2002 South American Games

Host City Belém
Country BRA
Held 1 – 11 August 2002
Competitors 361
Countries 11

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men Medal 3 2
Recurve individual FITA Men Medal 3 3
Recurve individual 30m Men Medal 3 2
Recurve individual 50m Men Medal 3 3
Recurve individual 70m Men Medal 3 2
Recurve individual 90m Men Medal 3 2
Recurve Team Men Medal 5 3
Recurve individual Women Medal 4 3
Recurve individual FITA Women Medal 4 3
Recurve individual 30m Women Medal 4 3
Recurve individual 50m Women Medal 4 2
Recurve individual 60m Women Medal 4 3
Recurve individual 70m Women Medal 4 3
Recurve Team Women Medal 1 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual All-Around Men Medal 3 3
Floor Exercise Men Medal 3 3
Vault Men Medal 3 3
Parallel Bars Men Medal 3 2
Horizontal Bar Men Medal 3 3
Rings Men Medal 3 2
Pommelled Horse Men Medal 3 3
Team All-Around Men Medal 15 3
Individual All-Around Women Medal 3 2
Floor Exercise Women Medal 3 3
Vault Women Medal 3 2
Uneven Bars Women Medal 3 2
Balance Beam Women Medal 3 2
Team All-Around Women Medal 11 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Solo Women Medal 3 3
Solo Figures Women Medal 3 1
Duet Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
10 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 4 3
3,000 m Women Medal 4 4
5,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 4 3
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Handball Men Medal 16 3
Handball Women Medal 19 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Women Medal 3 2
Rope Women Medal 3 3
Hoop Women Medal 3 2
Ball Women Medal 3 2
Clubs Women Medal 3 2
Team Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 3
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 3
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 1
Doubles Men Medal 8 1
Team Men Medal 4 4
Singles Women Medal 4 2
Doubles Women Medal 8 2
Team Women Medal 0 3
Doubles Mixed Medal 8 1
Event Gender Held Status Competitors Countries
Short Men Medal 3 1
Short Team Men Medal 6 3
Short Women Medal 3 2
Short Team Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
-56 kg Snatch Men Medal 3 3
-56 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-56 kg Total Men Medal 3 3
-62 kg Snatch Men Medal 3 3
-62 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-62 kg Total Men Medal 3 3
-69 kg Snatch Men Medal 3 3
-69 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-69 kg Total Men Medal 3 3
-77 kg Snatch Men Medal 3 3
-77 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-77 kg Total Men Medal 3 3
-85 kg Snatch Men Medal 3 3
-85 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-85 kg Total Men Medal 3 3
-94 kg Snatch Men Medal 3 3
-94 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-94 kg Total Men Medal 3 3
-105 kg Snatch Men Medal 3 3
-105 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-105 kg Total Men Medal 3 3
