2001 Goodwill Games

Host City Brisbane
Country AUS
Held 29 August – 9 September 2001
Competitors 355
Countries 49

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1 mile Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 1
10,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 16 4
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1 mile Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 1
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 6
4 x 400 m Relay Women Medal 12 6
20 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 4 4
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Beach Volleyball Men Medal 6 3
Beach Volleyball Women Medal 6 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men Medal 3 2
3 m Springboard Men Medal 3 2
10 m Platform Men Medal 3 2
3 m Springboard, Synchronized Men Medal 6 3
10 m Platform, Synchronized Men Medal 6 3
1 m Springboard Women Medal 3 2
3 m Springboard Women Medal 3 2
10 m Platform Women Medal 3 2
3 m Springboard, Synchronized Women Medal 6 3
10 m Platform, Synchronized Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 3 2
Singles Women Medal 3 3
Pairs Mixed Medal 6 2
Ice Dancing Mixed Medal 6 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 1
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 6
50 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 2
50 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
50 m Butterfly Men Medal 3 1
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 3
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 7
Team Men Medal 63 11
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 7
50 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 3
50 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
50 m Butterfly Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women Medal 3 3
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 6
Team Women Medal 53 13
Event Gender Held Status Competitors Countries
Short Men Medal 3 2
Short Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Australia AUS 20 20 18 58
2 United States USA 15 19 20 54
3 Russia RUS 12 11 14 37
4 China CHN 10 6 0 16
5 Japan JPN 4 0 3 7
6 Kenya KEN 3 4 5 12
7 Poland POL 3 3 3 9
= Ukraine UKR 3 3 3 9
9 Great Britain GBR 3 1 1 5
10 Brazil BRA 3 1 0 4
11 Romania ROU 3 0 0 3
12 Jamaica JAM 2 6 3 11
13 Mixed team MIX 2 4 3 9
14 South Africa RSA 2 3 0 5
15 Ethiopia ETH 2 2 0 4
16 Czech Republic CZE 2 1 0 3
17 Netherlands NED 2 0 0 2
18 Sweden SWE 1 3 0 4
19 Cuba CUB 1 2 1 4
20 Bahamas BAH 1 1 2 4
= Belarus BLR 1 1 2 4
22 Mexico MEX 1 0 1 2
= Slovakia SVK 1 0 1 2
24 Dominican Republic DOM 1 0 0 1
= Morocco MAR 1 0 0 1
= Mozambique MOZ 1 0 0 1
27 Canada CAN 0 2 2 4
= New Zealand NZL 0 2 2 4
29 Israel ISR 0 2 0 2
30 Saudi Arabia KSA 0 1 1 2
31 Argentina ARG 0 1 0 1
= Bulgaria BUL 0 1 0 1
= Burundi BDI 0 1 0 1
34 Germany GER 0 0 2 2
= Spain ESP 0 0 2 2
36 Austria AUT 0 0 1 1
= Cameroon CMR 0 0 1 1
= Estonia EST 0 0 1 1
= Finland FIN 0 0 1 1
= France FRA 0 0 1 1
= Hungary HUN 0 0 1 1
= Latvia LAT 0 0 1 1
= Lithuania LTU 0 0 1 1
= Portugal POR 0 0 1 1
= Puerto Rico PUR 0 0 1 1
= Senegal SEN 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Dwain Chambers GBR Tim Montgomery USA Matt Shirvington AUS
200 m, Men Shawn Crawford USA Chris Williams JAM Joshua Johnson USA
400 m, Men Leonard Byrd USA Greg Haughton JAM Avard Moncur BAH
800 m, Men William Yiampoy KEN Jean-Patrick Nduwimana BDI Wilfred Bungei KEN
1 mile, Men Noah Ngeny KEN Kevin Sullivan CAN Laban Rotich KEN
5,000 m, Men Paul Bitok KEN Luke Kipkosgei KEN John Kibowen KEN
10,000 m, Men Assefa Mezgebu ETH Benjamin Maiyo KEN Ahmad Hassan Abdullah KEN
110 m Hurdles, Men Allen Johnson USA Anier García CUB Larry Wade USA
