1986 Goodwill Games

Host City Moskva
Country URS
Held 5 – 20 July 1986
Competitors 576
Countries 29

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 1
400 m Men Medal 3 1
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 2
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 1
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 1
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 1
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 1
3,000 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 1
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 8 2
4 x 400 m Relay Women Medal 8 2
10 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 4 2
Long Jump Women Medal 3 1
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Basketball Women Medal 36 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
3 m Springboard Men Medal 13 8
10 m Platform Men Medal 11 8
3 m Springboard Women Medal 13 8
10 m Platform Women Medal 10 7
Event Gender Held Status Competitors Countries
Handball Men Medal 44 3
Handball Women Medal 46 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Men Medal 3 1
Team Men Medal 9 3
Individual Women Medal 3 3
Team Women Medal 9 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 10 5
100 m Freestyle Men Medal 13 6
200 m Freestyle Men Medal 10 4
400 m Freestyle Men Medal 7 4
800 m Freestyle Men Medal 8 4
1,500 m Freestyle Men Medal 7 5
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 16 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 2
100 m Backstroke Men Medal 7 3
200 m Backstroke Men Medal 8 5
100 m Breaststroke Men Medal 7 3
200 m Breaststroke Men Medal 8 4
100 m Butterfly Men Medal 15 7
200 m Butterfly Men Medal 10 4
200 m Individual Medley Men Medal 11 6
400 m Individual Medley Men Medal 10 5
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 24 3
50 m Freestyle Women Medal 6 3
100 m Freestyle Women Medal 9 3
200 m Freestyle Women Medal 9 4
400 m Freestyle Women Medal 10 6
800 m Freestyle Women Medal 10 5
1,500 m Freestyle Women Medal 10 6
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 16 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 20 4
100 m Backstroke Women Medal 10 5
200 m Backstroke Women Medal 8 4
100 m Breaststroke Women Medal 10 6
200 m Breaststroke Women Medal 11 6
100 m Butterfly Women Medal 10 6
200 m Butterfly Women Medal 6 3
200 m Individual Medley Women Medal 10 5
400 m Individual Medley Women Medal 6 4
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 24 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Volleyball Men Medal 40 3
Volleyball Women Medal 42 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men Medal 44 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Soviet Union URS 40 45 29 114
2 United States USA 31 26 34 91
3 Romania ROU 6 2 4 12
4 East Germany GDR 5 7 3 15
5 Bulgaria BUL 4 2 5 11
6 Poland POL 1 2 0 3
7 Portugal POR 1 0 1 2
8 Australia AUS 1 0 0 1
= Canada CAN 1 0 0 1
= Ethiopia ETH 1 0 0 1
11 China CHN 0 2 2 4
12 Germany GER 0 1 1 2
13 France FRA 0 1 0 1
= Nigeria NGR 0 1 0 1
= Peru PER 0 1 0 1
16 Hungary HUN 0 0 3 3
17 Brazil BRA 0 0 1 1
= Czechoslovakia TCH 0 0 1 1
= Ivory Coast CIV 0 0 1 1
= Japan JPN 0 0 1 1
= Kenya KEN 0 0 1 1
= Norway NOR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Ben Johnson CAN Chidi Imoh NGR Carl Lewis USA
200 m, Men Floyd Heard USA Dwayne Evans USA Wallace Spearmon Sr USA