+105 kg Snatch Men Medal 3 3
+105 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
+105 kg Total Men Medal 3 3
-48 kg Snatch Women Medal 3 3
-48 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
-48 kg Total Women Medal 3 3
-53 kg Snatch Women Medal 3 3
-53 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
-53 kg Total Women Medal 3 3
-58 kg Snatch Women Medal 3 3
-58 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
-58 kg Total Women Medal 3 3
-63 kg Snatch Women Medal 3 2
-63 kg Clean & Jerk Women Medal 3 2
-63 kg Total Women Medal 3 2
-69 kg Snatch Women Medal 3 3
-69 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
-69 kg Total Women Medal 3 3
-75 kg Snatch Women Medal 3 3
-75 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
-75 kg Total Women Medal 3 3
+75 kg Snatch Women Medal 3 3
+75 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
+75 kg Total Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Brazil BRA 84 42 65 191
2 Venezuela VEN 43 38 31 112
3 Argentina ARG 19 39 35 93
4 Ecuador ECU 15 21 12 48
5 Chile CHI 7 16 12 35
6 Netherlands Antilles AHO 1 1 0 2
7 Peru PER 0 9 7 16
8 Uruguay URU 0 1 8 9
9 Guyana GUY 0 1 2 3
10 Paraguay PAR 0 1 1 2
11 Bolivia BOL 0 0 3 3

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Recurve individual, Men Enrique Cuitiño ARG Leonardo Carvalho BRA Marcelo Grillo ARG
Recurve individual FITA, Men Leonardo Carvalho BRA Óscar Pérez CHI Daniel Palena ARG
Recurve individual 30m, Men Mario Valdés CHI Enrique Cuitiño ARG Marcelo Grillo ARG
Recurve individual 50m, Men Matías Irles CHI Marcelo Grillo ARG Leonardo Carvalho BRA
Recurve individual 70m, Men Enrique Cuitiño ARG Marcelo Grillo ARG Leonardo Carvalho BRA
Recurve individual 90m, Men Enrique Cuitiño ARG Leonardo Carvalho BRA Marcelo Grillo ARG
Recurve Team, Men Brazil BRA Argentina ARG Chile CHI
Recurve individual 60m, Women Vanessa Chacón VEN Liliana Burgos CHI Fátima Rocha de Carvalho BRA
Recurve individual, Women Vanessa Chacón VEN Rosanna Rosario VEN Fátima Rocha de Carvalho BRA
Recurve individual FITA, Women Ana Carolina Leite BRA Fátima Rocha de Carvalho BRA Rosanna Rosario VEN
Recurve individual 30m, Women María Emilia Strafacci BRA Vanessa Chacón VEN Fátima Rocha de Carvalho BRA
Recurve individual 50m, Women Vanessa Chacón VEN Rosanna Rosario VEN Liliana Torres VEN
Recurve individual 70m, Women Fátima Rocha de Carvalho BRA Vanessa Chacón VEN Rosanna Rosario VEN
Recurve Team, Women Chile CHI Venezuela VEN Brazil BRA
Individual All-Around, Men José Luis Fuentes VEN Mosiah Rodrigues BRA Eric Pedercini ARG
Floor Exercise, Men Eric Pedercini ARG Tomás González CHI Victor Rosa BRA
Vault, Men Eric Pedercini ARG Tomás González CHI Johnny Parra VEN
Parallel Bars, Men José Luis Fuentes VEN Eric Pedercini ARG Celis Briceño VEN
Horizontal Bar, Men José Luis Fuentes VEN Eric Pedercini ARG Victor Rosa BRA
Rings, Men Martín Passalenti ARG Danilo Nogueira BRA Federico Molinari ARG