400 m Hurdles, Men Félix Sánchez DOM Llewellyn Herbert RSA Hadi Soua'an Al-Somaily KSA
3,000 m Steeplechase, Men Brahim Boulami MAR Reuben Kosgei KEN Stephen Cheruiyot Cherono KEN
4 x 100 m Relay, Men Great Britain GBR Australia AUS Jamaica JAM
4 x 400 m Relay, Men Jamaica JAM Bahamas BAH Poland POL
20 km Walk, Men Roman Rasskazov RUS Robert Korzeniowski POL Nathan Deakes AUS
High Jump, Men Stefan Holm SWE Vyacheslav Voronin RUS Yaroslav Rybakov RUS
Pole Vault, Men Tim Mack USA Alex Averbukh ISR Dmitri Markov AUS
Long Jump, Men James Beckford JAM Hussain Taher Al-Sabee KSA Iván Pedroso CUB
Triple Jump, Men Jonathan Edwards GBR Christian Olsson SWE LaMark Carter USA
Shot Put, Men Adam Nelson USA John Godina USA Manuel Martínez ESP
Discus Throw, Men Dmitry Shevchenko RUS Frantz Kruger RSA Virgilijus Alekna LTU
Hammer Throw, Men Koji Murofushi JPN Szymon Ziółkowski POL Balázs Kiss HUN
Javelin Throw, Men Jan Železný CZE Breaux Greer USA Ēriks Rags LAT
Decathlon, Men Tomáš Dvořák CZE Tom Pappas USA Erki Nool EST
100 m, Women Marion Jones USA Zhanna Pintusevych-Blok UKR Chandra Sturrup BAH
200 m, Women Debbie Ferguson-McKenzie BAH Juliet Campbell JAM Myriam Mani CMR
400 m, Women Ana Guevara MEX Lorraine Graham JAM Amy Mbacké Thiam SEN
800 m, Women Maria Mutola MOZ Kelly Holmes GBR Steffi Graf AUT
1 mile, Women Violeta Szekely ROU Tatyana Tomashova RUS Carla Sacramento POR
5,000 m, Women Olga Yegorova RUS Berhane Adere ETH Kathy Butler GBR
10,000 m, Women Derartu Tulu ETH Ayelech Worku ETH Susie Power AUS
100 m Hurdles, Women Gail Devers USA Jenny Adams USA Anjanette Kirkland USA
400 m Hurdles, Women Tetiana Tereshchuk-Antypova UKR Tonja Buford-Bailey USA Yuliya Nosova-Pechonkina RUS
3,000 m Steeplechase, Women Melissa Rollison-Hauschildt AUS Irene Limika KEN Yekaterina Volkova RUS
4 x 100 m Relay, Women Mixed team MIX United States USA Jamaica JAM
4 x 400 m Relay, Women United States USA Jamaica JAM Mixed team MIX
20 km Walk, Women Olimpiada Ivanova RUS Yelena Nikolayeva RUS Eva Pérez ESP
High Jump, Women Hestrie Cloete RSA Kajsa Bergqvist SWE Amy Acuff
Vita Palamar
USA
UKR
Pole Vault, Women Stacy Dragila USA Svetlana Feofanova RUS Tatiana Grigorieva AUS
Long Jump, Women Maurren Maggi BRA Bronwyn Thompson AUS Tatyana Kotova RUS
Triple Jump, Women Tatyana Lebedeva RUS Tereza Marinova BUL Olena Hovorova UKR
Shot Put, Women Larisa Peleshenko RUS Yumileidi Cumbá CUB Krystyna Zabawska POL
Discus Throw, Women Ellina Zvereva BLR Nataliya Sadova RUS Franka Dietzsch GER
Hammer Throw, Women Kamila Skolimowska POL Olga Kuzenkova RUS Manuèla Montebrun FRA
Javelin Throw, Women Osleidys Menéndez CUB Nikola Tomečková-Brejchová CZE Mikaela Ingberg FIN
Heptathlon, Women Nataliya Roshchupkina RUS Yelena Prokhorova RUS Natasha Sazanovich BLR
Beach Volleyball, Men Brazil BRA Argentina ARG United States USA
Beach Volleyball, Women Brazil BRA Brazil BRA United States USA
1 m Springboard, Men Wang Tianling CHN Wang Feng CHN Aleksandr Dobroskok RUS
3 m Springboard, Men Dmitry Sautin RUS Peng Bo CHN Aleksandr Dobroskok RUS
10 m Platform, Men Tian Liang CHN Hu Jia CHN Igor Lukashin RUS
3 m Springboard, Synchronized, Men Peng Bo / Wang Kenan CHN Aleksandr Dobroskok / Dmitry Sautin RUS Fernando Platas / Joel Rodríguez MEX
10 m Platform, Synchronized, Men Hu Jia / Tian Liang CHN Mathew Helm / Robert Newbery AUS Igor Lukashin / Aliaksandr Varlamau RUS
1 m Springboard, Women Guo Jingjing CHN Wu Minxia CHN Vera Ilyina RUS
3 m Springboard, Women Guo Jingjing CHN Wu Minxia CHN Kimiko Soldati USA
10 m Platform, Women Duan Qing CHN Li Ting CHN Svetlana Timoshinina RUS
3 m Springboard, Synchronized, Women Guo Jingjing / Wu Minxia CHN Vera Ilyina / Yuliya Pakhalina RUS Hanna Sorokina / Olena Zhupina UKR
