 1
= Zambia ZAM 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Olusoji Fasuba NGR Eric Nkansah GHA Uchenna Emedolu NGR
200 m, Men Leigh Julius RSA Seth Amoo GHA Obinna Metu NGR
400 m, Men California Molefe BOT Young Talkmore Nyongani ZIM Mathieu Gnanligo BEN
800 m, Men Abubaker Kaki Khamis SUD Mbulaeni Mulaudzi RSA Justus Koech KEN
1,500 m, Men Asbel Kiprop KEN Antar Zerguelaïne ALG Tarek Boukensa ALG
5,000 m, Men Moses Kipsiro UGA Josphat Kiprono Menjo KEN Tariku Bekele ETH
10,000 m, Men Zersenay Tadese ERI Tadesse Tola Woldegebrel ETH Gebre Egziabher Gebremariam ETH
Half Marathon, Men Deriba Merga ETH Martin Hhaway Sulle TAN Yonas Kifle ERI
110 m Hurdles, Men Selim Nurudeen NGR Joseph-Berlioz Randriamihaja MAD Shaun Bownes RSA
400 m Hurdles, Men L. J. van Zyl RSA Pieter de Villiers RSA Alwyn Myburgh RSA
3,000 m Steeplechase, Men Willy Rutto Komen KEN Ezekiel Kemboi KEN Nahom Mesfin ETH
4 x 100 m Relay, Men Nigeria NGR South Africa RSA Zimbabwe ZIM
4 x 400 m Relay, Men Botswana BOT Nigeria NGR Zimbabwe ZIM
20 km Walk, Men Hatem Ghoula TUN David Kimutai KEN Mohamed Ameur ALG
High Jump, Men Kabelo Kgosiemang BOT Abderrahmane Hammad ALG Mohamed Benhedia
Arinze Obiora
ALG
NGR
Pole Vault, Men Abderrahmane Tamada TUN Karim Sène SEN Hamdi Ben Miled Dhouibi TUN
Long Jump, Men Gable Garenamotse BOT Arnaud Casquette MRI Godfrey Khotso Mokoena RSA
Triple Jump, Men Ndiss Kaba Badji SEN Hugo Mamba-Schlick CMR Andrew Owusu GHA
Shot Put, Men Yasser Farag EGY Roelof Potgieter RSA Mohammed Medded TUN
Discus Throw, Men Omar El-Ghazaly EGY Yasser Farag EGY Hannes Hopley RSA
Hammer Throw, Men Christiaan Harmse RSA Mohsen Anany EGY Saber Souid TUN
Javelin Throw, Men John Robert Oosthuizen RSA Hardus Pienaar RSA Mohamed Ali Kebabou TUN
Decathlon, Men Hamdi Ben Miled Dhouibi TUN Boualem Lamri ALG Larbi Bourrada ALG
100 m, Women Damola Osayomi NGR Nombuelo Mkenku RSA Vida Anim GHA
200 m, Women Damola Osayomi NGR Vida Anim GHA Amandine Allou Affoué CIV
400 m, Women Amantle Montsho BOT Joy Eze NGR Shade Abugan NGR
800 m, Women Leonor Piuza MOZ Agnes Samaria NAM Nahida Touhami ALG
1,500 m, Women Gelete Burka ETH Veronica Nyaruai KEN Agnes Samaria NAM
5,000 m, Women Meseret Defar ETH Meselech Melkamu ETH Sylvia Kibet KEN
10,000 m, Women Mestawet Tufa ETH Edith Masai KEN Irene Kwambai Kipchumba KEN
Half Marathon, Women Souad Aït Salem ALG Atsede Baysa Tesema ETH Kenza Dahmani ALG
100 m Hurdles, Women Toyin Augustus NGR Jessica Ohanaja NGR Fatmata Fofanah GUI
400 m Hurdles, Women Muna Jabir Adam SUD Aïssata Soulama BUR AJ Odumosu NGR
3,000 m Steeplechase, Women Ruth Bosibori KEN Mekdes Bekele ETH Netsanet Achamo Abeyo ETH
4 x 100 m Relay, Women Ghana GHA Nigeria NGR Ivory Coast CIV
4 x 400 m Relay, Women Nigeria NGR South Africa RSA Sudan SUD
20 km Walk, Women Chaima Trabelsi TUN Mercy Njoki KEN Arasa Asnaksh Abissa ETH
High Jump, Women Doreen Amata NGR Anika Smit RSA Marcoleen Pretorius RSA
Pole Vault, Women Leila Ben Youssef TUN Ahmed Eman Nesrim EGY Eva Thornton RSA
Long Jump, Women Janice Josephs RSA Blessing Okagbare NGR Yah Soucko Koïta MLI
Triple Jump, Women Yamilé Aldama SUD Chinonye Ohadugha NGR Otonye Iworima NGR
Shot Put, Women Vivian Chukwuemeka NGR Simoné Du Toit RSA Johanna Abrahamse RSA
Discus Throw, Women Elizna Naudé RSA Monia Kari TUN Vivian Chukwuemeka NGR
Hammer Throw, Women Marwa Hussein EGY Funke Adeoye NGR Florence Ezeh TOG