Pommelled Horse, Men Mosiah Rodrigues BRA Eric Pedercini ARG Johnny Parra VEN
Team All-Around, Men Brazil BRA Argentina ARG Venezuela VEN
Individual All-Around, Women Daniele Hypólito BRA Caroline Molinari BRA Celeste Carnevale ARG
Floor Exercise, Women Daniele Hypólito BRA Daniela Conde ARG Martina Castro CHI
Vault, Women Daniele Hypólito BRA Celeste Carnevale ARG Daniela Conde ARG
Uneven Bars, Women Ana Paula Rodrigues BRA Daniele Hypólito BRA Celeste Carnevale ARG
Balance Beam, Women Daniele Hypólito BRA Celeste Carnevale ARG Cecilia Stancato ARG
Team All-Around, Women Brazil BRA Argentina ARG Venezuela VEN
Solo, Women Caroline Hildebrandt BRA Julieta Díaz ARG Luciana García URU
Solo Figures, Women Caroline Hildebrandt BRA Lara Teixeira BRA Carmen de Morães BRA
Duet, Women Lara Teixeira / Carmen de Morães BRA Julieta Díaz / Lucina Simón ARG Luciana García / Sofía Falco URU
100 m, Men Churandy Martina AHO Bruno Pacheco BRA Eliezer De Almeida BRA
200 m, Men Bruno Pacheco BRA Churandy Martina AHO Jorge Sena BRA
400 m, Men Luís Ambrósio BRA Luis Luna VEN Andrés Silva URU
800 m, Men Cristian Matute ECU Tai Payne GUY Thiago Pereira Chyaromont BRA
1,500 m, Men Clayton Aguiar BRA Nico Herrera VEN Alex Lopes BRA
5,000 m, Men Fernando Fernandes BRA Franck Caldeira BRA Davis Sánchez VEN
10,000 m, Men Franck Caldeira BRA Davis Sánchez VEN Gilialdo Koball BRA
110 m Hurdles, Men Thiago Dias BRA Leandro Peyrano ARG Cristóbal Lyon CHI
400 m Hurdles, Men Raphael Fernandes BRA Daivison da Silva BRA Pablo Schilling CHI
3,000 m Steeplechase, Men Fernando Fernandes BRA Diego Moreno PER Rodolfo Hass BRA
4 x 100 m Relay, Men Brazil BRA Chile CHI Argentina ARG
4 x 400 m Relay, Men Brazil BRA Venezuela VEN Argentina ARG
10 km Walk, Men Rafael Duarte BRA Andrés Chocho ECU Carlos Borgoño CHI
High Jump, Men Fábio Baptista BRA Luis Conde VEN Francisco Tamariz ECU
Pole Vault, Men Fábio Gomes BRA José Nava CHI Daniel Gabriel BRA
Long Jump, Men Thiago Dias BRA Marcos Trivelato BRA Luis Tristán PER
Triple Jump, Men Leonardo dos Santos BRA Thiago Dias BRA Francisco Castro CHI
Shot Put, Men Gustavo de Mendonça BRA Germán Lauro ARG Jhoan Jaramillo VEN
Discus Throw, Men Gustavo de Mendonça BRA Germán Lauro ARG Reginaldo Diógenes BRA
Hammer Throw, Men Fabián Di Paolo ARG Roberto Sáez CHI Wagner Domingos BRA
Javelin Throw, Men Júlio César Oliveira BRA Marcelo Junckes BRA José Palma VEN
Decathlon, Men Fagner Martins BRA Randy Gutiérrez VEN Alcino dos Santos BRA
100 m, Women Thatiana Ignácio BRA Wilmary Álvarez VEN Evelyn dos Santos BRA
200 m, Women Wilmary Álvarez VEN Joyce Prieto BRA Evelyn dos Santos BRA
400 m, Women Yusmely García VEN Joyce Prieto BRA Ángela Alfonso VEN
800 m, Women Juliana Santos BRA Jenny Mejías VEN Rejane da Silva BRA
1,500 m, Women Eliana Vásquez CHI Susana Aburto CHI Silvia Paredes ECU
3,000 m, Women Nadia Rodríguez ARG Silvia Paredes ECU Inés Melchor PER