400 m, Men Antonio McKay USA Clarence Daniel USA Darrell Robinson USA
800 m, Men Johnny Gray USA Stanley Redwine USA Samuel Tirop KEN
1,500 m, Men Pavel Yakovlev URS Igor Lotaryov URS Steve Scott USA
5,000 m, Men Doug Padilla USA Terry Brahm USA Evgeni Ignatov BUL
10,000 m, Men Domingos Castro POR Gerard Donakowski USA Dionísio Castro POR
Marathon, Men Belayneh Dinsamo ETH Igor Broslavsky URS Yakov Tolstikov URS
110 m Hurdles, Men Greg Foster USA Andrey Prokofyev URS Keith Talley USA
400 m Hurdles, Men Edwin Moses USA Aleksandr Vasilyev URS David Patrick USA
3,000 m Steeplechase, Men Hagen Melzer GDR Henry Marsh USA Nikolay Matyushenko URS
4 x 100 m Relay, Men United States USA Soviet Union URS Soviet Union URS
4 x 400 m Relay, Men Soviet Union URS United States USA Ivory Coast CIV
20 km Walk, Men Aleksey Pershin URS Aleksandr Boyarshinov URS Yevgeny Misyulya URS
High Jump, Men Doug Nordquist USA Igor Paklin URS Sorin Matei ROU
Pole Vault, Men Sergey Bubka URS Rodion Gataullin URS Earl Bell USA
Long Jump, Men Robert Emmiyan URS Larry Myricks USA Sergey Layevsky URS
Triple Jump, Men Mike Conley USA Hristo Markov BUL Nikolay Musiyenko URS
Shot Put, Men Sergey Smirnov URS Sergey Gavryushin URS John Brenner USA
Discus Throw, Men Romas Ubartas URS Dmytro Kovtsun URS Knut Hjeltnes NOR
Hammer Throw, Men Yury Sedykh URS Sergey Litvinov URS Benjaminas Viluckis URS
Javelin Throw, Men Tom Petranoff USA Heino Puuste URS Sergey Gavras URS
Decathlon, Men Grigory Degtyaryov URS Oleksandr Apaichev URS Aleksey Lyakh URS
100 m, Women Evelyn Ashford USA Heike Drechsler GDR Elvira Barbashina URS
200 m, Women Pam Marshall USA Ewa Kasprzyk POL Elvira Barbashina URS
400 m, Women Olha Bryzhina URS Mariya Pinigina URS Lillie Leatherwood USA
800 m, Women Lyubov Gurina URS Nadezhda Zabolotneva URS Mitica Junghiatu ROU
1,500 m, Women Tetiana Samolenko URS Ravilya Agletdinova URS Svetlana Kitova URS
3,000 m, Women Mariana Stănescu ROU Svetlana Ulmasova URS Regina Chistyakova URS
5,000 m, Women Olga Bondarenko URS Svetlana Ulmasova URS Cindy Bremser USA
Marathon, Women Nadezhda Gumerova URS Irina Bogacheva URS Tatyana Gridnyeva URS
100 m Hurdles, Women Yordanka Donkova BUL Cornelia Oschkenat GDR Ginka Zagorcheva BUL
400 m Hurdles, Women Marina Stepanova URS Cristieana Cojocaru ROU Ellen Fiedler GDR
4 x 100 m Relay, Women United States USA Soviet Union URS
4 x 400 m Relay, Women United States USA Soviet Union URS
10 km Walk, Women Kerry Saxby AUS Guan Ping CHN Aleksandra Grigoryeva URS
High Jump, Women Stefka Kostadinova BUL Olga Turchak URS Tamara Bykova
Svetlana Isaeva
URS
BUL
Long Jump, Women Halyna Chystiakova URS Yelena Belevskaya URS Irina Valyukevich URS
Shot Put, Women Nataliya Lisovskaya URS Nataliya Akhrimenko URS Mihaela Loghin ROU
Discus Throw, Women Tsvetanka Hristova BUL Martina Opitz GDR Diana Sachse GDR
Javelin Throw, Women Petra Felke GDR Irina Kostyuchenkova URS Nataliya Yermolovich URS
Heptathlon, Women Jackie Joyner-Kersee USA Sibylle Thiele GDR Nataliya Shubenkova URS
Basketball, Women United States USA Soviet Union URS Brazil BRA
3 m Springboard, Men Nikolay Drozhzhin URS Kent Ferguson USA Li Deliang CHN
10 m Platform, Men Sergey Gurylev URS Dan Watson USA Gao Feng CHN
3 m Springboard, Women Brita Baldus GDR Lin Jianqing CHN Zhanna Tsirulnikova URS
10 m Platform, Women Anzhela Stasyulevich URS Olga Blinova URS Michele Mitchell USA
