1969 European Athletics Championships

Host City Athina
Country GRE
Held 16 – 21 September 1969
Competitors 137
Countries 21

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 3
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 1
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Pentathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 East Germany GDR 11 7 7 25
2 Soviet Union URS 9 7 8 24
3 Great Britain GBR 6 4 7 17
4 France FRA 3 4 0 7
5 Czechoslovakia TCH 2 1 2 5
6 Poland POL 2 0 5 7
7 Hungary HUN 1 2 0 3
8 Switzerland SUI 1 1 1 3
9 Italy ITA 1 0 3 4
10 Austria AUT 1 0 1 2
11 Bulgaria BUL 1 0 0 1
12 Finland FIN 0 2 0 2
= Netherlands NED 0 2 0 2
= Romania ROU 0 2 0 2
= Sweden SWE 0 2 0 2
16 Germany GER 0 1 2 3
17 Belgium BEL 0 1 0 1
= Denmark DEN 0 1 0 1
= Ireland IRL 0 1 0 1
20 Norway NOR 0 0 1 1
= Yugoslavia YUG 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Valeriy Borzov URS Alain Sarteur FRA Philippe Clerc SUI
200 m, Men Philippe Clerc SUI Hermann Burde GDR Zenon Nowosz POL
400 m, Men Jan Werner POL Jean-Claude Nallet FRA Stanisław Grędziński POL
800 m, Men Dieter Fromm GDR Jozef Plachý TCH Manfred Matuschewski GDR
1,500 m, Men John Whetton GBR Frank Murphy IRL Henryk Szordykowski POL
5,000 m, Men Ian Stewart GBR Rashid Sharafetdinov URS Alan Blinston GBR
10,000 m, Men Jürgen Haase GDR Mike Tagg GBR Nikolay Sviridov URS
Marathon, Men Ron Hill GBR Gaston Roelants BEL Jim Alder GBR
110 m Hurdles, Men Eddy Ottoz ITA Dave Hemery GBR Alan Pascoe GBR
400 m Hurdles, Men V'iacheslav Skomorokhov URS John Sherwood GBR Andy Todd GBR
3,000 m Steeplechase, Men Mikhail Zhelev BUL Aleksandr Morozov URS Vladimir Dudin URS
4 x 100 m Relay, Men France FRA Soviet Union URS Czechoslovakia TCH
4 x 400 m Relay, Men France FRA Soviet Union URS Germany GER
20 km Walk, Men Paul Nihill GBR Leonida Caraiosifoglu ROU Mykola Smaha URS
50 km Walk, Men Christoph Höhne GDR Peter Selzer GDR Veniamin Soldatenko URS
High Jump, Men Valentin Gavrilov URS Reijo Vähälä FIN Erminio Azzaro ITA
Pole Vault, Men Wolfgang Nordwig GDR Kjell Isaksson SWE Aldo Righi ITA
Long Jump, Men Igor Ter-Ovanesyan URS Lynn Davies GBR Tõnu Lepik URS
Triple Jump, Men Viktor Saneyev URS Zoltán Cziffra HUN Klaus Neumann GDR
Shot Put, Men Dieter Hoffmann GDR Heinz-Joachim Rothenburg GDR Hans-Peter Gies GDR
Discus Throw, Men Hartmut Losch GDR Ricky Bruch SWE Lothar Milde GDR
Hammer Throw, Men Anatoliy Bondarchuk URS Romuald Klim URS Reinhard Theimer GDR
Javelin Throw, Men Jānis Lūsis URS Pauli Nevala FIN Janusz Sidło POL
Decathlon, Men Joachim Kirst GDR Herbert Wessel GDR Viktor Chelnokov URS
100 m, Women Petra Vogt GDR Wilma van den Berg NED Anita Neil GBR
200 m, Women Petra Vogt GDR Renate Meißner GDR Val Peat GBR
400 m, Women Nicole Duclos FRA Colette Besson FRA Maria Sykora AUT
800 m, Women Lillian Board GBR Annelise Damm Olesen DEN Vera Nikolić YUG
1,500 m, Women Jaroslava Jehličková TCH Mia Gommers NED Paola Pigni ITA
100 m Hurdles, Women Karin Balzer GDR Bärbel Podeswa GDR Teresa Nowak POL
4 x 100 m Relay, Women East Germany GDR Germany GER Great Britain GBR
4 x 400 m Relay, Women Great Britain GBR France FRA Germany GER
High Jump, Women Miloslava Rezková TCH Antonina Lazareva URS Mária Mračnová TCH
Long Jump, Women Mirosława Sarna POL Viorica Viscopoleanu ROU Berit Berthelsen NOR
Shot Put, Women Nadezhda Chizhova URS Margitta Gummel GDR Marita Lange GDR
Discus Throw, Women Tamara Danilova URS Lyudmila Muravyova URS Karin Illgen GDR
Javelin Throw, Women Angéla Németh-Ránky HUN Magda Paulányi HUN Valentyna Evert URS
Pentathlon, Women Liese Prokop AUT Meta Antenen SUI Mariya Sizyakova URS