5,000 m, Women Nadia Rodríguez ARG Silvia Paredes ECU Patricia Fernanda Lobo BRA
100 m Hurdles, Women Janaína Cecília Garcia BRA Sandrine Legenort VEN Soledad Donzino ARG
400 m Hurdles, Women Yusmely García VEN Amanda Dias BRA Raquel da Costa BRA
3,000 m Steeplechase, Women Sabine Heitling BRA Elena Arias ECU Soledad Del Carlo ARG
4 x 100 m Relay, Women Brazil BRA Venezuela VEN Chile CHI
4 x 400 m Relay, Women Brazil BRA Ecuador ECU Venezuela VEN
10 km Walk, Women Alessandra Picagevicz BRA Lizbeth Zúñiga PER Josette Sepúlveda CHI
High Jump, Women Mônica de Freitas BRA Marielys Rojas VEN Daniela Carrillo
María Luque
CHI
VEN
Pole Vault, Women Karla da Silva BRA Rosângela Da Silva BRA Alejandra Llorente ARG
Long Jump, Women Keila Costa BRA Fernanda Gonçalves BRA Michelle Vaughn GUY
Triple Jump, Women Keila Costa BRA Fernanda Gonçalves BRA Michelle Vaughn GUY
Shot Put, Women Ahymará Espinoza VEN Jenny Dahlgren ARG Regiane Alves BRA
Discus Throw, Women Roberta de Oliveira BRA Jenny Dahlgren ARG Roberta Argentino BRA
Hammer Throw, Women Jenny Dahlgren ARG Stefania Zoryez URU Adriana Benaventa VEN
Javelin Throw, Women Maria Ramos BRA Maria Aparecida Cruz BRA Adriana Benaventa VEN
Heptathlon, Women Soledad Donzino ARG Macarena Reyes CHI Bruna Gomes BRA
Handball, Men Argentina ARG Brazil BRA Uruguay URU
Handball, Women Brazil BRA Argentina ARG Uruguay URU
Individual, Women Larissa Barata BRA Anahí Sosa ARG Tayanne Mantovaneli BRA
Rope, Women Anahí Sosa ARG Larissa Barata BRA Catherine Cortez VEN
Hoop, Women Anahí Sosa ARG Larissa Barata BRA Tayanne Mantovaneli BRA
Ball, Women Larissa Barata BRA Anahí Sosa ARG Tayanne Mantovaneli BRA
Clubs, Women Larissa Barata BRA Anahí Sosa ARG Antonella Yacobelli ARG
Team, Women Brazil BRA Argentina ARG Venezuela VEN
50 m Freestyle, Men Rodrigo de Oliveira BRA Antônio Vielmo BRA Albert Subirats VEN
100 m Freestyle, Men Albert Subirats VEN Max Schnettler CHI Rodrigo de Oliveira BRA
200 m Freestyle, Men Max Schnettler CHI Eduardo Ramírez VEN Albert Subirats VEN
400 m Freestyle, Men Albert Subirats VEN Gustavo Taveira BRA Brunno Colosimo BRA
1,500 m Freestyle, Men Alejandro Gómez VEN Gustavo Taveira BRA Brunno Colosimo BRA
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Brazil BRA Venezuela VEN Argentina ARG
100 m Backstroke, Men Daniel Novak BRA Rodrigo de Oliveira BRA Reymer Vezga VEN
200 m Backstroke, Men Rodrigo de Oliveira BRA Daniel Novak BRA Óscar Alonso VEN
100 m Breaststroke, Men Alan Nagaoka BRA George de Albuquerque BRA Eugenio Rómoli ARG
200 m Breaststroke, Men Thiago Pereira BRA Eugenio Rómoli ARG Leopoldo Andara VEN
100 m Butterfly, Men Wesley Mâncio BRA José Cardona VEN Anderson da Silva BRA
200 m Butterfly, Men Anderson da Silva BRA José Cardona VEN Wesley Mâncio BRA
200 m Individual Medley, Men Lucas Salatta BRA Leopoldo Andara VEN Alan Nagaoka BRA
400 m Individual Medley, Men Lucas Salatta BRA Leopoldo Andara VEN Alan Nagaoka BRA
