2014 African Youth Games

Host City Gaborone
Country BOT
Held 22 – 31 May 2014
Competitors 140
Countries 20

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men 28 – 29 May 2014 Medal 3 3
200 m Men 30 – 31 May 2014 Medal 3 3
400 m Men 28 – 29 May 2014 Medal 3 3
800 m Men 30 – 31 May 2014 Medal 3 3
3,000 m Men 30 May 2014 Medal 3 3
1,500 m Men 29 May 2014 Medal 3 3
110 m Hurdles Men 31 May 2014 Medal 3 3
400 m Hurdles Men 29 May 2014 Medal 3 3
2,000 m Steeplechase Men 29 May 2014 Medal 3 3
10 km Walk Men 30 May 2014 Medal 3 3
High Jump Men 31 May 2014 Medal 3 3
Pole Vault Men 29 May 2014 Medal 1 1
Long Jump Men 28 May 2014 Medal 3 3
Triple Jump Men 30 May 2014 Medal 3 3
Shot Put Men 29 May 2014 Medal 3 3
Discus Throw Men 28 May 2014 Medal 3 3
Hammer Throw Men 30 May 2014 Medal 3 3
Javelin Throw Men 31 May 2014 Medal 3 3
100 m Women 28 – 29 May 2014 Medal 3 3
200 m Women 30 – 31 May 2014 Medal 3 3
400 m Women 28 – 29 May 2014 Medal 3 3
800 m Women 28 – 29 May 2014 Medal 3 3
1,500 m Women 30 – 31 May 2014 Medal 3 3
3,000 m Women 28 May 2014 Medal 3 3
100 m Hurdles Women 29 May 2014 Medal 3 3
400 m Hurdles Women 31 May 2014 Medal 3 3
2,000 m Steeplechase Women 31 May 2014 Medal 3 3
5,000 m Walk Women 30 May 2014 Medal 3 3
High Jump Women 30 May 2014 Medal 3 3
Pole Vault Women 28 May 2014 Medal 2 2
Long Jump Women 29 May 2014 Medal 3 3
Triple Jump Women 31 May 2014 Medal 3 3
Shot Put Women 28 May 2014 Medal 3 3
Discus Throw Women 31 May 2014 Medal 3 3
Hammer Throw Women 29 May 2014 Medal 3 3
Javelin Throw Women 30 May 2014 Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men 25 May 2014 Medal 3 3
100 m Freestyle Men 26 May 2014 Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 3
400 m Freestyle Men 23 May 2014 Medal 3 3
50 m Backstroke Men 25 May 2014 Medal 3 3
100 m Backstroke Men 23 May 2014 Medal 3 2
50 m Breaststroke Men 26 May 2014 Medal 3 2
100 m Breaststroke Men 23 May 2014 Medal 3 3
50 m Butterfly Men 25 May 2014 Medal 3 3
100 m Butterfly Men 24 May 2014 Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women 25 May 2014 Medal 3 3
400 m Freestyle Women 26 May 2014 Medal 3 3
50 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
50 m Breaststroke Women 23 May 2014 Medal 3 3
100 m Breaststroke Women 25 May 2014 Medal 3 3
50 m Butterfly Women 24 May 2014 Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women 24 May 2014 Medal 3 2
4 x 50 m Freestyle Relay Mixed 23 May 2014 Medal 16 4
4 x 100 m Freestyle Relay Mixed 24 May 2014 Medal 12 3
4 x 50 m Medley Relay Mixed 26 May 2014 Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Sprint Men Medal 3 2
Sprint Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 South Africa RSA 21 12 9 42
