2018 African Youth Games

Host City Algiers
Country ALG
Held 18 – 28 July 2018
Competitors 146
Countries 20

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
3,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
2,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
10 km Walk Men Medal 2 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
2,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
5,000 m Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 2 2
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
800 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 12 3
50 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 3
50 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
50 m Butterfly Men Medal 3 2
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 12 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 3
50 m Backstroke Women Medal 3 3
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 3
50 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
50 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Mixed Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Sprint Men Medal 3 3
Sprint Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Egypt EGY 15 7 7 29
2 South Africa RSA 12 11 3 26
3 Algeria ALG 8 7 6 21
4 Tunisia TUN 6 11 9 26
5 Morocco MAR 6 6 5 17
6 Kenya KEN 6 4 4 14
7 Nigeria NGR 5 3 5 13
8 Ethiopia ETH 5 2 2 9
9 Botswana BOT 1 2 6 9
10 Zambia ZAM 1 1 1 3
11 Gambia GAM 1 0 1 2
12 Zimbabwe ZIM 0 3 0 3
13 Uganda UGA 0 2 3 5
14 Ghana GHA 0 2 2 4
= Mauritius MRI 0 2 2 4
16 Namibia NAM 0 1 5 6
17 Cameroon CMR 0 1 0 1
= Eritrea ERI 0 1 0 1
= Liberia LBR 0 1 0 1
20 Angola ANG 0 0 2 2

