2003 Afro-Asian Games

Host City Hyderabad
Country IND
Held 24 October – 1 November 2003
Competitors 225
Countries 29

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 5
4 x 400 m Relay Men Medal 12 5
10 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 6
4 x 400 m Relay Women Medal 12 6
10 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 3
400 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 5
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 12 5
50 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 3
50 m Breaststroke Men Medal 3 3
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
50 m Butterfly Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 3
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 4
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 6
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 12 5
50 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 3
50 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
50 m Butterfly Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 3
400 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 5

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Japan JPN 15 6 2 23
2 China CHN 10 9 3 22
3 South Africa RSA 9 9 13 31
4 Algeria ALG 7 6 6 19
5 Mixed team MIX 7 5 0 12
6 India IND 5 14 16 35
7 Ethiopia ETH 5 5 1 11
8 Nigeria NGR 4 6 7 17
9 South Korea KOR 4 4 2 10
10 Kazakhstan KAZ 4 2 1 7
11 Sudan SUD 3 3 0 6
12 Kenya KEN 2 0 3 5
13 Uzbekistan UZB 1 1 1 3
14 Seychelles SEY 1 0 2 3
15 Cameroon CMR 1 0 1 2
= Tanzania TAN 1 0 1 2
17 Namibia NAM 1 0 0 1
18 Senegal SEN 0 6 3 9
19 Philippines PHI 0 2 2 4
20 Burkina Faso BUR 0 1 0 1
= Tajikistan TJK 0 1 0 1
22 Thailand THA 0 0 5 5
23 Zimbabwe ZIM 0 0 3 3
24 Egypt EGY 0 0 2 2
= Malaysia MAS 0 0 2 2
= Sri Lanka SRI 0 0 2 2
= Uganda UGA 0 0 2 2