2 Egypt EGY 15 8 12 35
3 Ethiopia ETH 9 5 4 18
4 Nigeria NGR 4 4 0 8
5 Kenya KEN 3 7 1 11
6 Algeria ALG 3 4 3 10
7 Namibia NAM 3 1 3 7
8 Tunisia TUN 2 6 6 14
9 Botswana BOT 2 3 3 8
10 Zimbabwe ZIM 1 0 3 4
11 Mauritius MRI 0 4 2 6
12 Zambia ZAM 0 3 1 4
13 Morocco MAR 0 2 4 6
14 Ghana GHA 0 2 1 3
15 Libya LBA 0 1 1 2
16 Seychelles SEY 0 0 3 3
17 Burundi BDI 0 0 2 2
= Uganda UGA 0 0 2 2
19 Sudan SUD 0 0 1 1
= Togo TOG 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Ronald Rakaku RSA Sydney Siame ZAM Baboloki Thebe BOT
200 m, Men Baboloki Thebe BOT Brian Kasinda ZAM Kyle Appel RSA
400 m, Men Karabo Sibanda BOT Ian Mutuku KEN Alemu Gemechu ETH
800 m, Men Anthony Kiptoo KEN Gorata Gabanketse BOT Godfery Chama ZAM
1,500 m, Men Gilbert Kwemoi Soet KEN Mulugeta Asefa Uma ETH Mostafa Smaili MAR
3,000 m, Men Yomif Kejelcha ETH Moses Koech KEN Thierry Ndikumwenayo BDI
110 m Hurdles, Men Bashiru Abdulai NGR Amine Bouanani ALG Henok Masresha Amare ETH
400 m Hurdles, Men Mohamed Fares Jlassi TUN Geoffrey Kipngetich Ngeno KEN Ned Azemia SEY
2,000 m Steeplechase, Men Wogene Sebisibe Sidamo ETH Hicham Chemlal MAR Amos Kirui KEN
10 km Walk, Men Gemechu Amanuel Birtu ETH Djaber Bouras ALG Pierre Vermaak RSA
High Jump, Men Hichem Bouhanoune ALG Gemechu Tamiru Ngunura ETH Ujaha Vizamuje NAM
Pole Vault, Men Oussama Nasri TUN
Long Jump, Men Yasser Triki ALG David Ejumeta NGR Mouhcine Khoua MAR
Triple Jump, Men Fabian Edoki NGR Precious Attipoe GHA Yasser Triki ALG
Shot Put, Men Jason Van Rooyen RSA Mohamed Abulaziz EGY Aleddine Chaalal ALG
Discus Throw, Men Hassan El-Shabrawy EGY Zakaria Al-Ahmer LBA Jason Van Rooyen RSA
Hammer Throw, Men Ahmed Youssef EGY Firas Ben Said TUN Stéphane Benoit MRI
Javelin Throw, Men Baha Sherif Khalil EGY Ubang Ubang Abola ETH Mohamed Al-Daghali LBA
100 m, Women Mercy Ntia-Obong NGR Janet Mensah GHA Prenam Pesse TOG
200 m, Women Praise Idamadudu NGR Maureen Nyatichi Thomas KEN Genet Lire ETH
400 m, Women Genet Lire ETH Edidiong Odiong NGR Galefele Moroko BOT
800 m, Women Hawi Alemu Negeri ETH Agnes Mulee KEN Martha Bissah GHA
1,500 m, Women Kokebe Tesfaye ETH Winfred Mbithe KEN Mary Joy Mudyiravanji ZIM
3,000 m, Women Berhan Demiesa Asgedom ETH Jackline Chepkoech KEN Cavaline Nahimana BDI
100 m Hurdles, Women Taylon Bieldt RSA Tobi Amusan NGR Lina Ahmed EGY
400 m Hurdles, Women Gezelle Magerman RSA Abimbola Junaid NGR Safa Malik SUD
2,000 m Steeplechase, Women Rosefline Chepngetich KEN Zewdinesh Mamo Teklemaream ETH Nadia El-Hakouni MAR
5,000 m Walk, Women Beza Birhanu Zegeye ETH Riheb Mansouri TUN Soukaina Bouaoud MAR
High Jump, Women Riham Hamdy Kamal EGY Yousra Arar ALG Kristien Kruger NAM
