2003 Military World Games

Host City Catania
Country ITA
Held 4 – 11 December 2003
Competitors 185
Countries 37

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 3
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
10 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 1
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 3
Marathon Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
5,000 m Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 2 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men Medal 3 2
3 m Springboard Men Medal 3 2
10 m Platform Men Medal 3 2
3 m Springboard, Synchronized Men Medal 6 3
1 m Springboard Women Medal 2 2
3 m Springboard Women Medal 2 2
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 2
100 m Freestyle Men Medal 3 3
200 m Freestyle Men Medal 3 3
400 m Freestyle Men Medal 3 3
1,500 m Freestyle Men Medal 3 2
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 4 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 4 3
50 m Backstroke Men Medal 3 3
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 3
50 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 2
200 m Breaststroke Men Medal 3 3
50 m Butterfly Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Individual Medley Men Medal 3 3
400 m Individual Medley Men Medal 3 3
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 5 3
50 m Freestyle Women Medal 4 3
100 m Freestyle Women Medal 3 2
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 2
800 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 0 3
50 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Backstroke Women Medal 3 2
200 m Backstroke Women Medal 3 2
50 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
50 m Butterfly Women Medal 3 2
100 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Butterfly Women Medal 3 2
200 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 0 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 24 8 6 38
2 Russia RUS 18 25 25 68
3 Italy ITA 6 10 10 26
4 Ukraine UKR 5 10 2 17
5 Kenya KEN 4 3 2 9
6 Romania ROU 3 3 5 11
7 Slovakia SVK 3 1 0 4
8 Latvia LAT 2 1 2 5
9 Greece GRE 2 1 1 4
= Morocco MAR 2 1 1 4
= Poland POL 2 1 1 4
12 Saudi Arabia KSA 1 3 2 6
13 Brazil BRA 1 3 1 5
14 North Korea PRK 1 1 1 3
15 Bahrain BRN 1 1 0 2
16 Belarus BLR 1 0 2 3
17 Serbia and Montenegro SCG 1 0 1 2
18 Syria SYR 1 0 0 1
= Tunisia TUN 1 0 0 1
20 Slovenia SLO 0 2 1 3
21 United States USA 0 1 2 3
22 Lebanon LBN 0 1 1 2
23 France FRA 0 1 0 1
= Rwanda RWA 0 1 0 1
= South Korea KOR 0 1 0 1
= Sri Lanka SRI 0 1 0 1
27 Canada CAN 0 0 2 2
28 Algeria ALG 0 0 1 1
= Austria AUT 0 0 1 1
= Belgium BEL 0 0 1 1
= Botswana BOT 0 0 1 1
= Colombia COL 0 0 1 1
= Cyprus CYP 0 0 1 1
= Finland FIN 0 0 1 1
= Qatar QAT 0 0 1 1
= Sweden SWE 0 0 1 1
= Tanzania TAN 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Bruno Nascimento Pacheco BRA Rodrigo Rodrigues de Araújo BRA Salem Mubarak Al-Yami KSA
200 m, Men Evgenios Papadopoulos GRE Bruno Nascimento Pacheco BRA Roman Smirnov RUS