4 x 100 m Medley Relay, Men Brazil BRA Venezuela VEN Argentina ARG
50 m Freestyle, Women Arlene Semeco VEN Amara da Silva BRA Yamilé Bahamonde ECU
100 m Freestyle, Women Arlene Semeco VEN Amara da Silva BRA Marita Wong PER
200 m Freestyle, Women Ana Muniz BRA Cecilia Biagioli ARG Marita Wong PER
400 m Freestyle, Women Cecilia Biagioli ARG Ana Muniz BRA Kristel Köbrich CHI
800 m Freestyle, Women Cecilia Biagioli ARG Kristel Köbrich CHI Ana Muniz BRA
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Brazil BRA Venezuela VEN Argentina ARG
100 m Backstroke, Women Talita Ribeiro BRA María Gabriecce Costanzo PAR Francy Palma VEN
200 m Backstroke, Women Talita Ribeiro BRA Valeria Silva PER Constanza Orta ARG
100 m Breaststroke, Women Agustina De Giovanni ARG Marcelle Lopes BRA Valeria Silva PER
200 m Breaststroke, Women Marcelle Lopes BRA Agustina De Giovanni ARG Corina Gonçalves VEN
100 m Butterfly, Women Ivi Monteiro BRA María del Águila PER Bárbara Jatobá BRA
200 m Butterfly, Women Bárbara Jatobá BRA Alicia García PER Ivi Monteiro BRA
200 m Individual Medley, Women Lílian Cerroni BRA Agustina De Giovanni ARG Marita Wong PER
400 m Individual Medley, Women Bárbara Jatobá BRA Lílian Cerroni BRA Silvia Pérez VEN
4 x 100 m Medley Relay, Women Brazil BRA Peru PER Venezuela VEN
Singles, Men Thiago Monteiro BRA Cazuo Matsumoto BRA Bruno Anjos
Hugo Hanashiro
BRA
BRA
Doubles, Men Thiago Monteiro / Hugo Hanashiro BRA Cazuo Matsumoto / Bruno Anjos BRA Reinaldo Yamamoto / Matheus Navarro
Gustavo Tsuboi / Rafael Shimizu
BRA
BRA
Team, Men Brazil BRA Chile CHI Argentina
Paraguay
ARG
PAR
Doubles, Mixed Lígia da Silva / Thiago Monteiro BRA Nathalia Barreira / Bruno Anjos BRA Mariany Nonaka / Cazuo Matsumoto
Claudia Ikeizumi / Hugo Hanashiro
BRA
BRA
Singles, Women Lígia da Silva BRA María Paulina Vega CHI Ximena Cerón
Mariany Nonaka
CHI
BRA
Doubles, Women María Paulina Vega / Patricia Álvarez CHI Lígia da Silva / Nathalia Barreira BRA Claudia Ikeizumi / Mariana Assis
Thais Hasegawa / Luciana Lock
BRA
BRA
Team, Women Brazil BRA Chile CHI Peru PER
Short, Men Leandro de Macedo BRA Juraci Moreira Júnior BRA Santiago Ascenço BRA
Short Team, Men Brazil BRA Argentina ARG Chile CHI
Short, Women Mariana Ohata BRA Sandra Soldán BRA Nancy Álvarez ARG
Short Team, Women Brazil BRA Argentina ARG Venezuela VEN
-56 kg Snatch, Men Víctor Castellano VEN Víctor Castro PER Franklin Liquinchana ECU
-56 kg Clean & Jerk, Men Víctor Castellano VEN Víctor Castro PER Franklin Liquinchana ECU
-56 kg Total, Men Víctor Castellano VEN Víctor Castro PER Franklin Liquinchana ECU
-62 kg Snatch, Men Israel José Rubio VEN José Erazo ECU Adolfo Pelayes ARG
-62 kg Clean & Jerk, Men José Erazo ECU Israel José Rubio VEN Wellington Mendes BRA
-62 kg Total, Men José Erazo ECU Israel José Rubio VEN Wellington Mendes BRA
-69 kg Snatch, Men Julio Idrovo ECU Amílcar Pernía VEN Santiago Palermo ARG
-69 kg Clean & Jerk, Men Amílcar Pernía VEN Julio Idrovo ECU Santiago Palermo ARG
