2017 South American Youth Games

Host City Santiago
Country CHI
Held 29 September – 8 October 2017
Competitors 227
Countries 12

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
3,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
2,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
10 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
2,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
5,000 m Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 4 4
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 3
Doubles Men Medal 8 4
Singles Women Medal 4 2
Doubles Women Medal 8 4
Team Mixed Medal 8 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
Beach Volleyball Men Medal 6 3
Beach Volleyball Women Medal 6 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
3 m Springboard Men Medal 3 2
5 m Springboard Men Medal 3 2
3 m Springboard, Synchronized Men Medal 6 3
3 m Springboard Women Medal 3 2
5 m Springboard Women Medal 3 2
3 m Springboard, Synchronized Women Medal 6 3
3 m Springboard, Synchronized Mixed Medal 6 3
Team Mixed Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 2
200 m Freestyle Men Medal 3 2
400 m Freestyle Men Medal 3 2
800 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 11 3
50 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Backstroke Men Medal 3 3
200 m Backstroke Men Medal 3 3
50 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
50 m Butterfly Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 10 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 2
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 12 3
50 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 3
50 m Breaststroke Women Medal 3 2
100 m Breaststroke Women Medal 3 2
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
50 m Butterfly Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 12 3
4 x 100 m Freestyle Relay Mixed Medal 23 3
4 x 100 m Medley Relay Mixed Medal 12 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men Medal 4 4
Doubles Men Medal 8 4
Team Men Medal 8 4
Singles Women Medal 7 5
Doubles Women Medal 8 4
Team Women Medal 8 4
Doubles Mixed Medal 8 4

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Brazil BRA 40 31 17 88
2 Colombia COL 20 16 13 49
3 Argentina ARG 13 10 16 39
4 Chile CHI 6 12 15 33
5 Peru PER 4 8 11 23
6 Venezuela VEN 3 12 16 31
7 Ecuador ECU 3 3 9 15
8 Uruguay URU 3 1 1 5
9 Guyana GUY 1 3 0 4
10 Paraguay PAR 1 1 6 8
11 Panama PAN 1 0 0 1
12 Suriname SUR 0 0 2 2

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Fabrizio Aquino PAR Jermaine King GUY Gian Carlos Mosquera COL
200 m, Men Lucas Vilar BRA Sebastián Canchila COL Gian Carlos Mosquera COL
400 m, Men Ryan De Sousa Lima BRA Nicolás Vásquez VEN Daniel Mejicano VEN
800 m, Men Jhonatan Rodríguez COL Lucas Leite BRA Nicolás Vásquez VEN
1,500 m, Men Lucas Leite BRA Jorge Tamay ECU Dylan Van der Hock ARG
3,000 m, Men Dylan Van der Hock ARG Randy Rojas VEN Pedro Henrique De Oliveira BRA
110 m Hurdles, Men Marcos Ferreira BRA Martín Sáenz CHI Francisco Díaz VEN
400 m Hurdles, Men Caio de Almeida BRA Sebastián Barrera COL Rodrigo Bordon ARG
2,000 m Steeplechase, Men Pedro Henrique De Oliveira BRA Alejandro Durán COL Brayan Quinatoa ECU
10 km Walk, Men Jhonatan Andrade ECU Gianluca Rosas ARG Kauan Da Silva Domingues BRA
High Jump, Men Nicolás Numair CHI Augusto de Campos BRA Armando Bustos VEN
Pole Vault, Men Pablo Zaffaroni ARG Santiago Thomson
Cristóbal Núñez
COL
CHI
Long Jump, Men Adrian Vieira BRA Daniel Mejicano VEN Daniel Romero ARG
