1971 European Athletics Championships

Host City Helsinki
Country FIN
Held 10 – 15 August 1971
Competitors 136
Countries 17

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Pentathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 East Germany GDR 12 13 7 32
2 Soviet Union URS 9 3 8 20
3 Germany GER 5 7 5 17
4 Czechoslovakia TCH 2 1 1 4
5 France FRA 2 1 0 3
6 Finland FIN 2 0 0 2
7 Great Britain GBR 1 3 6 10
8 Poland POL 1 3 5 9
9 Italy ITA 1 1 3 5
10 Austria AUT 1 0 0 1
= Belgium BEL 1 0 0 1
= Yugoslavia YUG 1 0 0 1
13 Romania ROU 0 2 1 3
14 Sweden SWE 0 2 0 2
15 Hungary HUN 0 1 1 2
16 Switzerland SUI 0 1 0 1
17 Greece GRE 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Valeriy Borzov URS Gerhard Wucherer GER Vasilios Papageorgopoulos GRE
200 m, Men Valeriy Borzov URS Franz-Peter Hofmeister GER Jörg Pfeifer GDR
400 m, Men David Jenkins GBR Marcello Fiasconaro ITA Jan Werner POL
800 m, Men Yevhen Arzhanov URS Dieter Fromm GDR Andy Carter GBR
1,500 m, Men Franco Arese ITA Henryk Szordykowski POL Brendan Foster GBR
5,000 m, Men Juha Väätäinen FIN Jean Wadoux FRA Harald Norpoth GER
10,000 m, Men Juha Väätäinen FIN Jürgen Haase GDR Rashid Sharafetdinov URS
Marathon, Men Karel Lismont BEL Trevor Wright GBR Ron Hill GBR
110 m Hurdles, Men Frank Siebeck GDR Alan Pascoe GBR Lubomír Nádeníček TCH
400 m Hurdles, Men Jean-Claude Nallet FRA Christian Rudolph GDR Dmitry Stukalov URS
3,000 m Steeplechase, Men Jean-Paul Villain FRA Dušan Moravčík TCH Pavel Sysoyev URS
4 x 100 m Relay, Men Czechoslovakia TCH Poland POL Italy ITA
4 x 400 m Relay, Men Germany GER Poland POL Italy ITA
20 km Walk, Men Mykola Smaha URS Gerhard Sperling GDR Paul Nihill GBR
50 km Walk, Men Veniamin Soldatenko URS Christoph Höhne GDR Peter Selzer GDR
High Jump, Men Kęstutis Šapka URS Csaba Dosa ROU Rustam Akhmetov URS
Pole Vault, Men Wolfgang Nordwig GDR Kjell Isaksson SWE Renato Dionisi ITA
Long Jump, Men Max Klauß GDR Igor Ter-Ovanesyan URS Stanisław Szudrowicz POL
Triple Jump, Men Jörg Drehmel GDR Viktor Saneyev URS Carol Corbu ROU
Shot Put, Men Hartmut Briesenick GDR Heinz-Joachim Rothenburg GDR Władysław Komar POL
Discus Throw, Men Ludvík Daněk TCH Lothar Milde GDR Géza Fejér HUN
Hammer Throw, Men Uwe Beyer GER Reinhard Theimer GDR Anatoliy Bondarchuk URS
Javelin Throw, Men Jānis Lūsis URS Jānis Doniņš URS Wolfgang Hanisch GDR
Decathlon, Men Joachim Kirst GDR Lennart Hedmark SWE Hans-Joachim Walde GER
100 m, Women Renate Stecher GDR Ingrid Mickler GER Elfgard Schittenhelm GER
200 m, Women Renate Stecher GDR Györgyi Balogh-Szomov HUN Irena Szewińska POL
400 m, Women Helga Seidler GDR Inge Bödding GER Ingelore Lohse GDR
800 m, Women Vera Nikolić YUG Pat Lowe-Cropper GBR Rosemary Stirling GBR
1,500 m, Women Karin Burneleit GDR Gunhild Hoffmeister GDR Ellen Tittel GER
100 m Hurdles, Women Karin Balzer GDR Annelie Ehrhardt GDR Teresa Sukniewicz POL
4 x 100 m Relay, Women Germany GER East Germany GDR Soviet Union URS
4 x 400 m Relay, Women East Germany GDR Germany GER Soviet Union URS
High Jump, Women Ilona Gusenbauer AUT Cornelia Popescu ROU Barbara Inkpen GBR
Long Jump, Women Ingrid Mickler GER Meta Antenen SUI Heide Rosendahl GER
Shot Put, Women Nadezhda Chizhova URS Marita Lange GDR Margitta Gummel GDR
Discus Throw, Women Faina Melnik URS Liesel Westermann GER Lyudmila Muravyova URS
Javelin Throw, Women Daniela Jaworska POL Amelie Koloska GER Ruth Fuchs GDR
Pentathlon, Women Heide Rosendahl GER Burglinde Pollak GDR Margrit Olfert GDR