-69 kg Total, Men Amílcar Pernía VEN Julio Idrovo ECU Santiago Palermo ARG
-77 kg Snatch, Men Jugnevis Campos VEN Carlos Espeleta ARG Edward Silva URU
-77 kg Clean & Jerk, Men Jugnevis Campos VEN Carlos Espeleta ARG Edward Silva URU
-77 kg Total, Men Jugnevis Campos VEN Carlos Espeleta ARG Edward Silva URU
-85 kg Snatch, Men José Llerena ECU Dimitri Gontcharenko ARG Eudis Gamarra VEN
-85 kg Clean & Jerk, Men Eudis Gamarra VEN José Llerena ECU Dimitri Gontcharenko ARG
-85 kg Total, Men José Llerena ECU Dimitri Gontcharenko ARG Eudis Gamarra VEN
-94 kg Snatch, Men Julio César Luna VEN Javier Otoya ECU José Barros ARG
-94 kg Clean & Jerk, Men Julio César Luna VEN Javier Otoya ECU Lauri Blair BRA
-94 kg Total, Men Julio César Luna VEN Javier Otoya ECU Lauri Blair BRA
-105 kg Snatch, Men Boris Burov ECU Dimas BRA Wilyon Morillo VEN
-105 kg Clean & Jerk, Men Boris Burov ECU Wilyon Morillo VEN Dimas BRA
-105 kg Total, Men Boris Burov ECU Wilyon Morillo VEN Dimas BRA
+105 kg Snatch, Men Cristián Escalante CHI Hildegar Morillo VEN Walter Llerena ECU
+105 kg Clean & Jerk, Men Hildegar Morillo VEN Cristián Escalante CHI Walter Llerena ECU
+105 kg Total, Men Hildegar Morillo VEN Cristián Escalante CHI Walter Llerena ECU
-48 kg Snatch, Women Remigia Arcila VEN Sandra Rosas ECU Margareth Souza BRA
-48 kg Clean & Jerk, Women Remigia Arcila VEN Sandra Rosas ECU Margareth Souza BRA
-48 kg Total, Women Remigia Arcila VEN Sandra Rosas ECU Margareth Souza BRA
-53 kg Snatch, Women Alexandra Escobar ECU Esmeralda Perdomo VEN Valdirene Laia BRA
-53 kg Clean & Jerk, Women Alexandra Escobar ECU Esmeralda Perdomo VEN Valdirene Laia BRA
-53 kg Total, Women Alexandra Escobar ECU Esmeralda Perdomo VEN Valdirene Laia BRA
-58 kg Snatch, Women Solenny Villasmil VEN Martha Malla ECU Rafaela Sebastião BRA
-58 kg Clean & Jerk, Women Solenny Villasmil VEN Martha Malla ECU Rafaela Sebastião BRA
-58 kg Total, Women Solenny Villasmil VEN Martha Malla ECU Rafaela Sebastião BRA
-63 kg Snatch, Women Gretty Lugo VEN Mercedes Fernández ARG Valeria Fontán ARG
-63 kg Clean & Jerk, Women Gretty Lugo VEN Mercedes Fernández ARG Valeria Fontán ARG
-63 kg Total, Women Gretty Lugo VEN Valeria Fontán ARG Mercedes Fernández ARG
-69 kg Snatch, Women Cemar Vásquez VEN Nora Köppel ARG Olga Mina ECU
-69 kg Clean & Jerk, Women Nora Köppel ARG Cemar Vásquez VEN Olga Mina ECU
-69 kg Total, Women Nora Köppel ARG Cemar Vásquez VEN Olga Mina ECU
-75 kg Snatch, Women Cristina Suárez VEN Mariela Méndez ECU María Jazmín Steuer ARG
-75 kg Clean & Jerk, Women Cristina Suárez VEN Mariela Méndez ECU María Jazmín Steuer ARG
-75 kg Total, Women Cristina Suárez VEN Mariela Méndez ECU María Jazmín Steuer ARG
+75 kg Snatch, Women Oliba Nieve ECU Raquel López VEN Eldy Salazar BOL
+75 kg Clean & Jerk, Women Oliba Nieve ECU Raquel López VEN Eldy Salazar BOL
+75 kg Total, Women Oliba Nieve ECU Raquel López VEN Eldy Salazar BOL