2006 South American Games

Host City Buenos Aires
Country ARG
Held 9 – 19 November 2006
Competitors 529
Countries 13

Originally awarded to La Paz (BOL).

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men Medal 3 2
Recurve individual FITA Men Medal 3 2
Recurve individual 30m Men Medal 3 3
Recurve individual 50m Men Medal 3 2
Recurve individual 70m Men Medal 3 3
Recurve individual 90m Men Medal 3 3
Recurve Team Men Medal 9 3
Compound individual Men Medal 3 2
Compound individual FITA Men Medal 3 3
Compound individual 30m Men Medal 3 3
Compound individual 50m Men Medal 3 2
Compound individual 70m Men Medal 3 2
Compound individual 90m Men Medal 3 2
Compound Team Men Medal 7 3
Recurve individual Women Medal 3 2
Recurve individual FITA Women Medal 3 3
Recurve individual 30m Women Medal 3 2
Recurve individual 50m Women Medal 3 2
Recurve individual 60m Women Medal 3 3
Recurve individual 70m Women Medal 3 2
Recurve Team Women Medal 4 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Hockey Men Medal 47 3
Hockey Women Medal 47 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Handball Men Medal 46 3
Handball Women Medal 46 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
5 km Men Medal 3 2
10 km Men Medal 3 3
5 km Women Medal 3 2
10 km Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 3
400 m Freestyle Men Medal 3 2
800 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
50 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 3
50 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
50 m Butterfly Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 3
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 3
1,500 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
50 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 3
50 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 2
50 m Butterfly Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 8 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 2
Doubles Men Medal 8 2
Team Men Medal 16 4
Singles Women Medal 4 3
Doubles Women Medal 8 3
Team Women Medal 15 4
Doubles Mixed Medal 8 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Short Men Medal 3 2
Short Team Men Medal 6 3
Short Women Medal 3 3
Short Team Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
-56 kg Snatch Men Medal 3 3
-56 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-56 kg Total Men Medal 3 3
-62 kg Snatch Men Medal 3 3
-62 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-62 kg Total Men Medal 3 3
-69 kg Snatch Men Medal 3 3
-69 kg Clean & Jerk Men Medal 3 2
-69 kg Total Men Medal 3 2
-77 kg Snatch Men Medal 3 2
-77 kg Clean & Jerk Men Medal 3 2
-77 kg Total Men Medal 3 2
-85 kg Snatch Men Medal 3 2
-85 kg Clean & Jerk Men Medal 3 2
-85 kg Total Men Medal 3 2
-94 kg Snatch Men Medal 3 3
-94 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
-94 kg Total Men Medal 3 3
-105 kg Snatch Men Medal 3 3
-105 kg Clean & Jerk Men Medal 3 2
-105 kg Total Men Medal 3 2
+105 kg Snatch Men Medal 3 3
+105 kg Clean & Jerk Men Medal 3 3
+105 kg Total Men Medal 3 3
-48 kg Snatch Women Medal 3 3
-48 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
-48 kg Total Women Medal 3 3
-53 kg Snatch Women Medal 3 2
-53 kg Clean & Jerk Women Medal 3 2
-53 kg Total Women Medal 3 2
-58 kg Snatch Women Medal 3 3
-58 kg Clean & Jerk Women Medal 3 2
-58 kg Total Women Medal 3 2
-63 kg Snatch Women Medal 3 3
-63 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
-63 kg Total Women Medal 3 3