Javelin Throw, Women Justine Robbeson RSA Lindy Agricole SEY Sunette Viljoen RSA
Pentathlon, Women Margaret Simpson GHA Patience Okoro NGR Béatrice Kamboulé BUR
50 m Freestyle, Men Salim Iles ALG Jason Dunford KEN Gideon Louw RSA
100 m Freestyle, Men Salim Iles ALG Nabil Kebbab ALG David Dunford KEN
200 m Freestyle, Men Nabil Kebbab ALG Jean Basson RSA Jason Dunford KEN
400 m Freestyle, Men Troy Prinsloo RSA Ahmed Mathlouthi TUN Jean Basson RSA
800 m Freestyle, Men Troy Prinsloo RSA Riaan Schoeman RSA Mohamed Gadallah EGY
1,500 m Freestyle, Men Troy Prinsloo RSA Riaan Schoeman RSA Mohamed Gadallah EGY
4 x 100 m Freestyle Relay, Men South Africa RSA Algeria ALG Egypt EGY
4 x 200 m Freestyle Relay, Men South Africa RSA Algeria ALG Tunisia TUN
50 m Backstroke, Men Gerhard Zandberg RSA Ahmed Hussain EGY Jason Dunford KEN
100 m Backstroke, Men Gerhard Zandberg RSA Jason Dunford KEN Garth Tune RSA
200 m Backstroke, Men George du Rand RSA Ahmed Hussain EGY Taki M'Rabet TUN
50 m Breaststroke, Men Cameron van der Burgh RSA Thabang Moeketsane RSA Malick Fall SEN
100 m Breaststroke, Men Cameron van der Burgh RSA Sofiane Daid ALG Thabang Moeketsane RSA
200 m Breaststroke, Men Sofiane Daid ALG William Diering RSA Malick Fall SEN
50 m Butterfly, Men Jason Dunford KEN Yellow Yei Yah NGR Garth Tune RSA
100 m Butterfly, Men Jason Dunford KEN George du Rand RSA Ahmed Salah Abdou Nada EGY
200 m Butterfly, Men Jason Dunford KEN Ahmed Salah Abdou Nada EGY Ahmed Aboughazal EGY
200 m Individual Medley, Men Ahmed Mathlouthi TUN Riaan Schoeman RSA Darian Townsend RSA
400 m Individual Medley, Men Riaan Schoeman RSA Ahmed Mathlouthi TUN Taki M'Rabet TUN
4 x 100 m Medley Relay, Men South Africa RSA Algeria ALG Egypt EGY
50 m Freestyle, Women Kirsty Coventry ZIM Heather Brand ZIM Sarah Chahed TUN
100 m Freestyle, Women Melissa Corfe RSA Liezi-Mari Burger RSA Heather Brand ZIM
200 m Freestyle, Women Melissa Corfe RSA Maroua Mathlouthi TUN Kathryn Meaklim RSA
400 m Freestyle, Women Melissa Corfe RSA Kathryn Meaklim RSA Maroua Mathlouthi TUN
800 m Freestyle, Women Kirsty Coventry ZIM Maroua Mathlouthi TUN Dominique Dryding RSA
1,500 m Freestyle, Women Natalie du Toit RSA Maroua Mathlouthi TUN Dominique Dryding RSA
4 x 100 m Freestyle Relay, Women South Africa RSA Egypt EGY Tunisia TUN
4 x 200 m Freestyle Relay, Women South Africa RSA Zimbabwe ZIM Algeria ALG
50 m Backstroke, Women Kirsty Coventry ZIM Chanelle van Wyk RSA Jessica Pengelly RSA
100 m Backstroke, Women Kirsty Coventry ZIM Melissa Corfe RSA Karima Lahmar ALG
200 m Backstroke, Women Kirsty Coventry ZIM Melissa Corfe RSA Jessica Pengelly RSA
50 m Breaststroke, Women Suzaan van Biljon RSA Raja Amira Kouza ALG Mériem Lamri ALG
100 m Breaststroke, Women Suzaan van Biljon RSA Kirsty Coventry ZIM Mériem Lamri ALG
200 m Breaststroke, Women Suzaan van Biljon RSA Jessica Pengelly RSA Lydia Yefsah ALG
50 m Butterfly, Women Mandy Loots RSA Heather Brand ZIM Binta Zahra Diop SEN
100 m Butterfly, Women Mandy Loots RSA Heather Brand ZIM Ellen Hight ZAM
200 m Butterfly, Women Mandy Loots RSA Kathryn Meaklim RSA Heather Brand ZIM
200 m Individual Medley, Women Kirsty Coventry ZIM Jessica Pengelly RSA Sarra Lajnef TUN
400 m Individual Medley, Women Kirsty Coventry ZIM Jessica Pengelly RSA Kathryn Meaklim RSA
4 x 100 m Medley Relay, Women South Africa RSA Zimbabwe ZIM Algeria ALG