2017 Islamic Solidarity Games

Host City Bakı
Country AZE
Held 2 – 22 May 2017
Competitors 253
Countries 32

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
3 m Springboard Men Medal 3 3
10 m Platform Men Medal 3 3
3 m Springboard, Synchronized Men Medal 6 3
10 m Platform, Synchronized Men Medal 6 3
3 m Springboard Women Medal 3 3
10 m Platform Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 3
800 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
50 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 3
50 m Breaststroke Men Medal 4 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
50 m Butterfly Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 3
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 2
1,500 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
50 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
50 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
50 m Butterfly Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men Medal 39 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Turkey TUR 36 28 18 82
2 Bahrain BRN 11 5 3 19
3 Azerbaijan AZE 8 4 5 17
4 Algeria ALG 6 4 6 16
5 Morocco MAR 6 2 5 13
6 Indonesia INA 3 21 14 38
7 Iran IRI 3 3 6 12
8 Saudi Arabia KSA 2 1 2 5
9 Jordan JOR 2 0 1 3
10 Uzbekistan UZB 1 2 2 5
11 Syria SYR 1 1 4 6
12 Cameroon CMR 1 1 2 4
13 Qatar QAT 1 1 1 3
14 Gambia GAM 1 1 0 2
= Senegal SEN 1 1 0 2
16 Iraq IRQ 1 0 2 3
17 Benin BEN 1 0 1 2
= Mozambique MOZ 1 0 1 2
19 Guinea Bissau GBS 1 0 0 1
20 Nigeria NGR 0 3 1 4
21 Tunisia TUN 0 2 1 3
22 Turkmenistan TKM 0 2 0 2
23 Guyana GUY 0 1 2 3
= Pakistan PAK 0 1 2 3
25 Djibouti DJI 0 1 1 2
= Suriname SUR 0 1 1 2
27 Uganda UGA 0 1 0 1
28 Kyrgyzstan KGZ 0 0 2 2
= Oman OMA 0 0 2 2
30 Ivory Coast CIV 0 0 1 1
= Malaysia MAS 0 0 1 1
= United Arab Emirates UAE 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Ramil Guliyev TUR Andrew Fisher BRN Barakat Al-Harthi OMA
200 m, Men Ramil Guliyev TUR Salem Eid Yaqoob BRN Winston George GUY
400 m, Men Ali Khamis BRN Winston George GUY Ali Khadivar IRI
800 m, Men Mostafa Smaili MAR Riadh Chninni TUN Amine Belferar ALG
1,500 m, Men Sadik Mikhou BRN Fouad El-Kaam MAR Brahim Kaazouzi MAR
5,000 m, Men Younés Es-Salhi MAR Soufiyan Bouqantar MAR Mohamed Ismail Ibrahim DJI
10,000 m, Men Abraham Cheroben BRN Kaan Kigen Özbilen TUR Soufiyan Bouqantar MAR
110 m Hurdles, Men Ahmed Al-Muwallad KSA Rahib Mammadov AZE Mohammed Sad Al-Khfaji IRQ
400 m Hurdles, Men Creve Machava MOZ Amadou Ndiaye SEN Kurt Couto MOZ
3,000 m Steeplechase, Men Mohamed Tindouft MAR Mohamed Ismail Ibrahim DJI Aras Kaya TUR
4 x 100 m Relay, Men Bahrain BRN Turkey TUR Ivory Coast CIV
4 x 400 m Relay, Men Turkey TUR Pakistan PAK Oman OMA
High Jump, Men Majed Ghazal SYR Mahamat Alamine Hamdi QAT Keyvan Ghanbar Zadeh IRI
Pole Vault, Men Hussain Al-Hizam KSA Mohamed Amin Romdhana TUN Hichem Cherabi ALG
Long Jump, Men Yahya Berrabah MAR Miguel van Assen SUR Mouhcine Khoua MAR