-69 kg Snatch Women Medal 3 3
-69 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
-69 kg Total Women Medal 3 3
-75 kg Snatch Women Medal 3 3
-75 kg Clean & Jerk Women Medal 3 3
-75 kg Total Women Medal 3 3
+75 kg Snatch Women Medal 3 2
+75 kg Clean & Jerk Women Medal 3 2
+75 kg Total Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Colombia COL 43 32 20 95
2 Brazil BRA 36 44 38 118
3 Venezuela VEN 32 40 39 111
4 Argentina ARG 30 24 26 80
5 Chile CHI 12 10 20 42
6 Ecuador ECU 10 13 15 38
7 Uruguay URU 3 2 4 9
8 Peru PER 1 1 4 6
9 Guyana GUY 1 1 0 2
= Paraguay PAR 1 1 0 2
11 Panama PAN 0 1 0 1
12 Bolivia BOL 0 0 1 1
= Suriname SUR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Recurve individual, Men Leonardo Carvalho BRA Manuel Díaz VEN Fabio Carvalho BRA
Recurve individual FITA, Men Leonardo Carvalho BRA Fabio Carvalho BRA Mariano Ocampo ARG
Recurve individual 30m, Men Manuel Díaz VEN Leonardo Carvalho BRA Felipe Castillo CHI
Recurve individual 50m, Men Leonardo Carvalho BRA Danny Márquez VEN Manuel Díaz VEN
Recurve individual 70m, Men Manuel Díaz VEN Leonardo Carvalho BRA Sebastián Hernández COL
Recurve individual 90m, Men Leonardo Carvalho BRA Sebastián Hernández COL Nino Villacreces ECU
Recurve Team, Men Brazil BRA Colombia COL Argentina ARG
Compound individual, Men Gary Hernández VEN Kender Guerrero VEN Cláudio Contrucci BRA
Compound individual FITA, Men Roberval Dos Santos BRA Eduardo González VEN Daniel Muñoz COL
Compound individual 30m, Men Gary Hernández VEN Cláudio Contrucci BRA Gabriel Martí ARG
Compound individual 50m, Men Gary Hernández VEN Roberval Dos Santos BRA Cláudio Contrucci BRA
Compound individual 70m, Men Kender Guerrero VEN Roberval Dos Santos BRA Cláudio Contrucci BRA
Compound individual 90m, Men Kender Guerrero VEN Gabriel Martí ARG Gary Hernández VEN
Compound Team, Men Brazil BRA Colombia COL Venezuela VEN
Recurve individual, Women Leidys Brito VEN Lisbeth Leoni VEN Natalia Sánchez COL
Recurve individual FITA, Women Denisse van Lamoen CHI Natalia Sánchez COL Lisbeth Leoni VEN
Recurve individual 30m, Women Leidys Brito VEN Natalia Sánchez COL Lisbeth Leoni VEN
Recurve individual 50m, Women Denisse van Lamoen CHI Leidys Brito VEN Lisbeth Leoni VEN
Recurve individual 60m, Women Lisbeth Leoni VEN Denisse van Lamoen CHI Natalia Sánchez COL
Recurve individual 70m, Women Natalia Sánchez COL Leidys Brito VEN Lisbeth Leoni VEN
Recurve Team, Women Venezuela VEN Colombia COL Chile CHI
100 m, Men Kael Becerra CHI Franklin Nazareno ECU Daniel Grueso COL
200 m, Men Franklin Nazareno ECU Cristián Reyes CHI Daniel Grueso COL
400 m, Men Andrés Silva URU Geiner Mosquera COL Josner Rodríguez VEN
800 m, Men Kléberson Davide BRA Eduard Villanueva VEN Freddy Espinoza COL
1,500 m, Men Eduard Villanueva VEN Cleveland Forde GUY Éder da Silva BRA
5,000 m, Men Cleveland Forde GUY Joílson Da Silva BRA Sérgio da Silva BRA
10,000 m, Men Sérgio da Silva BRA Jason Gutiérrez COL Ubaldo De los Santos URU
110 m Hurdles, Men Rodrigo Pereira BRA Éder Souza BRA Jorge McFarlane PER
400 m Hurdles, Men Andrés Silva URU Raphael Fernandes BRA Sebastián Lasquera ARG
3,000 m Steeplechase, Men Mario Bazán PER José Gregorio Peña VEN Santiago Figueroa ARG
4 x 100 m Relay, Men Venezuela VEN Brazil BRA Colombia COL
4 x 400 m Relay, Men Brazil BRA Chile CHI Colombia COL
20 km Walk, Men James Rendón COL Oswaldo Ortega ECU Yerko Araya CHI
High Jump, Men Fábio Baptista BRA Wanner Miller COL Alberth Bravo VEN
