2011 African Games

Host City Maputo
Country MOZ
Held 3 – 18 September 2011
Competitors 208
Countries 24

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men 11 – 12 September 2011 Medal 3 3
200 m Men 14 – 15 September 2011 Medal 3 3
400 m Men 11 – 13 September 2011 Medal 3 3
800 m Men 11 – 13 September 2011 Medal 3 2
1,500 m Men 14 – 15 September 2011 Medal 3 2
5,000 m Men 15 September 2011 Medal 3 2
10,000 m Men 12 September 2011 Medal 3 2
Half Marathon Men 15 September 2011 Medal 3 2
110 m Hurdles Men 12 September 2011 Medal 3 2
400 m Hurdles Men 13 – 14 September 2011 Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men 11 September 2011 Medal 3 1
4 x 100 m Relay Men 13 September 2011 Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men 15 September 2011 Medal 9 3
20 km Walk Men 14 September 2011 Medal 3 2
High Jump Men 15 September 2011 Medal 3 3
Pole Vault Men 14 September 2011 Medal 2 1
Long Jump Men 15 September 2011 Medal 3 3
Triple Jump Men 12 September 2011 Medal 3 3
Shot Put Men 12 September 2011 Medal 3 2
Discus Throw Men 11 September 2011 Medal 3 2
Hammer Throw Men 14 September 2011 Medal 3 2
Javelin Throw Men 15 September 2011 Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women 11 – 12 September 2011 Medal 3 1
200 m Women 14 – 15 September 2011 Medal 3 3
400 m Women 11 – 13 September 2011 Medal 3 3
800 m Women 11 – 12 September 2011 Medal 3 3
1,500 m Women 15 September 2011 Medal 3 2
5,000 m Women 11 September 2011 Medal 3 2
10,000 m Women 14 September 2011 Medal 3 2
Half Marathon Women 15 September 2011 Medal 3 2
100 m Hurdles Women 13 September 2011 Medal 3 2
400 m Hurdles Women 14 – 15 September 2011 Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women 13 September 2011 Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women 13 September 2011 Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women 15 September 2011 Medal 8 3
20 km Walk Women 14 September 2011 Medal 3 2
High Jump Women 12 September 2011 Medal 3 2
Pole Vault Women 12 September 2011 Medal 2 2
Long Jump Women 14 September 2011 Medal 3 3
Triple Jump Women 15 September 2011 Medal 3 3
Shot Put Women 15 September 2011 Medal 3 2
Discus Throw Women 14 September 2011 Medal 3 3
Hammer Throw Women 12 September 2011 Medal 3 3
Javelin Throw Women 13 September 2011 Medal 3 2
Heptathlon Women 13 – 14 September 2011 Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
800 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
50 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 2
50 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
50 m Butterfly Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 2
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 2
1,500 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
50 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 2
50 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
50 m Butterfly Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Sprint Men Medal 3 2
Sprint Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 South Africa RSA 31 25 20 76
2 Nigeria NGR 10 6 6 22
3 Kenya KEN 8 9 11 28
4 Tunisia TUN 7 10 3 20
5 Ethiopia ETH 6 7 7 20
6 Algeria ALG 5 6 11 22
7 Egypt EGY 5 0 3 8
8 Zimbabwe ZIM 4 6 1 11
9 Cameroon CMR 2 1 3 6
10 Sudan SUD 2 0 0 2
= Uganda UGA 2 0 0 2
12 Senegal SEN 1 4 2 7
13 Ghana GHA 1 4 0 5
= Ivory Coast CIV 1 4 0 5
15 Botswana BOT 1 1 3 5
16 Liberia LBR 1 0 1 2
17 Mozambique MOZ 0 2 0 2