10 m Platform, Synchronized, Women Li Rao / Li Ting CHN Yevgeniya Olshevskaya / Svetlana Timoshinina RUS Rebecca Gilmore / Loudy Tourky AUS
Singles, Men Yevgeny Plyushchenko RUS Michael Weiss USA Aleksey Yagudin RUS
Pairs, Mixed Yelena Berezhnaya / Anton Sikharulidze RUS Dorota Zagórska / Mariusz Siudek POL Mariya Petrova / Aleksey Tikhonov RUS
Ice Dancing, Mixed Irina Lobacheva / Ilya Averbukh RUS Galit Chait / Sergey Sakhnovsky ISR Tatyana Navka / Roman Kostomarov RUS
Singles, Women Irina Slutskaya RUS Michelle Kwan USA Fumie Suguri JPN
50 m Freestyle, Men Bartosz Kizierowski POL Gary Hall, Jr. USA Brett Hawke AUS
100 m Freestyle, Men Michael Klim AUS Ashley Callus AUS Scott Tucker USA
200 m Freestyle, Men Grant Hackett AUS Ian Thorpe AUS Chad Carvin USA
400 m Freestyle, Men Ian Thorpe AUS Grant Hackett AUS Craig Stevens AUS
1,500 m Freestyle, Men Grant Hackett AUS Aleksey Filipets RUS Craig Stevens AUS
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Australia AUS Mixed team MIX United States USA
50 m Backstroke, Men Bartosz Kizierowski POL Matt Welsh AUS Dan Westcott USA
100 m Backstroke, Men Matt Welsh AUS Dan Westcott USA Vladislav Aminov RUS
200 m Backstroke, Men Raymond Hass AUS Matt Welsh AUS Mark Versfeld CAN
50 m Breaststroke, Men Jarrod Marrs USA Brett Petersen RSA Simon Cowley AUS
100 m Breaststroke, Men Kosuke Kitajima JPN Simon Cowley AUS Jarrod Marrs USA
200 m Breaststroke, Men Terence Parkin RSA Jim Piper AUS Regan Harrison AUS
50 m Butterfly, Men Geoff Huegill AUS Michael Klim AUS Adam Pine AUS
100 m Butterfly, Men Michael Klim AUS Geoff Huegill AUS Mike Mintenko CAN
200 m Butterfly, Men Tom Malchow USA Eric Donnelly USA Andrew Livingston PUR
200 m Individual Medley, Men Tom Wilkens USA Rob Van der Zant AUS Dean Kent NZL
400 m Individual Medley, Men Tom Wilkens USA Dean Kent NZL Eric Donnelly USA
4 x 100 m Medley Relay, Men Australia AUS Mixed team MIX Mixed team MIX
Team, Men Australia AUS Mixed team MIX United States USA
50 m Freestyle, Women Inge de Bruijn NED Tammie Stone USA Alena Popchanka BLR
100 m Freestyle, Women Sarah Ryan AUS Alena Popchanka BLR Martina Moravcová SVK
200 m Freestyle, Women Lindsay Benko USA Elka Graham AUS Giaan Rooney AUS
400 m Freestyle, Women Tang Jingwen CHN Yana Klochkova UKR Janelle Atkinson JAM
800 m Freestyle, Women Yana Klochkova UKR Janelle Atkinson JAM Adrienne Binder USA
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Mixed team MIX Australia AUS United States USA
50 m Backstroke, Women Haley Cope USA Dyana Calub AUS Mai Nakamura JPN
100 m Backstroke, Women Mai Nakamura JPN Diana MacManus USA Dyana Calub AUS
200 m Backstroke, Women Clementine Stoney AUS Lindsay Benko USA Antje Buschschulte GER
50 m Breaststroke, Women Brooke Hanson AUS Leisel Jones AUS Amy Field USA
100 m Breaststroke, Women Brooke Hanson AUS Leisel Jones AUS Amy Field USA
200 m Breaststroke, Women Beatrice Căşlaru ROU Kristen Caverly USA Brooke Hanson AUS
50 m Butterfly, Women Inge de Bruijn NED Anna-Karin Kammerling SWE Petria Thomas AUS
100 m Butterfly, Women Martina Moravcová SVK Petria Thomas AUS Junko Onishi JPN
200 m Butterfly, Women Maki Mita JPN Petria Thomas AUS Otylia Jędrzejczak POL
200 m Individual Medley, Women Beatrice Căşlaru ROU Marianne Limpert
Yana Klochkova
CAN
UKR
400 m Individual Medley, Women Yana Klochkova UKR Kristen Caverly USA Jennifer Reilly AUS
4 x 100 m Medley Relay, Women Australia AUS Mixed team MIX United States USA
Team, Women Australia AUS United States USA Mixed team MIX
Short, Men Chris McCormack AUS Hamish Carter NZL Craig Watson NZL
Short, Women Loretta Harrop AUS Barb Lindquist USA Nicole Hackett AUS