Pole Vault, Men Germán Chiaraviglio ARG Guillermo Chiaraviglio ARG João Gabriel Sousa BRA
Long Jump, Men Thiago Dias BRA Luis Tristán PER Hugo Chila ECU
Triple Jump, Men Hugo Chila ECU Thiago Dias BRA Jhon Murillo COL
Shot Put, Men Germán Lauro ARG Carlos García COL Gonzalo Riffo CHI
Discus Throw, Men Germán Lauro ARG Ronald Julião BRA Gustavo de Mendonça BRA
Hammer Throw, Men Diego Gallardo CHI Douglas dos Santos BRA Max William dos Santos BRA
Javelin Throw, Men Víctor Fatecha PAR Júlio César Oliveira BRA Ignacio Guerra CHI
Decathlon, Men Carlos Chinin BRA Luiz Alberto Araújo BRA Gerardo Canale ARG
100 m, Women Darlenis Obregón COL Yomara Hinestroza COL María Carolina Díaz CHI
200 m, Women Darlenis Obregón COL Wilmary Álvarez VEN Vanda Gomes BRA
400 m, Women María Alejandra Idrobo COL Wilmary Álvarez VEN Ángela Alfonso VEN
800 m, Women Muriel Coneo COL Marcela Britos URU Nicole Manríquez CHI
1,500 m, Women Muriel Coneo COL Isabel da Silva BRA Sabine Heitling BRA
5,000 m, Women Lina Arias COL Nadia Rodríguez ARG Sandra Amarillo ARG
10,000 m, Women Lina Arias COL Zuleima Amaya VEN Nadia Rodríguez ARG
100 m Hurdles, Women Soledad Donzino ARG Fabiana Morães BRA Giselle de Albuquerque BRA
400 m Hurdles, Women Higlécia de Oliveira BRA Keila Escobar COL Daysi Ugarte BOL
3,000 m Steeplechase, Women Ángela Figueroa COL Sabine Heitling BRA Ingrid Galloso CHI
4 x 100 m Relay, Women Colombia COL Chile CHI Venezuela VEN
4 x 400 m Relay, Women Venezuela VEN Colombia COL Ecuador ECU
20 km Walk, Women Yadira Guamán ECU Luz Villamarín COL Magaly Andrade ECU
High Jump, Women Marielys Rojas VEN Caterine Ibargüén COL Daiana Stürtz ARG
Pole Vault, Women Keisa Monterola VEN Milena Agudelo COL Patricia dos Santos BRA
Long Jump, Women Caterine Ibargüén COL Tânia da Silva BRA Patricia Venâncio BRA
Triple Jump, Women Tânia da Silva BRA Caterine Ibargüén COL Mayra Pachito ECU
Shot Put, Women Natalia Ducó CHI Ahymará Espinoza VEN Keely Medeiros BRA
Discus Throw, Women Karen Gallardo CHI Bárbara Comba ARG Lisângela Da Cruz BRA
Hammer Throw, Women Jenny Dahlgren ARG Eli Johana Moreno COL Rosa Rodríguez VEN
Javelin Throw, Women Diana Rivas COL Yusbelys Parra VEN Juliana de Souza BRA
Heptathlon, Women Jailma Lima BRA Madeleine Rondón VEN Miriam Quiñónez ECU
Hockey, Men Argentina ARG Chile CHI Peru PER
Hockey, Women Argentina ARG Chile CHI Uruguay URU
Handball, Men Argentina ARG Uruguay URU Chile CHI
Handball, Women Argentina ARG Paraguay PAR Chile CHI
5 km, Men Allan do Carmo BRA Fábio Lima BRA Roberto Peñailillo CHI
10 km, Men Roberto Peñailillo CHI Erwin Maldonado VEN Francisco Sales ARG
5 km, Women Ana Marcela Cunha BRA Pilar Geijo ARG María Puñet ARG
10 km, Women Ana Marcela Cunha BRA Pilar Geijo ARG Pamela Engel BRA
50 m Freestyle, Men José Meolans ARG Arthur Rocha BRA Jader Souza BRA
100 m Freestyle, Men José Meolans ARG Matías Aguilera ARG Gabriel Melconian URU
200 m Freestyle, Men Martín Kutscher URU Crox Acuña VEN Raphael Bydlowski BRA
400 m Freestyle, Men Erwin Maldonado VEN Juan Martín Pereyra ARG Alejandro Gómez VEN
800 m Freestyle, Men Luiz Arapiraca BRA Erwin Maldonado VEN Juan Martín Pereyra ARG
1,500 m Freestyle, Men Luiz Arapiraca BRA Esteban Paz ARG Erwin Maldonado VEN
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Argentina ARG Brazil BRA Uruguay URU
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Venezuela VEN Chile CHI Brazil BRA
50 m Backstroke, Men Eduardo Otero ARG Arthur Rocha BRA Daniel Orzechowski BRA
100 m Backstroke, Men Joaquín Belza ARG Daniel Orzechowski BRA Guilherme Guido BRA