Triple Jump, Men Nazim Babayev AZE Alexis Copello AZE Miguel van Assen SUR
Shot Put, Men Osman Can Özdeveci TUR Sultan Abdulmajeed Al-Habshi KSA Sergey Dementyev UZB
Discus Throw, Men Mustafa Kazem Dagher Al-Saamah IRQ Ehsan Haddadi IRI Sultan Mubarak Al-Dawoodi KSA
Hammer Throw, Men Eşref Apak TUR Özkan Baltacı TUR Ashraf El-Seify QAT
Javelin Throw, Men Ahmed Bader QAT Ivan Zaytsev UZB Arshad Nadeem PAK
100 m, Women Gina Bass GAM Nigina Sharipova UZB Mizgin Ay TUR
200 m, Women Edidiong Odiong BRN Gina Bass GAM Nigina Sharipova UZB
400 m, Women Salwa Eid Naser BRN Kemi Adekoya BRN Yinka Ajayi NGR
800 m, Women Malika Akkaoui MAR Halima Nakaayi UGA Noélie Yarigo BEN
1,500 m, Women Rababe Arafi MAR Meryem Akdağ TUR Amina Bettiche ALG
5,000 m, Women Ruth Jebet BRN Yasemin Can TUR Darya Maslova KGZ
10,000 m, Women Yasemin Can TUR Rose Chelimo BRN Alia Saeed UAE
100 m Hurdles, Women Odile Ahouanwanou BEN Nevin Yanıt TUR Nursheena Raja Azhar MAS
400 m Hurdles, Women Kemi Adekoya BRN Glory Onome Nathaniel NGR Aminat Jamal BRN
3,000 m Steeplechase, Women Ruth Jebet BRN Amina Bettiche ALG Tigest Getent BRN
4 x 100 m Relay, Women Bahrain BRN Nigeria NGR Cameroon CMR
4 x 400 m Relay, Women Bahrain BRN Nigeria NGR Turkey TUR
High Jump, Women Nadiya Dusanova UZB Yousra Arar ALG Natrena Hooper GUY
Pole Vault, Women Buse Arıkazan TUR Demet Parlak TUR Syrine Balti-Ebondo TUN
Long Jump, Women Tahani Romaissa Belabiod ALG Maria Natalia Londa INA Marlyne Sarah Ngongoa CMR
Triple Jump, Women Sangoné Kandji SEN Joëlle Mbumi Nkouindjin CMR Yekaterina Sarıyeva AZE
Shot Put, Women Auriol Dongmo Mekemnang CMR Emel Dereli TUR Noora Salem Jasim BRN
Discus Throw, Women Jessica Inchude GBS Noora Salem Jasim BRN Amina Moudden MAR
Hammer Throw, Women Anna Skidan AZE Kıvılcım Kaya TUR Soukaina Zakkour MAR
Javelin Throw, Women Eda Tuğsuz TUR Sahar Ziaeisisakht IRI Berivan Şakır TUR
3 m Springboard, Men Mojtaba Valipour IRI Aldiansyah Putra Rafi INA Dmitry Sorokin AZE
10 m Platform, Men Kıvanç Gür TUR Artyom Danilov AZE Shahnam Nazarpour IRI
3 m Springboard, Synchronized, Men Shahnam Nazarpour / Mojtaba Valipour IRI Tri Anggoro Priambodo / Aldiansyah Putra Rafi INA Artyom Danilov / Dmitry Sorokin AZE
10 m Platform, Synchronized, Men Shahnam Nazarpour / Mojtaba Valipour IRI Artyom Danilov / Dmitry Sorokin AZE Hussein Al-Elayawi / Hussein Al-Maliki IRQ
3 m Springboard, Women Olqa Bikovskaya AZE Yaprak Selin Keskin TUR Della Dinarsari Harimurti INA
10 m Platform, Women Olqa Bikovskaya AZE Della Dinarsari Harimurti INA Sinem Sağlam TUR
50 m Freestyle, Men Oussama Sahnoune ALG Emre Sakçı TUR Triady Sidiq INA
100 m Freestyle, Men Oussama Sahnoune ALG Doğa Çelik TUR Kemal Arda Gürdal TUR
200 m Freestyle, Men Khader Baqlah JOR Erge Gezmiş TUR Doğa Çelik TUR
400 m Freestyle, Men Khader Baqlah JOR Aflah Prawira INA Kaan Özcan TUR
800 m Freestyle, Men Maksim Şemberev AZE Aflah Prawira INA Ediz Yıldırımer TUR