18 Namibia NAM 0 1 3 4
19 Mauritius MRI 0 1 1 2
20 Seychelles SEY 0 0 5 5
21 Madagascar MAD 0 0 2 2
22 Angola ANG 0 0 1 1
= Lesotho LES 0 0 1 1
= Togo TOG 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Amru Seoud EGY Ben Youssef Meïté CIV Obinna Metu NGR
200 m, Men Idrissa Adam CMR Ben Youssef Meïté CIV Obakeng Ngwigwa BOT
400 m, Men Rabah Yousif SUD Tobi Ogunmola NGR Mark Kiprotich Mutai KEN
800 m, Men Taoufik Makhloufi ALG Boaz Lalang KEN Job Koech Kinyor KEN
1,500 m, Men Caleb Ndiku KEN Collins Cheboi Kiprotich KEN Taoufik Makhloufi ALG
5,000 m, Men Moses Kipsiro UGA Yenew Alamirew ETH Abayneh Ayele Woldegiorgis ETH
10,000 m, Men Ibrahim Jeilan Gashu ETH Bedan Karoki Muchiri KEN Azmeraw Bekele Molalign ETH
Half Marathon, Men Lelisa Desisa ETH Kenneth Kiprop Kipkemoi KEN Bekana Daba Tolesa ETH
110 m Hurdles, Men Othmane Hadj Lazib ALG Selim Nurudeen NGR Samuel Okon NGR
400 m Hurdles, Men Abderrahmane Hammadi ALG Kurt Couto MOZ Julius Rotich Oletygor KEN
3,000 m Steeplechase, Men Birhan Getahun ETH Roba Gari ETH Sisay Koreme Mojo ETH
4 x 100 m Relay, Men Nigeria NGR Ghana GHA Botswana BOT
4 x 400 m Relay, Men Kenya KEN Nigeria NGR Botswana BOT
20 km Walk, Men Hassanine Sbai TUN Hédi Teraoui TUN Gabriel Ngintedem Negoum CMR
High Jump, Men Ali Mohamed Younes Idriss SUD Kabelo Kgosiemang BOT William Woodcock SEY
Pole Vault, Men Larbi Bourrada ALG Mourad Souissi ALG
Long Jump, Men Luvo Manyonga RSA Ignisious Gaisah GHA Ndiss Kaba Badji SEN
Triple Jump, Men Tosin Oke NGR Issam Nima ALG Hugo Mamba-Schlick CMR
Shot Put, Men Yasser Farag EGY Jacobus Engelbrecht RSA Roelof Potgieter RSA
Discus Throw, Men Yasser Farag EGY Victor Hogan RSA Russell Tucker RSA
Hammer Throw, Men Mostafa Al-Gamel EGY Christiaan Harmse RSA Hassan Mohamed Mahmoud EGY
Javelin Throw, Men Julius Yego KEN Bernard Crous RSA Friday Osanyade NGR
Decathlon, Men Jangy Addy LBR Guillaume Thierry MRI Ali Kamé MAD
100 m, Women Damola Osayomi NGR Blessing Okagbare NGR Gloria Asumnu NGR
200 m, Women Damola Osayomi NGR Vida Anim GHA Tjipekapora Herunga NAM
400 m, Women Amantle Montsho BOT Amy Mbacké Thiam SEN Tjipekapora Herunga NAM
800 m, Women Annet Negesa UGA Fantu Magiso ETH Sylvia Chematui Chesebe KEN
1,500 m, Women Irene Jelagat KEN Joyce Chepkirui KEN Tizita Ashame ETH
5,000 m, Women Gedo Sule Utura ETH Emebet Anteneh Mengistu ETH Pauline Chemning Korikwiang KEN
10,000 m, Women Gedo Sule Utura ETH Wude Ayalew Yimer ETH Pauline Chemning Korikwiang KEN
Half Marathon, Women Mare Dibaba ETH Mamitu Daska Molisa ETH Helalia Johannes NAM
100 m Hurdles, Women Seun Adigun NGR Jessica Ohanaja NGR Rosa Rakotozafy MAD
400 m Hurdles, Women AJ Odumosu NGR Wenda Theron RSA Kou Luogon LBR
3,000 m Steeplechase, Women Hyvin Kiyeng KEN Hiwot Ayalew ETH Birtukan Adamu Ali ETH
4 x 100 m Relay, Women Nigeria NGR Ghana GHA Cameroon CMR
4 x 400 m Relay, Women Nigeria NGR Senegal SEN Kenya KEN
20 km Walk, Women Chaima Trabelsi TUN Olfa Lafi TUN Aynalem Eshetu Shefrawe ETH
High Jump, Women Doreen Amata NGR Uhunoma Osazuwa NGR Lissa Labiche SEY
Pole Vault, Women Dora Mahfoudhi TUN Alima Ouattara CIV
Long Jump, Women Blessing Okagbare NGR Marlyne Sarah Ngongoa CMR Tahani Romaissa Belabiod ALG
Triple Jump, Women Baya Rahouli ALG Kène N'Doye SEN Otonye Iworima NGR
Shot Put, Women Auriol Dongmo Mekemnang CMR Johanna Abrahamse RSA Sonia Smuts RSA
Discus Throw, Women Kazai Kragbé CIV Elizna Naudé RSA Alifatou Djibril TOG
