1950 European Athletics Championships

Host City Bruxelles
Country BEL
Held 23 – 27 August 1950
Competitors 112
Countries 15

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
10 km Walk Men Medal 3 3
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
80 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Pentathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Great Britain GBR 8 3 6 17
2 Soviet Union URS 6 5 6 17
3 France FRA 4 8 3 15
4 Netherlands NED 4 3 1 8
5 Italy ITA 3 5 1 9
6 Czechoslovakia TCH 3 0 3 6
7 Iceland ISL 2 1 0 3
8 Sweden SWE 1 4 7 12
9 Finland FIN 1 3 5 9
10 Norway NOR 1 0 0 1
= Switzerland SUI 1 0 0 1
12 Austria AUT 0 1 0 1
= Yugoslavia YUG 0 1 0 1
14 Belgium BEL 0 0 1 1
= Turkey TUR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Étienne Bally FRA Franco Leccese ITA Vladimir Sukharev URS
200 m, Men Brian Shenton GBR Étienne Bally FRA Jan Lammers NED
400 m, Men Derek Pugh GBR Jacques Lunis FRA Lars-Erik Wolfbrandt SWE
800 m, Men John Parlett GBR Marcel Hansenne FRA Roger Bannister GBR
1,500 m, Men Wim Slijkhuis NED Patrick El Mabrouk FRA Bill Nankeville GBR
5,000 m, Men Emil Zátopek TCH Alain Mimoun FRA Gaston Reiff BEL
10,000 m, Men Emil Zátopek TCH Alain Mimoun FRA Väinö Koskela FIN
Marathon, Men Jack Holden GBR Veikko Karvonen FIN Feodosy Vanin URS
110 m Hurdles, Men André Marie FRA Ragnar Lundberg SWE Peter Hildreth GBR
400 m Hurdles, Men Armando Filiput ITA Yury Lituyev URS Harry Whittle GBR
3,000 m Steeplechase, Men Jindřich Roudný TCH Petar Šegedin YUG Erik Blomster FIN
4 x 100 m Relay, Men Soviet Union URS France FRA Sweden SWE
4 x 400 m Relay, Men Great Britain GBR Italy ITA Sweden SWE
10 km Walk, Men Fritz Schwab SUI Émile Maggi FRA John Mikaelsson SWE
50 km Walk, Men Pino Dordoni ITA John Ljunggren SWE Verner Ljunggren SWE
High Jump, Men Alan Paterson GBR Arne Åhman SWE Claude Bénard FRA
Pole Vault, Men Ragnar Lundberg SWE Valto Olenius FIN Jukka Piironen FIN
Long Jump, Men Torfi Bryngeirsson ISL Gerard Wessels NED Jaroslav Fikejz TCH
Triple Jump, Men Leonid Shcherbakov URS Valle Rautio FIN Ruhi Sarıalp TUR
Shot Put, Men Gunnar Huseby ISL Angiolo Profeti ITA Oto Grigalka URS
Discus Throw, Men Adolfo Consolini ITA Giuseppe Tosi ITA Olli Partanen FIN
Hammer Throw, Men Sverre Strandli NOR Teseo Taddia ITA Jiří Dadák TCH
Javelin Throw, Men Toivo Hyytiäinen FIN Per-Arne Berglund SWE Ragnar Ericzon SWE
Decathlon, Men Ignace Heinrich FRA Örn Clausen ISL Kjell Tånnander SWE
100 m, Women Fanny Blankers-Koen NED Yevgeniya Sechenova URS June Foulds-Paul GBR
200 m, Women Fanny Blankers-Koen NED Yevgeniya Sechenova URS Dorothy Manley GBR
80 m Hurdles, Women Fanny Blankers-Koen NED Maureen Gardner GBR Micheline Ostermeyer FRA
4 x 100 m Relay, Women Great Britain GBR Netherlands NED Soviet Union URS
High Jump, Women Sheila Lerwill GBR Dorothy Odam-Tyler GBR Galina Ganeker URS
Long Jump, Women Valentina Lituyeva URS Willy Lust NED Maire Österdahl FIN
Shot Put, Women Anna Andreyeva URS Klavdiya Tochonova URS Micheline Ostermeyer FRA
Discus Throw, Women Nino Dumbadze URS Rimma Shumskaya URS Edera Cordiale-Gentile ITA
Javelin Throw, Women Nataliya Smirnitskaya URS Herma Bauma AUT Galina Zybina URS
Pentathlon, Women Arlette Ben Hamo FRA Bertha Crowther GBR Olga Modrachová TCH