200 m Backstroke, Men Joaquín Belza ARG Guilherme Guido BRA Reymer Vezga VEN
50 m Breaststroke, Men Eduardo Fischer BRA Édgar Crespo PAN Felipe França BRA
100 m Breaststroke, Men Eduardo Fischer BRA Felipe França BRA Sergio Ferreyra ARG
200 m Breaststroke, Men Thiago Parravicini BRA Sergio Ferreyra ARG Diego Bonilla COL
50 m Butterfly, Men Jader Souza BRA Gustavo Paschetta ARG Arthur Rocha BRA
100 m Butterfly, Men Julio César Galofre COL Mariano Caviglia ARG Gordon Touw Ngie Tjouw SUR
200 m Butterfly, Men Gastón Rodríguez ARG Julio César Galofre COL Emmanuel Crescimbeni PER
200 m Individual Medley, Men Joaquín Belza ARG Diogo Yabe BRA Diego Bonilla COL
400 m Individual Medley, Men Diogo Yabe BRA Ricardo Kojima BRA Leopoldo Andara VEN
4 x 100 m Medley Relay, Men Argentina ARG Brazil BRA Venezuela VEN
50 m Freestyle, Women Arlene Semeco VEN Natalia Grava BRA Yamilé Bahamonde ECU
100 m Freestyle, Women Arlene Semeco VEN Monique Ferreira BRA Michelle Lenhardt BRA
200 m Freestyle, Women Cecilia Biagioli ARG Monique Ferreira BRA Monick Perez BRA
400 m Freestyle, Women Cecilia Biagioli ARG Kristel Köbrich CHI Monique Ferreira BRA
800 m Freestyle, Women Kristel Köbrich CHI Cecilia Biagioli ARG Andreína Pinto VEN
1,500 m Freestyle, Women Kristel Köbrich CHI Cecilia Biagioli ARG Andreína Pinto VEN
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Brazil BRA Venezuela VEN Argentina ARG
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Argentina ARG Brazil BRA Venezuela VEN
50 m Backstroke, Women Carolina Colorado COL Jeserik Pinto VEN Fernanda Alvarenga BRA
100 m Backstroke, Women Carolina Colorado COL Erin Volcán VEN Fernanda Alvarenga BRA
200 m Backstroke, Women Georgina Bardach ARG Erin Volcán VEN Rebeca Bretanha BRA
50 m Breaststroke, Women Javiera Salcedo ARG Mariana Pimenta BRA Malena Coschiza ARG
100 m Breaststroke, Women Javiera Salcedo ARG Gloria González VEN Mariana Pimenta BRA
200 m Breaststroke, Women Georgina Bardach ARG Agustina De Giovanni ARG Nora Miró PER
50 m Butterfly, Women Gabriella Silva BRA Natalia Grava BRA Yamilé Bahamonde ECU
100 m Butterfly, Women Gabriella Silva BRA Florencia Ghione ARG María Rodríguez VEN
200 m Butterfly, Women Florencia Ghione ARG Andreína Pinto VEN María Rodríguez VEN
200 m Individual Medley, Women Georgina Bardach ARG Agustina De Giovanni ARG Larissa Cieslak BRA
400 m Individual Medley, Women Georgina Bardach ARG Larissa Cieslak BRA Silvia Pérez VEN
4 x 100 m Medley Relay, Women Venezuela VEN Argentina ARG
Singles, Men Song Liu ARG Gustavo Tsuboi BRA Pablo Tabachnik
Hugo Hoyama
ARG
BRA
Doubles, Men Thiago Monteiro / Hugo Hoyama BRA Cazuo Matsumoto / Gustavo Tsuboi BRA Pablo Tabachnik / Song Liu
Óscar González / Gastón Alto
ARG
ARG
Team, Men Brazil BRA Argentina ARG Chile
Venezuela
CHI
VEN
Doubles, Mixed Juan Papic / Berta Rodríguez CHI Thiago Monteiro / Lígia da Silva BRA Augusto Morales / Melita Yáñez
Hugo Hoyama / Mariany Nonaka
CHI
BRA
Singles, Women Fabiola Ramos VEN Lígia da Silva BRA Paula Medina COL
Doubles, Women Fabiola Ramos / Ruaida Ezzeddine VEN Mariana Guánchez / María Mata VEN Mariany Nonaka / Lígia da Silva
Paula Medina / Johana Araque
BRA
COL
Team, Women Brazil BRA Chile CHI Colombia
Venezuela
COL
VEN
Short, Men Juraci Moreira Júnior BRA Bruno Matheus BRA Felipe van de Wyngard CHI
Short Team, Men Brazil BRA Venezuela VEN Argentina ARG
Short, Women Mariana Ohata BRA María Morales COL Bárbara Riveros CHI
Short Team, Women Colombia COL Brazil BRA Chile CHI