Hammer Throw, Women Amy Sène SEN Sarah Saadia Marie Ben Saïd TUN Rana Ahmed Taha Ibrahim EGY
Javelin Throw, Women Justine Robbeson RSA Gerlize De Klerk RSA Lindy Agricole SEY
Heptathlon, Women Margaret Simpson GHA Gabriella Kouassi CIV Selloane Tsoaeli LES
50 m Freestyle, Men Gideon Louw RSA David Dunford KEN Jason Dunford KEN
100 m Freestyle, Men David Dunford KEN Jason Dunford KEN Gideon Louw RSA
200 m Freestyle, Men Ahmed Mathlouthi TUN Darian Townsend RSA Jean Basson RSA
400 m Freestyle, Men Ahmed Mathlouthi TUN Riaan Schoeman RSA Mark Randall RSA
800 m Freestyle, Men Ahmed Mathlouthi TUN Mark Randall RSA Jan Venter RSA
4 x 100 m Freestyle Relay, Men South Africa RSA Algeria ALG Kenya KEN
4 x 200 m Freestyle Relay, Men South Africa RSA Algeria ALG Kenya KEN
50 m Backstroke, Men Charl Crous RSA Jason Dunford KEN Garth Tune RSA
100 m Backstroke, Men Charl Crous RSA Darren Murray RSA Mohamed Hussein EGY
200 m Backstroke, Men Darren Murray RSA Charl Crous RSA Taki M'Rabet TUN
50 m Breaststroke, Men Cameron van der Burgh RSA Malick Fall SEN Nabil Kebbab ALG
100 m Breaststroke, Men Cameron van der Burgh RSA Wassim Elloumi TUN Nabil Kebbab ALG
200 m Breaststroke, Men Taki M'Rabet TUN Wassim Elloumi TUN Nabil Kebbab ALG
50 m Butterfly, Men Jason Dunford KEN Neil Watson RSA Garth Tune RSA
100 m Butterfly, Men Jason Dunford KEN Chad le Clos RSA Neil Watson RSA
200 m Butterfly, Men Chad le Clos RSA Jason Dunford KEN Pedro Pinotes ANG
200 m Individual Medley, Men Chad le Clos RSA Darian Townsend RSA Taki M'Rabet TUN
400 m Individual Medley, Men Chad le Clos RSA Taki M'Rabet TUN Riaan Schoeman RSA
4 x 100 m Medley Relay, Men South Africa RSA Algeria ALG Kenya KEN
50 m Freestyle, Women Karin Prinsloo RSA Nicole Horn ZIM Suzaan van Biljon RSA
100 m Freestyle, Women Karin Prinsloo RSA Nicole Horn ZIM Zaineb Khalfallah TUN
200 m Freestyle, Women Karin Prinsloo RSA Zaineb Khalfallah TUN Natasha de Vos RSA
400 m Freestyle, Women Roxanne Tammadge RSA Sarra Lajnef TUN Rene Warnes RSA
800 m Freestyle, Women Roxanne Tammadge RSA Rene Warnes RSA Shrone Austin SEY
1,500 m Freestyle, Women Roxanne Tammadge RSA Malya Mgehezzi Bakhouche ALG Shrone Austin SEY
4 x 100 m Freestyle Relay, Women South Africa RSA Zimbabwe ZIM Algeria ALG
4 x 200 m Freestyle Relay, Women South Africa RSA Zimbabwe ZIM Algeria ALG
50 m Backstroke, Women Karin Prinsloo RSA Mandy Loots RSA Amel Melih ALG
100 m Backstroke, Women Kirsty Coventry ZIM Karin Prinsloo RSA Amel Melih ALG
200 m Backstroke, Women Kirsty Coventry ZIM Mandy Loots RSA Natasha de Vos RSA
50 m Breaststroke, Women Suzaan van Biljon RSA Miriam Corsini MOZ Rachael Tonjor NGR
100 m Breaststroke, Women Suzaan van Biljon RSA Sarra Lajnef TUN Samantha Welch ZIM
200 m Breaststroke, Women Suzaan van Biljon RSA Sarra Lajnef TUN Kathryn Meaklim RSA
50 m Butterfly, Women Farida Osman EGY Mandy Loots RSA Binta Zahra Diop SEN
100 m Butterfly, Women Mandy Loots RSA Kirsty Coventry ZIM Bianca Meyer RSA
200 m Butterfly, Women Mandy Loots RSA Bianca Meyer RSA Sarah Hadj Abdel Rahmane ALG
200 m Individual Medley, Women Kirsty Coventry ZIM Mandy Loots RSA Kathryn Meaklim RSA
400 m Individual Medley, Women Kirsty Coventry ZIM Kathryn Meaklim RSA Bianca Meyer RSA
4 x 100 m Medley Relay, Women South Africa RSA Zimbabwe ZIM Algeria ALG
Sprint, Men Erhard Wolfaardt RSA Abrahm Louw NAM Wian Sullwald RSA
Sprint, Women Carlyn Fischer RSA Andrea Steyn RSA Fabienne St Louis MRI