400 m, Men Vincent Mumo KEN Matija Šestak SLO Johnson Kubisa BOT
800 m, Men Joseph Mutua KEN Rachid Khouia BRN Michael Rotich KEN
1,500 m, Men Abdelkader Hachlaf MAR Fabio Lettieri ITA Tarek Boukensa ALG
5,000 m, Men Sammy Kipketer KEN Benjamin Limo KEN Günther Weidlinger AUT
10,000 m, Men John Korir KEN Dieudonné Disi RWA Francesco Bennici ITA
Marathon, Men Francesco Ingargiola ITA Lim Jin-Soo KOR Jumah Omar Al-Noor QAT
110 m Hurdles, Men Artur Kohutek POL Ata Mubarak KSA Alexandru Mihăilescu ROU
400 m Hurdles, Men Ibrahim Al-Hamaidi KSA Sanderson Alves dos Santos BRA Panagiotis Andriopoulos GRE
3,000 m Steeplechase, Men Abel Yakut Cheruiyot BRN Jan Zakrzewski POL Abraham Cherono KEN
4 x 100 m Relay, Men Italy ITA Kenya KEN Saudi Arabia KSA
4 x 400 m Relay, Men Poland POL Kenya KEN Colombia COL
10 km Walk, Men Alessandro Gandellini ITA Ilya Markov RUS Ivan Trotsky BLR
High Jump, Men Yuriy Krymarenko UKR Pyotr Brayko RUS Kyriakos Ioannou CYP
Pole Vault, Men Igor Pavlov RUS Pavel Gerasimov RUS Artyom Kuptsov RUS
Long Jump, Men Ruslan Gataullin RUS Hussain Taher Al-Sabee KSA Kirill Sosunov RUS
Triple Jump, Men Aleksandr Sergeyev RUS Hussain Taher Al-Sabee KSA Fabrizio Schembri ITA
Shot Put, Men Milan Haborák SVK Roman Virastiuk UKR Leszek Śliwa POL
Discus Throw, Men Diego Fortuna ITA Aleksandr Borichevsky RUS Jo Van Daele BEL
Hammer Throw, Men Miloslav Konopka SVK Vladyslav Piskunov UKR Ilya Konovalov RUS
Javelin Throw, Men Aleksandr Ivanov RUS Vadims Vasiļevskis LAT Tero Järvenpää FIN
100 m, Women Yuliya Timofeyeva RUS Yekaterina Grigoryeva RUS Francesca Cola ITA
200 m, Women Yuliya Timofeyeva RUS Jani Chathurangani Chandra Silva Hondamuni SRI Olga Goncharenko RUS
400 m, Women Awatef Ben Hassine TUN Olga Maksimova RUS Lade Akinremi USA
800 m, Women Seltana Aït Hammou MAR Brigita Langerholc SLO Svetlana Klyuka RUS
1,500 m, Women Tatsiana Buloychik BLR Élodie Olivares FRA Laila Hmatou MAR
5,000 m, Women Mihaela Botezan ROU Zhor El-Kamch MAR Restituta Joseph TAN
Marathon, Women Jo Bun-Hui PRK Oh Song-Suk PRK Heléne Willix SWE
400 m Hurdles, Women Irēna Žauna LAT Lade Akinremi USA Lara Rocco ITA
5,000 m Walk, Women Yelena Nikolayeva RUS Cristiana Pellino ITA Olga Kardopoltseva BLR
High Jump, Women Anna Chicherova RUS Olga Kaliturina RUS Oana Mușunoi-Pantelimon ROU
Long Jump, Women Tatyana Ter-Mesrobyan RUS Livia Pruteanu ROU Cristina Nicolau ROU
Triple Jump, Women Cristina Nicolau ROU Livia Pruteanu ROU Anja Valant SLO
Discus Throw, Women Stella Tsikouna GRE Giorgia Baratella ITA Maria Kivorkian LBN
Hammer Throw, Women Zhang Wenxiu CHN Ester Balassini ITA Tatyana Lysenko RUS
Javelin Throw, Women Ghofran Shamak SYR D Hanna LBN
1 m Springboard, Men Peng Bo CHN Liu Junhong CHN Gleb Galperin RUS
3 m Springboard, Men Peng Bo CHN Dmitry Sautin RUS Liu Junhong CHN
10 m Platform, Men Igor Lukashin RUS Gleb Galperin RUS Choe Hyong-Gil PRK
3 m Springboard, Synchronized, Men Peng Bo / Liu Junhong CHN Dmitry Sautin / Dmitry Baibakov RUS Nicola Marconi / Tommaso Marconi ITA