-56 kg Snatch, Men Sergio Rada COL Jaime Iturra CHI Enrique Valencia ECU
-56 kg Clean & Jerk, Men Sergio Rada COL Enrique Valencia ECU Jaime Iturra CHI
-56 kg Total, Men Sergio Rada COL Enrique Valencia ECU Jaime Iturra CHI
-62 kg Snatch, Men Diego Fernando Salazar COL Hugo Catalán ARG Carlos Márquez ECU
-62 kg Clean & Jerk, Men Diego Fernando Salazar COL Hugo Catalán ARG Carlos Márquez ECU
-62 kg Total, Men Diego Fernando Salazar COL Hugo Catalán ARG Carlos Márquez ECU
-69 kg Snatch, Men Israel José Rubio VEN Juan Francisco Ruiz COL Ricardo Flores ECU
-69 kg Clean & Jerk, Men Eduardo Hernán VEN Juan Francisco Ruiz COL Israel José Rubio VEN
-69 kg Total, Men Eduardo Hernán VEN Juan Francisco Ruiz COL Israel José Rubio VEN
-77 kg Snatch, Men Julio Idrovo ECU Édinson Angulo COL Carlos Andica COL
-77 kg Clean & Jerk, Men Édinson Angulo COL Octavio Mejías VEN Carlos Andica COL
-77 kg Total, Men Édinson Angulo COL Carlos Andica COL Octavio Mejías VEN
-85 kg Snatch, Men Héctor Ballesteros COL José Oliver Ruiz COL Herbys Márquez VEN
-85 kg Clean & Jerk, Men José Oliver Ruiz COL Héctor Ballesteros COL Herbys Márquez VEN
-85 kg Total, Men José Oliver Ruiz COL Héctor Ballesteros COL Herbys Márquez VEN
-94 kg Snatch, Men Eduardo Guadamud ECU Julio César Luna VEN José Barros ARG
-94 kg Clean & Jerk, Men Julio César Luna VEN Eduardo Guadamud ECU José Barros ARG
-94 kg Total, Men Julio César Luna VEN Eduardo Guadamud ECU José Barros ARG
-105 kg Snatch, Men Boris Burov ECU Héctor Pineda VEN Damián Abbiate ARG
-105 kg Clean & Jerk, Men Ángel Daza VEN Héctor Pineda VEN Boris Burov ECU
-105 kg Total, Men Boris Burov ECU Héctor Pineda VEN Ángel Daza VEN
+105 kg Snatch, Men Cristián Escalante CHI Lauri Blair BRA Víctor Heredia VEN
+105 kg Clean & Jerk, Men William Solís COL Víctor Heredia VEN Cristián Escalante CHI
+105 kg Total, Men Cristián Escalante CHI Víctor Heredia VEN William Solís COL
-48 kg Snatch, Women Remigia Arcila VEN Malvina Verón ARG Aline Campeiro BRA
-48 kg Clean & Jerk, Women Betsi Rivas VEN Malvina Verón ARG Aline Campeiro BRA
-48 kg Total, Women Malvina Verón ARG Aline Campeiro BRA Lorena Vargas CHI
-53 kg Snatch, Women Ana Lemos COL Rusmeris Villar COL Mirna Jaramillo ECU
-53 kg Clean & Jerk, Women Ana Lemos COL Rusmeris Villar COL Inmara Henrríquez VEN
-53 kg Total, Women Ana Lemos COL Rusmeris Villar COL Inmara Henrríquez VEN
-58 kg Snatch, Women Mercedes Pérez COL Alexandra Escobar ECU Gretty Lugo VEN
-58 kg Clean & Jerk, Women Gretty Lugo VEN Mónica Picón COL Mercedes Pérez COL
-58 kg Total, Women Mercedes Pérez COL Gretty Lugo VEN Mónica Picón COL
-63 kg Snatch, Women Leidy Solís COL Rosa Tenorio ECU Solenny Villasmil VEN
-63 kg Clean & Jerk, Women Leidy Solís COL Rosa Tenorio ECU Solenny Villasmil VEN
-63 kg Total, Women Leidy Solís COL Rosa Tenorio ECU Solenny Villasmil VEN
-69 kg Snatch, Women Tulia Ángela Medina COL Leuzkis Farías VEN María del Carmen Sol Acosta ARG
-69 kg Clean & Jerk, Women Tulia Ángela Medina COL Leuzkis Farías VEN María del Carmen Sol Acosta ARG
-69 kg Total, Women Tulia Ángela Medina COL Leuzkis Farías VEN María del Carmen Sol Acosta ARG
-75 kg Snatch, Women Ubaldina Valoyes COL Claret Bellorín VEN
-75 kg Clean & Jerk, Women Ubaldina Valoyes COL Claret Bellorín VEN
-75 kg Total, Women Ubaldina Valoyes COL Claret Bellorín VEN
+75 kg Snatch, Women Oliba Nieve ECU Jessica Pacho ECU
+75 kg Clean & Jerk, Women Oliba Nieve ECU Jessica Pacho ECU
+75 kg Total, Women Oliba Nieve ECU Jessica Pacho ECU