1958 European Athletics Championships

Host City Stockholm
Country SWE
Held 19 – 24 August 1958
Competitors 121
Countries 18

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
50 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
80 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Pentathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Soviet Union URS 11 15 9 35
2 Poland POL 8 2 2 12
3 Great Britain GBR 7 5 5 17
4 Germany GER 6 4 6 16
5 Sweden SWE 1 2 3 6
6 Czechoslovakia TCH 1 2 1 4
7 Finland FIN 1 0 0 1
= Romania ROU 1 0 0 1
9 Norway NOR 0 2 0 2
10 East Germany GDR 0 1 4 5
11 Bulgaria BUL 0 1 0 1
= Italy ITA 0 1 0 1
= Yugoslavia YUG 0 1 0 1
14 Hungary HUN 0 0 2 2
15 France FRA 0 0 1 1
= Iceland ISL 0 0 1 1
= Ireland IRL 0 0 1 1
= Switzerland SUI 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Armin Hary GER Manfred Germar GER Peter Radford GBR
200 m, Men Manfred Germar GER David Segal GBR Jocelyn Delecour FRA
400 m, Men John Wrighton GBR John Salisbury GBR Karl-Friedrich Haas GER
800 m, Men Mike Rawson GBR Audun Boysen NOR Paul Schmidt GER
1,500 m, Men Brian Hewson GBR Dan Waern SWE Ronnie Delany IRL
5,000 m, Men Zdzisław Krzyszkowiak POL Kazimierz Zimny POL Gordon Pirie GBR
10,000 m, Men Zdzisław Krzyszkowiak POL Yevgeny Zhukov URS Nikolay Pudov URS
Marathon, Men Sergey Popov URS Ivan Filin URS Fred Norris GBR
110 m Hurdles, Men Martin Lauer GER Stanko Lorger YUG Anatoly Mikhaylov URS
400 m Hurdles, Men Yury Lituyev URS Per-Owe Trollsås SWE Bruno Galliker SUI
3,000 m Steeplechase, Men Jerzy Chromik POL Semyon Rzhishchin URS Hans Hüneke GER
4 x 100 m Relay, Men Germany GER Great Britain GBR Soviet Union URS
4 x 400 m Relay, Men Great Britain GBR Germany GER Sweden SWE
20 km Walk, Men Stan Vickers GBR Leonid Spirin URS Lennart Back SWE
50 km Walk, Men Yevgeny Maskinskov URS Abdon Pamich ITA Max Weber GDR
High Jump, Men Richard Dahl SWE Jiří Lanský TCH Stig Pettersson SWE
Pole Vault, Men Eeles Landström FIN Manfred Preußger GER Vladimir Bulatov URS
Long Jump, Men Igor Ter-Ovanesyan URS Kazimierz Kropidłowski POL Henryk Grabowski POL
Triple Jump, Men Józef Szmidt POL Oleg Ryakhovsky URS Vilhjálmur Einarsson ISL
Shot Put, Men Arthur Rowe GBR Viktor Lipsnis URS Jiří Skobla TCH
Discus Throw, Men Edmund Piątkowski POL Todor Artarski BUL Vladimir Trusenyov URS
Hammer Throw, Men Tadeusz Rut POL Mikhail Krivonosov URS Gyula Zsivótzky HUN
Javelin Throw, Men Janusz Sidło POL Egil Danielsen NOR Gergely Kulcsár HUN
Decathlon, Men Vasily Kuznetsov URS Uno Palu URS Walter Meier GDR
100 m, Women Heather Young GBR Vira Krepkina URS Christa Stubnick GDR
200 m, Women Barbara Janiszewska POL Hannelore Sadau GDR Mariya Itkina URS
400 m, Women Mariya Itkina URS Yekaterina Parlyuk URS Molly Hiscox GBR
800 m, Women Yelizaveta Yermolayeva URS Diane Charles GBR Dzidra Levitska URS
80 m Hurdles, Women Galina Bystrova URS Zenta Gastl-Kopp GER Gisela Köhler-Birkemeyer GDR
4 x 100 m Relay, Women Soviet Union URS Great Britain GBR Poland POL
High Jump, Women Iolanda Balaș ROU Taisiya Chenchik URS Dorothy Shirley GBR
Long Jump, Women Elisabeth Jakobi GER Valentina Lituyeva URS Nina Protchenko URS
Shot Put, Women Marianne Werner GER Tamara Tyshkevich URS Tamara Press URS
Discus Throw, Women Tamara Press URS Štěpánka Mertová TCH Kriemhild Limberg-Hausmann GER
Javelin Throw, Women Dana Ingrová-Zátopková TCH Birutė Kalėdienė URS Jutta Krüger GER
Pentathlon, Women Galina Bystrova URS Nina Martinenko-Vinogradova URS Edeltraud Eiberle GER