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Olusoji Fasuba NGR Tamunosiki Atorudibo NGR Shingo Suetsugu JPN
200 m, Men Frankie Fredericks NAM Gennady Chernovol KAZ Oumar Loum SEN
400 m, Men Ezra Sambu KEN Nagmeldin Ali SUD Sugath Thilakaratne SRI
800 m, Men Ismail Ahmed Ismail SUD Peter Roko Ashaq Ipeih SUD Samwel Mwera TAN
1,500 m, Men Abdalla Abdelgadir SUD Peter Roko Ashaq Ipeih SUD Benjamin Chediinya KEN
5,000 m, Men Hailu Mekonnen ETH Markos Geneti ETH Dennis Keter KEN
10,000 m, Men Sileshi Sihine ETH Gebre Egziabher Gebremariam ETH Boniface Kiprop UGA
110 m Hurdles, Men Todd Matthews Jouda SUD Masato Naito JPN Park Tae-Gyeong KOR
400 m Hurdles, Men Yevgeny Meleshchenko KAZ Ibou Faye SEN Osita Okeagu NGR
3,000 m Steeplechase, Men John Kibowen KEN Arun D'Souza IND Joel Kiptanui Chelimo KEN
4 x 100 m Relay, Men Mixed team MIX Senegal SEN India IND
4 x 400 m Relay, Men Mixed team MIX Nigeria NGR Zimbabwe ZIM
10 km Walk, Men Moussa Aouanouk ALG Sitaram Basat IND Sakchai Samutkao THA
High Jump, Men Cui Kai CHN Samson Okorowa Idiata NGR Jude Sidonie SEY
Pole Vault, Men Grigory Yegorov KAZ Karim Sène SEN Rafik Mefti ALG
Long Jump, Men Nabil Adamou ALG Ndiss Kaba Badji SEN Godfrey Khotso Mokoena RSA
Triple Jump, Men Takashi Komatsu JPN Olivier Sanou BUR Godfrey Khotso Mokoena RSA
Shot Put, Men Shakti Singh IND Burger Lambrechts RSA Navpreet Singh IND
Discus Throw, Men Anil Kumar Sangwan IND Chima Ugwu NGR Omar El-Ghazaly EGY
Hammer Throw, Men Chris Harmse RSA Dilshod Nazarov TJK Samir Haouam ALG
Javelin Throw, Men Hardus Pienaar RSA Li Rongxiang CHN Jagdish Bishnoi IND
100 m, Women Endurance Ojokolo NGR Lyubov Perepelova UZB Delphine Atangana CMR
200 m, Women Delphine Atangana CMR Saraswati Dey-Saha IND Geraldine Pillay RSA
400 m, Women Estie Wittstock RSA Doris Jacob NGR Wassana Winatho THA
800 m, Women Lwiza Msyani John TAN Wang Yuanping CHN Berhane Herpassa ETH
1,500 m, Women Berhane Herpassa ETH Kutre Dulecha ETH Madhuri Saxena Singh IND
5,000 m, Women Meseret Defar ETH Tirunesh Dibaba ETH Dorcus Inzikuru UGA
10,000 m, Women Ejegayehu Dibaba ETH Eyerusalem Kuma ETH Sujeewa Nilmini Jayasena SRI
100 m Hurdles, Women Angela Atede NGR Feng Yun CHN Damaris Agbugba NGR
400 m Hurdles, Women Nataliya Torshina KAZ Yao Yuehua CHN Wassana Winatho THA
4 x 100 m Relay, Women Mixed team MIX Mixed team MIX Thailand THA
4 x 400 m Relay, Women Mixed team MIX Mixed team MIX Kazakhstan KAZ
10 km Walk, Women Bahia Boussad ALG Jasmin Kaur IND Estlé Viljoen RSA
High Jump, Women Marina Aitova KAZ Bobby Aloysius IND Marizca Gertenbach RSA
Pole Vault, Women Zhang Na CHN Annelie Van Wyk RSA Qin Xia CHN
Long Jump, Women Anju Bobby George IND Lerma Bulauitan-Gabito PHI Esther Aghatise NGR
Triple Jump, Women Huang Qiuyan CHN Tatyana Bocharova KAZ Salamatu Alimi NGR
Shot Put, Women Li Meiju CHN Li Fengfeng CHN Juttaporn Krasaeyan THA
Discus Throw, Women Neelam Jaswant Singh Dogra IND Li Yanfeng CHN Song Aimin CHN
Hammer Throw, Women Liu Yinghui CHN Zhao Wei CHN Marwa Hussein EGY
Javelin Throw, Women Sunette Viljoen RSA Gurmeet Kaur IND Ha Xiaoyan CHN
Heptathlon, Women J. J. Shobha IND Justine Robbeson RSA Soma Biswas IND
50 m Freestyle, Men Ravil Nachayev UZB Chen Zuo CHN Musa Bakare NGR
100 m Freestyle, Men Takamitsu Kojima JPN Naoki Nagura JPN Allen Ong MAS
200 m Freestyle, Men Takamitsu Kojima JPN Mahrez Mebarek ALG Nick Wilson RSA
400 m Freestyle, Men Mahrez Mebarek ALG Nick Wilson RSA Charlton Lawson RSA
1,500 m Freestyle, Men Charlton Lawson RSA Mandar Divase IND Steven Mangroo SEY
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Mixed team MIX China CHN India IND
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Mixed team MIX India IND Uzbekistan UZB
50 m Backstroke, Men Mizuki Wakabayashi JPN Arun Venkatraman IND Michael Danila PHI
100 m Backstroke, Men Mizuki Wakabayashi JPN Yoshiki Kanno JPN Senthil Kumar Thankamanikrishn IND
200 m Backstroke, Men Yoshiki Kanno JPN Akbar Ali Mir IND Mahrez Mebarek ALG
50 m Breaststroke, Men Sofiane Daid ALG Malick Fall SEN Eric Williams NGR
100 m Breaststroke, Men Genki Imamura JPN Sofiane Daid ALG Malick Fall SEN
200 m Breaststroke, Men Genki Imamura JPN Sofiane Daid ALG Malick Fall SEN
50 m Butterfly, Men Mizuki Wakabayashi JPN Musa Bakare NGR Aghiles Slimani ALG
100 m Butterfly, Men Aghiles Slimani ALG Nabil Kebbab ALG Lubrey Lim MAS
200 m Butterfly, Men Yohei Kato JPN Aghiles Slimani ALG Rehan Poncha IND
200 m Individual Medley, Men Ouyang Kunpeng CHN Yohei Kato JPN Sofiane Daid ALG
400 m Individual Medley, Men Sofiane Daid ALG Malick Fall SEN Rehan Poncha IND
4 x 100 m Medley Relay, Men Japan JPN Mixed team MIX India IND
50 m Freestyle, Women Zhong Xiaowei CHN Shikha Tandon IND Atsumi Yamada JPN
100 m Freestyle, Women Atsumi Yamada JPN Christine Zwiegers RSA Shikha Tandon IND
200 m Freestyle, Women Zhu Yingwen CHN Christine Zwiegers RSA Nisha Millet IND
400 m Freestyle, Women Chen Hua CHN Nisha Millet IND Natalie du Toit RSA
800 m Freestyle, Women Shrone Austin SEY Natalie du Toit RSA Velia van Rensburg RSA
4 x 100 m Freestyle Relay, Women South Korea KOR Mixed team MIX India IND
4 x 200 m Freestyle Relay, Women China CHN Mixed team MIX India IND
50 m Backstroke, Women Iyingiyikabo Obia NGR Liane Marquez PHI Reshma Millet IND
100 m Backstroke, Women Nozomi Nobe JPN Bang Eun-Gi KOR Iyingiyikabo Obia NGR
200 m Backstroke, Women Nozomi Nobe JPN Bang Eun-Gi KOR Nisha Millet IND
50 m Breaststroke, Women Ziada Jardine RSA Jeong Seul-Gi KOR Ingrid Haiden RSA
100 m Breaststroke, Women Ingrid Haiden RSA Hiroka Sakamoto JPN Ziada Jardine RSA
200 m Breaststroke, Women Hiroka Sakamoto JPN Ingrid Haiden RSA Cho A-Ra KOR
50 m Butterfly, Women Lauren Sparg RSA Atsumi Yamada JPN Chanelle van Wyk RSA
100 m Butterfly, Women Lauren Sparg RSA Chanelle van Wyk RSA Luisa Gavazzi ZIM
200 m Butterfly, Women Park Gyeong-Hwa KOR Shin Bo-Mi KOR Chanelle van Wyk RSA
200 m Individual Medley, Women Lee Soo-Jung KOR Sabria-Faiza Dahane ALG Luisa Gavazzi ZIM
400 m Individual Medley, Women Lee Soo-Jung KOR Richa Mishra IND Sabria-Faiza Dahane ALG
4 x 100 m Medley Relay, Women Mixed team MIX India IND Philippines PHI