1 m Springboard, Women CHN Yang Yuting CHN Tania Cagnotto ITA
3 m Springboard, Women Nataliya Umyskova RUS Yang Yuting CHN CHN
50 m Freestyle, Men Pavel Balashov RUS René Gusperti ITA Leonid Khokhlov RUS
100 m Freestyle, Men Pavel Balashov RUS Denys Syzonenko UKR Felix Maestru ROU
200 m Freestyle, Men Romāns Miloslavskis LAT Federico Cappellazzo ITA Maksim Kuznetsov RUS
400 m Freestyle, Men Serhiy Fesenko UKR A. Ikonomou GRE Andrea Righi ITA
1,500 m Freestyle, Men Marco Formentini ITA Ihor Chervynskiy RUS Vladimir Dyatchin RUS
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Italy ITA Russia RUS Ukraine UKR
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Russia RUS Italy ITA China CHN
50 m Backstroke, Men Ľuboš Križko SVK Dmitry Smirnov RUS Rodrigo de Oliveira BRA
100 m Backstroke, Men Dmitry Smirnov RUS Volodymyr Nikolaichuk
Anton Bugayov
UKR
UKR
200 m Backstroke, Men Zhao Tao CHN Anton Bugayov UKR Dmitry Smirnov RUS
50 m Breaststroke, Men Mladen Tepavčević SCG Roman Ivanovsky RUS Sergey Gerasimov RUS
100 m Breaststroke, Men Roman Ivanovsky RUS Sergey Gerasimov RUS Mladen Tepavčević SCG
200 m Breaststroke, Men Sergey Gerasimov RUS Serhiy Serhiyev UKR Feng Ze CHN
50 m Butterfly, Men Serhiy Breus UKR V. Lulikov RUS Jesse Novak USA
100 m Butterfly, Men Andriy Serdinov UKR V. Lulikov RUS Felix Maestru ROU
200 m Butterfly, Men Serhiy Advena UKR Francesco Vespe ITA Luca Gardonio ITA
200 m Individual Medley, Men Zhao Tao CHN Cezar Bădiță ROU Guntars Deičmans LAT
400 m Individual Medley, Men Cezar Bădiță ROU Qu Jh. CHN Guntars Deičmans LAT
4 x 100 m Medley Relay, Men Russia RUS Ukraine UKR Italy ITA
50 m Freestyle, Women Cheng Jiaru CHN I. Lange SVK Marina Chepurkova
Lyubov Yudina
RUS
RUS
100 m Freestyle, Women Cheng Jiaru CHN Yekaterina Nasirova RUS Marina Chepurkova RUS
200 m Freestyle, Women Zhou Yafei CHN Nataliya Chalaguina RUS Simona Ricciardi ITA
400 m Freestyle, Women Li Xue CHN Simona Ricciardi ITA Zhang Liang CHN
800 m Freestyle, Women Li Xue CHN Simona Ricciardi ITA Irina Korovina RUS
4 x 100 m Freestyle Relay, Women China CHN Russia RUS Canada CAN
50 m Backstroke, Women Cheng Jiaru CHN Yang Li CHN Irina Rayevskaya RUS
100 m Backstroke, Women Cheng Jiaru CHN Yang Li CHN Irina Rayevskaya RUS
200 m Backstroke, Women Cheng Jiaru CHN Yang Li CHN Irina Rayevskaya RUS
50 m Breaststroke, Women Qi Hui CHN Svitlana Bondarenko UKR Yekaterina Kormacheva RUS
100 m Breaststroke, Women Qi Hui CHN Svitlana Bondarenko UKR Yekaterina Kormacheva RUS
200 m Breaststroke, Women Qi Hui CHN Yekaterina Kormacheva RUS Svitlana Bondarenko UKR
50 m Butterfly, Women Zhou Yafei CHN Nataliya Sutyagina RUS Irina Bespalova RUS
100 m Butterfly, Women Zhou Yafei CHN Nataliya Sutyagina RUS Irina Bespalova RUS
200 m Butterfly, Women Cui Li CHN Nataliya Sutyagina RUS Zhou Y. CHN
200 m Individual Medley, Women Qi Hui CHN Cui Li CHN Irina Bespalova RUS
4 x 100 m Medley Relay, Women China CHN Russia RUS Canada CAN