Handball, Men Soviet Union URS United States USA Czechoslovakia TCH
Handball, Women Soviet Union URS Germany GER Hungary HUN
Individual, Men Vaho Iagorashvili URS Anatoly Avdeyev URS Igor Shvarts URS
Team, Men Soviet Union URS Poland POL Hungary HUN
Individual, Women Tatyana Chernetskaya URS Sophie Moressée FRA Lori Norwood USA
Team, Women Poland POL Soviet Union URS Germany GER
50 m Freestyle, Men John Sauerland USA Gennady Prigoda URS Sergey Smiryagin URS
100 m Freestyle, Men Nikolay Yevseyev URS Sergey Smiryagin URS Dave Kerska USA
200 m Freestyle, Men John Witchel USA Nikolay Yevseyev URS Paul Robinson USA
400 m Freestyle, Men Sean Killion USA Vladimir Salnikov URS Scott Brackett USA
800 m Freestyle, Men Vladimir Salnikov URS Eduard Petrov URS Sean Killion USA
1,500 m Freestyle, Men Vladimir Salnikov URS Scott Brackett USA Eduard Petrov URS
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Soviet Union URS United States A USA United States B USA
4 x 200 m Freestyle Relay, Men United States A USA Soviet Union URS United States B USA
100 m Backstroke, Men Igor Polyansky URS Sergey Zabolotnov URS Oleg Gavrilenko URS
200 m Backstroke, Men Igor Polyansky URS Sergey Zabolotnov URS Oleg Gavrilenko URS
100 m Breaststroke, Men Dmitry Volkov URS Eduard Klimentyev URS Timur Podmarev URS
200 m Breaststroke, Men Dmitry Volkov URS Valery Lozik URS Timur Podmarev URS
100 m Butterfly, Men Chris O'Neil USA Ken Flaherty USA Sergey Garro URS
200 m Butterfly, Men Mel Stewart USA Matt Rankin USA Ken Flaherty USA
200 m Individual Medley, Men Vadim Yaroshchuk URS Bill Stapleton USA Ron Karnaugh USA
400 m Individual Medley, Men Vadim Yaroshchuk URS Bill Stapleton USA Matt Rankin USA
4 x 100 m Medley Relay, Men Soviet Union A URS Soviet Union B URS United States B USA
50 m Freestyle, Women Angel Myers USA Inna Abramova
Kathy Coffin
URS
USA
100 m Freestyle, Women Angel Myers USA Kathy Coffin USA Paige Zemina USA
200 m Freestyle, Women Kerstin Kielgaß GDR Dagmar Hase GDR Stacy Cassiday USA
400 m Freestyle, Women Kathy Hettche USA Anke Möhring GDR Noëmi Lung ROU
800 m Freestyle, Women Leslie Daland USA Kathy Hettche USA Janet Evans USA
1,500 m Freestyle, Women Leslie Daland USA Anke Möhring GDR Janet Evans USA
4 x 100 m Freestyle Relay, Women United States A USA Soviet Union URS United States B USA
4 x 200 m Freestyle Relay, Women United States B USA United States A USA East Germany GDR
100 m Backstroke, Women Carmen Bunaciu
Anca Pătrășcoiu
ROU
ROU
Nataliya Shibayeva URS
200 m Backstroke, Women Anca Pătrășcoiu ROU Andrea Hayes USA Laura McLean USA
100 m Breaststroke, Women Tanya Bogomilova BUL Yelena Volkova URS Kathy Smith USA
200 m Breaststroke, Women Yelena Volkova URS Tanya Bogomilova BUL Amy Shaw USA
100 m Butterfly, Women Birte Weigang GDR Carmen Bunaciu ROU Angel Myers USA
200 m Butterfly, Women Kelley Davies USA Julie Gorman USA Jennifer Linder USA
200 m Individual Medley, Women Noëmi Lung ROU Yelena Dendeberova URS Tanya Bogomilova BUL
400 m Individual Medley, Women Noëmi Lung ROU Andrea Hayes USA Sonia Blagova BUL
4 x 100 m Medley Relay, Women United States A USA Soviet Union A URS United States B USA
Volleyball, Men Soviet Union URS United States USA Japan JPN
Volleyball, Women Soviet Union URS Peru PER United States USA
Water Polo, Men Soviet Union URS United States USA Hungary HUN