Triple Jump, Men Adrian Vieira BRA Manuel Cuesta COL Navaro Aboikonie SUR
Shot Put, Men Nazareno Sasia ARG Vitor Motin BRA Lázaro Bonora ARG
Discus Throw, Men Nazareno Sasia ARG Vitor Motin BRA Sebastián Juanillo COL
Hammer Throw, Men Erick Barbosa COL Juan Salazar CHI Julio Nobile ARG
Javelin Throw, Men Gustavo Osorio ARG Lautaro Techera URU Guilherme Moreira BRA
100 m, Women Angie González COL Kenisha Phillips GUY Shary Vallecilla COL
200 m, Women Angie González COL Kenisha Phillips GUY Shary Vallecilla COL
400 m, Women Deshana Skeete GUY Jéssica Moreira BRA Andreína Minda ECU
800 m, Women Laura Acuña CHI Inés Macadam ARG Irene Navarrete ECU
1,500 m, Women Laura Acuña CHI Alejandra Sierra COL Irene Navarrete ECU
3,000 m, Women Alejandra Sierra COL María Ascanio VEN Daniela Muñoz CHI
100 m Hurdles, Women Valeria Cabezas COL Daniela Mena COL Aimara Nazareno ECU
400 m Hurdles, Women Valeria Cabezas COL Jéssica Moreira BRA Karismar Andueza VEN
2,000 m Steeplechase, Women Stefany López COL Sandra Tigasi ECU Ticiane Souza Bonfim BRA
5,000 m Walk, Women María Villalva ECU Fiorella Scalise ARG Yeny González COL
High Jump, Women Ángela González PAN Yissel Contreras VEN Sofía Levrino
Catalina Lebedina
ARG
CHI
Pole Vault, Women Javiera Contreras CHI Loagni Lara VEN Renata Crestani CHI
Long Jump, Women Lissandra Campos BRA Rocío Muñoz CHI Indiana Holgado ARG
Triple Jump, Women Nerisnelia Sousa BRA Josefina Aller CHI Monifah Latavia Djoe SUR
Shot Put, Women Javiera Bravo CHI Rafaela de Sousa BRA Fedra Florentin PAR
Discus Throw, Women Dahiana López URU Ana Caroline Dos Santos Lopes BRA Silennis Vargas VEN
Hammer Throw, Women Silennis Vargas VEN Carolina Ulloa COL Jossefa Muñoz CHI
Javelin Throw, Women Juleisy Ángulo ECU Alana Das Neves Maranhao BRA Catalina Irribarra CHI
Singles, Men Bruno Barrueto PER Vinicius Alecrim BRA Alonso Medel
Willian Guimaraes
CHI
BRA
Doubles, Men Vinicius Alecrim / Willian Guimaraes BRA Bruno Barrueto / Diego Subauste PER Alonso Medel / Cristóbal Conejero
Matías Villalba / Mauricio Torres
CHI
PAR
Team, Mixed Brazil BRA Brazil BRA Peru
Peru
PER
PER
Singles, Women Fernanda Saponara PER Sânia Lima BRA Tamires Santos
Micaela Flores
BRA
PER
Doubles, Women Sânia Lima / Tamires Santos BRA Fernanda Saponara / Micaela Flores PER Ashley Montre / Mickaela Skaric
Daibelis Mendoza / Tiffany Sánchez
CHI
VEN
Beach Volleyball, Men Argentina ARG Brazil BRA Paraguay PAR
Beach Volleyball, Women Argentina ARG Brazil BRA Venezuela VEN
3 m Springboard, Men Daniel Restrepo COL Luis Uribe Bermúdez COL Brian Torres VEN
5 m Springboard, Men Daniel Restrepo COL Brian Torres VEN Elainerker Benítez VEN
3 m Springboard, Synchronized, Men Daniela Zapata / Esteffanie Madrigal COL Elizabeth Pérez / Samantha Torres VEN Catalina Aros / Marieli Urriola CHI
3 m Springboard, Synchronized, Mixed Daniel Restrepo / Esteffanie Madrigal COL Brian Torres / Elizabeth Pérez VEN Catalina Aros / Elías Aros CHI
Team, Mixed Colombia COL Brazil BRA Ecuador ECU
3 m Springboard, Women Esteffanie Madrigal COL Daniela Zapata COL Elizabeth Pérez VEN
5 m Springboard, Women Daniela Zapata COL Esteffanie Madrigal COL Samantha Torres VEN
3 m Springboard, Synchronized, Women Daniel Restrepo / Luis Uribe Bermúdez COL Elías Aros / Jerson Heredia CHI Brian Torres / Elainerker Benítez VEN
50 m Freestyle, Men Lucas Costa Peixoto BRA Bruno Guerra BRA Martín Valdivieso CHI
100 m Freestyle, Men Lucas Costa Peixoto BRA Murilo Sartori BRA Juan Morales COL
