2010 African Youth Games

Host City Rabat
Country MAR
Held 13 – 28 July 2010
Competitors 62
Countries 16

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
1,000 m Men Medal 3 3
3,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 2 2
Discus Throw Men Medal 2 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
1,000 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Pole Vault Women Medal 1 1
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Tunisia TUN 7 2 0 9
2 Morocco MAR 4 6 9 19
3 Egypt EGY 4 2 2 8
4 Nigeria NGR 3 0 1 4
5 Ethiopia ETH 3 0 0 3
6 Botswana BOT 2 1 1 4
7 Zimbabwe ZIM 2 0 0 2
8 Kenya KEN 1 10 3 14
9 Mauritius MRI 1 3 1 5
10 Sudan SUD 1 1 1 3
11 Senegal SEN 0 2 0 2
12 Cameroon CMR 0 0 2 2
= Madagascar MAD 0 0 2 2
14 Djibouti DJI 0 0 1 1
= Gambia GAM 0 0 1 1
= Libya LBA 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Tinashe Samuel Mutanga ZIM Daouda Diagne SEN Abdelghani Zaghali MAR
200 m, Men Tinashe Samuel Mutanga ZIM Daouda Diagne SEN Omar Ceesay GAM
400 m, Men Sadam Elnour SUD Alphas Leken Kishoyian KEN Achraf Ennyly MAR
1,000 m, Men Habtamu Jaleta ETH Elnazer Abdelrahman SUD Nijel Amos BOT
3,000 m, Men Fekru Jebesa ETH Tom Mutie KEN Josphat Kiprop Kiptis KEN
110 m Hurdles, Men Rami Gharsali TUN Louis Fabrice Rajah MRI Jean-Louis Manirison MAD
400 m Hurdles, Men William Mbevi Mutunga KEN Francis Wanguo Mutunga KEN Jean-Louis Manirison MAD
High Jump, Men Mmilili Dube BOT Brondon Nursimloo MRI Imad Fizazi MAR
Long Jump, Men Taieb Chouri TUN Kiplagat Ruto KEN Abiola Olajide NGR
Triple Jump, Men Darren Paul MRI Kiplagat Ruto KEN Ihab El-Hajri MAR
Shot Put, Men Ifeanyi Nwoye NGR Younes Kabil MAR
Discus Throw, Men Younes Kabil MAR Abel Thesee MRI
Hammer Throw, Men Eslam Ibrahim EGY Amine Alaouini MAR Fadl Ibrahim EGY
Javelin Throw, Men Fadl Ibrahim EGY Mike Kiprotich KEN Abel Thesee MRI
100 m, Women Nkechi Leticia Chime NGR Loungo Matlhaku BOT Marie Gisèle Elémé CMR
200 m, Women Loungo Matlhaku BOT Salma Abdelhamid TUN Marie Gisèle Elémé CMR
400 m, Women Salma Abdelhamid TUN Agatha Jeruto KEN Josephine Omaka SUD
1,000 m, Women Damaris Muthee MAR Gladys Chesir KEN Caroline Chepkoech Kipkirui KEN
3,000 m, Women Tsgereda Girma ETH Basant Mohamed Hassan KEN Chepkorir Kipkoech KEN
100 m Hurdles, Women Salma Abdelhamid TUN Salma Boulahya MAR Asmae Boukharfane MAR
High Jump, Women Rhizlane Siba MAR Noha Afifi EGY Ibtissam Kourid MAR
Pole Vault, Women Rahma Bouslama TUN
Long Jump, Women Amira Bendrif MAR Gladys Nthenya KEN Samia Benazza MAR
Triple Jump, Women Rabaa Rezgui TUN Amira Bendrif MAR Samia Benazza MAR
Shot Put, Women Manal El-Behraoui NGR Abir Barkaoui TUN Chaïmae Saber MAR
Discus Throw, Women Abir Barkaoui TUN Ajfane Ouahbi MAR Saredo Abdi DJI
Hammer Throw, Women Charkatt Jaber Said EGY Chaïmae Saber MAR Noha Afifi EGY
Javelin Throw, Women Charkatt Jaber Said EGY Noha Afifi EGY Intissar Chouchen LBA