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Luke Davids RSA Alaba Akintola NGR Muhamad Trawally GAM
200 m, Men Sulayman Touray GAM Luke Davids RSA Iruoghene Okoro NGR
400 m, Men Kennedy Luchembe ZAM Bernard Olesitse BOT Solomon Diafo GHA
800 m, Men Francis Leshoo Pesi KEN Mohamed Abouettahery MAR Tasew Yada ETH
1,500 m, Men Nickson Lesiyia Pariken KEN Anass Essayi MAR Melese Nberet ETH
3,000 m, Men Berihu Aregawi ETH Oscar Chelimo UGA Jackson Kavesa Muema KEN
110 m Hurdles, Men Abderrazzak Mouzdahir MAR Jérémie Lararaudeuse MRI Mohamed Abderrahmane Zadi ALG
400 m Hurdles, Men Lindukuhle Gora RSA Rami Balti TUN Kealeboga Balemogi BOT
2,000 m Steeplechase, Men Abrham Sime ETH Abel Yamane ERI Denis Matheka KEN
10 km Walk, Men Said Khoufache ALG Osama Hassan EGY
High Jump, Men Bilel Afer ALG Brian Ndlovu ZIM Widzani Mojangi BOT
Pole Vault, Men Nikolai Van Huyssteen RSA Fawzi Messaoudi ALG Ludwig Huber NAM
Long Jump, Men Jason Tito RSA Ineh Oritsemeyiwa NGR Luc Nadal MRI
Triple Jump, Men Ineh Oritsemeyiwa NGR Sifiso Miya RSA Bokamoso Mokgethi BOT
Shot Put, Men Mohamed Salem EGY Lohan Potgieter RSA Salas Sebkhi ALG
Discus Throw, Men Francois Prinsloo RSA Mohamed Salem EGY Jihed Sahli TUN
Hammer Throw, Men Mohamed Tarek Ismail Mahmoud EGY Damien Bothma RSA Mortadha Bouzaien TUN
Javelin Throw, Men Jano Esterhuizen RSA Ita Leshan KEN Walid Mokni TUN
100 m, Women Rosemary Chukwuma NGR Rose Xeyi RSA Oarabile Tshosa BOT
200 m, Women Rosemary Chukwuma NGR Nicola Van der Merwe RSA Oarabile Tshosa BOT
400 m, Women Favour Ofili NGR Amy Naude RSA Niddy Mingilishi ZAM
800 m, Women Hirut Meshesha ETH Angela Ndungwa Munguti KEN Prudence Sekgodiso RSA
1,500 m, Women Lemlem Hailu ETH Edinah Jebitok KEN Nicole Louw RSA
3,000 m, Women Aberash Minsewo ETH Sarah Chelangat UGA Mercy Chepkorir Kirarei KEN
100 m Hurdles, Women Kayla Van der Bergh RSA Rahil Hamel ALG Vanice Nyagisera KEN
400 m Hurdles, Women Gontse Morake RSA Loubna Benhadja ALG Sarah Ochigbo NGR
2,000 m Steeplechase, Women Fancy Cherono KEN Mekides Abebe ETH Esther Yego Chekwemoi UGA
5,000 m Walk, Women Marissa Swanepoel RSA Sintayehu Masire ETH Melissa Touloum ALG
High Jump, Women Bianca Erasmus RSA Laurentine Fouda Moumbagna CMR
Pole Vault, Women Imen Rhouma TUN Yasmen Farag EGY Nicole Janse Van Rensburg RSA
Long Jump, Women Victory George NGR Mieke Basson RSA Ghada Hamdani TUN
Triple Jump, Women Gontse Morake RSA Ghada Hamdani TUN Victory George NGR
Shot Put, Women Dane Roets RSA Hannah Kemele NGR Zineb Zeroual MAR
Discus Throw, Women Rana Ahmed Taha Ibrahim EGY Dane Roets RSA Onome Ogbeni NGR
Hammer Throw, Women Rawan Barakat EGY Phethisang Makhethe RSA Zineb Zeroual MAR
Javelin Throw, Women Martha Nthanze Musai KEN Chane Van Zyl RSA Hannah Kemele NGR
50 m Freestyle, Men Abdelrahman Sameh EGY Abeiku Jackson GHA Ahmed Hussein EGY
200 m Freestyle, Men Mohamed Ghaffari TUN Ahmed Hafnaoui TUN James Freeman BOT
400 m Freestyle, Men Mohamed Ghaffari TUN James Freeman BOT Ahmed Hafnaoui TUN
800 m Freestyle, Men James Freeman BOT Ahmed Hafnaoui TUN Fares Emara EGY
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Egypt EGY Tunisia TUN Algeria ALG
50 m Backstroke, Men Abdellah Ardjoune ALG Ryad Bouhamidi ALG Abdelrahman Hegazy EGY
100 m Backstroke, Men Abdellah Ardjoune ALG Ryad Bouhamidi ALG Mohamed Ghaffari TUN
200 m Backstroke, Men Abdellah Ardjoune ALG Abdelrahman Hegazy EGY Atuhaire Ambala UGA
50 m Breaststroke, Men Ahmed Fliyou MAR Samy Boutouil MAR Moncef Balamane ALG
100 m Breaststroke, Men Moncef Balamane ALG Ronan Wantenaar NAM Mohamed Shemis EGY
200 m Breaststroke, Men Moncef Balamane ALG Abdennour Medjaheri ALG Ronan Wantenaar NAM
50 m Butterfly, Men Abdelrahman Sameh EGY Abeiku Jackson GHA Ahmed Hussein EGY
100 m Butterfly, Men Ahmed Hussein EGY Samy Boutouil MAR Abeiku Jackson GHA
200 m Individual Medley, Men Moncef Balamane ALG Omar Eltonbary EGY Mohamed Malek Masmoudi TUN
4 x 100 m Medley Relay, Men Egypt EGY Algeria ALG Morocco MAR
4 x 100 m Freestyle Relay, Mixed Tunisia TUN Egypt EGY Morocco MAR
50 m Freestyle, Women Maria Brunlehner KEN Enjy Elmarasy
Inès Barbouch
EGY
TUN
100 m Freestyle, Women Maria Brunlehner KEN Inès Barbouch TUN Enjy Elmarasy EGY
200 m Freestyle, Women Sandy Atef EGY Inès Barbouch TUN Catarina Sousa ANG
800 m Freestyle, Women Sandy Atef EGY Alya Gara TUN Narimen Hennouni ALG
50 m Backstroke, Women Hiba Fahsi MAR Mia Phiri ZAM Enjy Elmarasy EGY
100 m Backstroke, Women Hiba Fahsi MAR Sally Alrutz LBR Heleni Stergiadis NAM
200 m Backstroke, Women Hiba Fahsi MAR Camille Koenig MRI Heleni Stergiadis NAM
50 m Breaststroke, Women Imane El-Barodi MAR Maria Brunlehner KEN Nesrine Jelliti TUN
100 m Breaststroke, Women Habiba Belghith TUN Imane El-Barodi MAR Nesrine Jelliti TUN
50 m Butterfly, Women Yasmine Mahieddine Hassen EGY Imane El-Barodi MAR Rebecca Ssengonzi UGA
200 m Butterfly, Women Logaine Abdellatif EGY Alya Gara TUN Lia Lima ANG
200 m Individual Medley, Women Logaine Abdellatif EGY Alya Gara TUN Heleni Stergiadis NAM
Sprint, Men Siefeldin Ismail EGY Matthew Denslow ZIM Remy Gerard MRI
Sprint, Women Syrine Fattoum TUN Andie Kuipers ZIM Karima Kanoun MAR