1,500 m Freestyle, Men Maksim Şemberev AZE Aflah Prawira INA Ediz Yıldırımer TUR
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Turkey TUR Indonesia INA Iran IRI
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Turkey TUR Indonesia INA Jordan JOR
50 m Backstroke, Men I Gede Sudartawa INA Merdan Ataýew TKM İskender Başlakov TUR
100 m Backstroke, Men I Gede Sudartawa INA Merdan Ataýew TKM Ege Başer TUR
200 m Backstroke, Men Ege Başer TUR Abdellah Ardjoune ALG Ricky Anggawijaya INA
50 m Breaststroke, Men Demir Atasoy TUR Emre Sakçı TUR Azad Barazi
Indra Gunawan
SYR
INA
100 m Breaststroke, Men Demir Atasoy TUR Emre Sakçı TUR Azad Barazi SYR
200 m Breaststroke, Men Nathaniel Gagarin INA Alpkan Örnek TUR Azad Barazi SYR
50 m Butterfly, Men Berk Özkul TUR İlker Altınbilek TUR Mehdi Ansari IRI
100 m Butterfly, Men Kaan Ayar TUR Ümit Can Güreş TUR Triady Sidiq INA
200 m Butterfly, Men Maksim Şemberev AZE Kaan Özcan TUR Samet Alkan TUR
200 m Individual Medley, Men Metin Aydın TUR Triady Sidiq INA Ramzi Chouchar ALG
400 m Individual Medley, Men Maksim Şemberev AZE Batuhan Hakan TUR Aflah Prawira INA
4 x 100 m Medley Relay, Men Turkey TUR Indonesia INA Iran IRI
50 m Freestyle, Women İlknur Nihan Çakıcı TUR Amel Melih ALG Bayan Jumah SYR
100 m Freestyle, Women İlknur Nihan Çakıcı TUR Bayan Jumah SYR Sezin Eligül TUR
200 m Freestyle, Women Selen Özbilen TUR Gizem Bozkurt TUR Sagita Putri Krisdewanti INA
400 m Freestyle, Women Souad Cherouati ALG Selen Özbilen TUR Ressa Dewi INA
800 m Freestyle, Women Souad Cherouati ALG Ressa Dewi INA Raina Ramdhani INA
1,500 m Freestyle, Women Souad Cherouati ALG Raina Ramdhani INA Ecem Dönmez TUR
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Turkey TUR Indonesia INA Azerbaijan AZE
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Turkey TUR Indonesia INA Pakistan PAK
50 m Backstroke, Women Ekaterina Avramova TUR İlayda Kargın TUR Amel Melih ALG
100 m Backstroke, Women Ekaterina Avramova TUR Halime Zülal Zeren TUR Amel Melih ALG
200 m Backstroke, Women Ekaterina Avramova TUR Halime Zülal Zeren TUR Nurul Fajar Fitriyati INA
50 m Breaststroke, Women Beste Samancı TUR Viktoria Zeynep Güneş TUR Anandia Evato INA
100 m Breaststroke, Women Viktoria Zeynep Güneş TUR Beste Samancı TUR Anandia Evato INA
200 m Breaststroke, Women Viktoria Zeynep Güneş TUR Anandia Evato INA Darya Talanova KGZ
50 m Butterfly, Women Viktoria Zeynep Güneş TUR Sezin Eligül TUR Nurul Fajar Fitriyati INA
100 m Butterfly, Women Aleyna Özkan TUR Adinda Kirana INA Gizem Bozkurt TUR
200 m Butterfly, Women Nida Üstündağ TUR Adinda Kirana INA İmge Roza Erdemli TUR
200 m Individual Medley, Women Viktoria Zeynep Güneş TUR Ressa Dewi INA Gizem Bozkurt TUR
400 m Individual Medley, Women Viktoria Zeynep Güneş TUR Azzahra Permatahani INA Ressa Dewi INA
4 x 100 m Medley Relay, Women Turkey TUR Indonesia INA Azerbaijan AZE
Water Polo, Men Turkey TUR Iran IRI Saudi Arabia KSA