200 m Freestyle, Men Juan Morales COL Lucas Costa Peixoto BRA Murilo Sartori BRA
400 m Freestyle, Men Juan Morales COL Murilo Sartori BRA Thiago de Oliveira BRA
800 m Freestyle, Men Juan Morales COL Joseph Macías ECU Lucas Alba ARG
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Brazil BRA Colombia COL Venezuela VEN
50 m Backstroke, Men Pedro da Motta BRA Juan Morales COL Sebastián Macías ECU
100 m Backstroke, Men Pedro da Motta BRA Gaetano Zapata PER Josberth Patiño VEN
200 m Backstroke, Men Juan Ignacio Méndez ARG Pedro da Motta BRA Gaetano Zapata PER
50 m Breaststroke, Men Santiago Saint-Upery URU Davi Mourão BRA Luiz da Silva BRA
100 m Breaststroke, Men Santiago Saint-Upery URU Luiz da Silva BRA Davi Mourão BRA
200 m Breaststroke, Men Davi Mourão BRA Kevin Díaz ARG Santiago Saint-Upery URU
50 m Butterfly, Men Lucas Costa Peixoto BRA Yhonny Ríos VEN Benjamín Schnapp CHI
100 m Butterfly, Men Kaique Alves BRA Benjamín Schnapp CHI Julián Ayala COL
200 m Butterfly, Men Juan Ocampo COL Enrique Andrade VEN Adrián Paseta PER
200 m Individual Medley, Men Kaique Alves BRA Matheo Mateos PAR Brunno Suzuki BRA
4 x 100 m Medley Relay, Men Brazil BRA Peru PER Venezuela VEN
4 x 100 m Freestyle Relay, Mixed Brazil BRA Colombia COL Argentina ARG
4 x 100 m Medley Relay, Mixed Brazil BRA Argentina ARG Peru PER
50 m Freestyle, Women Julieta Lema ARG Fabiana Pesce VEN Rafaela Raurich BRA
100 m Freestyle, Women Rafaela Raurich BRA Camila de Mello BRA Inés Marín CHI
200 m Freestyle, Women Rafaela Raurich BRA Camila de Mello BRA Delfina Pignatiello ARG
400 m Freestyle, Women Delfina Pignatiello ARG Delfina Dini ARG Samantha Bello PER
800 m Freestyle, Women Delfina Pignatiello ARG Samantha Bello PER María Clara Román COL
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Brazil BRA Argentina ARG Colombia COL
50 m Backstroke, Women Fernanda de Goeij BRA Maria Pessanha BRA Domenica Solano ECU
100 m Backstroke, Women Fernanda de Goeij BRA Maria Pessanha BRA Mayra Arce ARG
200 m Backstroke, Women Fernanda de Goeij BRA Andrea Hurtado PER Trinidad Ardiles CHI
50 m Breaststroke, Women Ana Vieira BRA Bruna Leme
Paula Tamashiro
BRA
PER
100 m Breaststroke, Women Paula Tamashiro PER Ana Vieira BRA Camila de Mello BRA
200 m Breaststroke, Women Bruna Leme BRA Paula Tamashiro PER María Alborzen ARG
50 m Butterfly, Women Lismar Lyon VEN Julieta Lema ARG Beatriz dos Santos BRA
100 m Butterfly, Women Lismar Lyon VEN María Clara Román COL Maria Pessanha BRA
200 m Butterfly, Women Delfina Pignatiello ARG María Clara Román COL Maria Pessanha BRA
200 m Individual Medley, Women Camila de Mello BRA Maria dos Santos Sumida BRA Andrea Hurtado PER
4 x 100 m Medley Relay, Women Brazil BRA Argentina ARG Peru PER
Singles, Men Nicolás Burgos CHI Guilherme Teodoro BRA Leandro Fuentes
Rodrigo Hidalgo
ARG
PER
Doubles, Men Jhon Loli / Rodrigo Hidalgo PER Andrés Martínez / Nicolás Burgos CHI Leandro Fuentes / Martín Bentancor
Camilo González / Santiago Montes
ARG
COL
Team, Men Brazil BRA Chile CHI Argentina
Peru
ARG
PER
Doubles, Mixed Camila Kaizoji / Martín Bentancor ARG Nicolás Burgos / Valentina Ríos CHI Guilherme Teodoro / Lívia Lima
Bryan Escobar / Nathaly Paredes
BRA
ECU
Singles, Women Lívia Lima
Giulia Takahashi
BRA
BRA
Valentina Ríos
Laura Watanabe
CHI
BRA
Camila Kaizoji
Leyla Gómez
Ana Isaza
ARG
PAR
COL
Doubles, Women Beatriz Kimoto / Lívia Lima BRA Camila Kaizoji / Daniela Zapatero ARG Jerusalén Flores / Valentina Ríos
Karimi Apud / Leyla Gómez
CHI
PAR
Team, Women Brazil BRA Chile CHI Paraguay
Colombia
PAR
COL