Pole Vault, Women May Mezioud ALG Sokayna Talhi MAR
Long Jump, Women Esraa Owis EGY Carla Johnson RSA Nyebolo Uguda Aga ETH
Triple Jump, Women Nyebolo Uguda Aga ETH Loubna Bensi Ali ALG Esraa Owis EGY
Shot Put, Women Yolandi Stander RSA Amira Khaled Mahmoud EGY Mercy Laker UGA
Discus Throw, Women Leandri Geel RSA Amira Khaled Mahmoud EGY Mercy Laker UGA
Hammer Throw, Women Esraa Habe EGY Nadia Meiring RSA Tapiwa Chetsanga ZIM
Javelin Throw, Women Jo-Ane Van Dyk RSA Shura Utura ETH Salma Taha EGY
50 m Freestyle, Men Chad Idensohn ZIM Mohamed Hassan Samy EGY Daniel Ronaldson RSA
100 m Freestyle, Men Mohamed Hassan Samy EGY Daniel Ronaldson RSA Bryan Gray RSA
200 m Freestyle, Men Ahmed Akram EGY Mohamed Mehdi Lagili TUN Daniel Ronaldson RSA
400 m Freestyle, Men Ahmed Akram EGY Daniel Ronaldson RSA Mohamed Mehdi Lagili TUN
50 m Backstroke, Men Bryan Gray RSA Mohamed Hassan Samy EGY David van der Colff BOT
100 m Backstroke, Men Bryan Gray RSA Mohamed Hassan Samy EGY Ahmed Ismail Wahby EGY
50 m Breaststroke, Men Mohamed Khalaf EGY Alaric Basson RSA Alard Basson RSA
100 m Breaststroke, Men Alard Basson RSA Mohamed Ali Fekiri TUN Mohamed Khalaf EGY
50 m Butterfly, Men Alard Basson RSA Ralph Goveia ZAM Ahmed Akram EGY
100 m Butterfly, Men Alard Basson RSA Omar Mousa TUN Daniel Ronaldson RSA
200 m Individual Medley, Men Ahmed Akram EGY Bryan Gray RSA Mohamed Hassan Samy EGY
4 x 50 m Freestyle Relay, Mixed Egypt EGY South Africa RSA Mauritius
Zimbabwe
MRI
ZIM
4 x 100 m Freestyle Relay, Mixed South Africa RSA Egypt EGY Tunisia TUN
4 x 50 m Medley Relay, Mixed South Africa RSA Egypt EGY Tunisia TUN
50 m Freestyle, Women Salma Saber EGY Naomi Ruele BOT Felicity Passon SEY
100 m Freestyle, Women Sonja Adelaar NAM Élodie Poo Cheong MRI Roaia Mashaly EGY
200 m Freestyle, Women Roaia Mashaly EGY Sonja Adelaar NAM Asma Ben Boukhatem TUN
400 m Freestyle, Women Roaia Mashaly EGY Samantha Randle RSA Asma Ben Boukhatem TUN
50 m Backstroke, Women Rita Naude RSA Naomi Ruele BOT Zanré Oberholzer NAM
100 m Backstroke, Women Zanré Oberholzer NAM Rita Naude RSA Mariam Sakr EGY
50 m Breaststroke, Women Tatjana Schoenmaker RSA Élodie Poo Cheong MRI Farah Ben Khelil TUN
100 m Breaststroke, Women Tatjana Schoenmaker RSA Farah Ben Khelil TUN Farida Haitham EGY
50 m Butterfly, Women Rita Naude RSA Élodie Poo Cheong MRI Felicity Passon SEY
100 m Butterfly, Women Rita Naude RSA Élodie Poo Cheong MRI Mariam Sakr EGY
200 m Individual Medley, Women Tatjana Schoenmaker RSA Samantha Randle RSA Hamida Rania Nefsi ALG
Sprint, Men Jean-Paul Burger NAM Nathan le Roux RSA Wikus Saunders RSA
Sprint, Women Maude Elaine Le Roux RSA Simone Claire Faulmann RSA Rehab Hamdy EGY