1974 European Athletics Championships

Host City Roma
Country ITA
Held 2 – 8 September 1974
Competitors 136
Countries 17

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
Marathon Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 13 3
20 km Walk Men Medal 3 3
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Pentathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 East Germany GDR 10 12 5 27
2 Soviet Union URS 9 3 5 17
3 Great Britain GBR 4 3 4 11
4 Poland POL 4 2 4 10
5 Finland FIN 4 1 5 10
6 France FRA 2 2 0 4
7 Germany GER 1 5 6 12
8 Italy ITA 1 2 2 5
9 Yugoslavia YUG 1 1 1 3
10 Bulgaria BUL 1 1 0 2
= Denmark DEN 1 1 0 2
12 Hungary HUN 1 0 0 1
13 Czechoslovakia TCH 0 3 2 5
14 Romania ROU 0 2 1 3
15 Sweden SWE 0 1 1 2
16 Norway NOR 0 0 2 2
17 Belgium BEL 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Valeriy Borzov URS Pietro Mennea ITA Klaus Bieler GER
200 m, Men Pietro Mennea ITA Manfred Ommer GER Hans-Jürgen Bombach GDR
400 m, Men Karl Honz GER David Jenkins GBR Bernd Herrmann GER
800 m, Men Luciano Sušanj YUG Steve Ovett GBR Markku Taskinen FIN
1,500 m, Men Klaus-Peter Justus GDR Tom Hansen DEN Thomas Wessinghage GER
5,000 m, Men Brendan Foster GBR Manfred Kuschmann GDR Lasse Virén FIN
10,000 m, Men Manfred Kuschmann GDR Tony Simmons GBR Giuseppe Cindolo ITA
Marathon, Men Ian Thompson GBR Eckhard Lesse GDR Gaston Roelants BEL
110 m Hurdles, Men Guy Drut FRA Mirosław Wodzyński POL Leszek Wodzyński POL
400 m Hurdles, Men Alan Pascoe GBR Jean-Claude Nallet FRA Yevgeny Gavrilenko URS
3,000 m Steeplechase, Men Bronisław Malinowski POL Anders Gärderud SWE Michael Karst GER
4 x 100 m Relay, Men France FRA Italy ITA East Germany GDR
4 x 400 m Relay, Men Great Britain GBR Germany GER Finland FIN
20 km Walk, Men Volodymyr Holubnychiy URS Bernd Kannenberg GER Roger Mills GBR
50 km Walk, Men Christoph Höhne GDR Otto Barch URS Peter Selzer GDR
High Jump, Men Jesper Tørring DEN Kęstutis Šapka URS Vladimír Malý TCH
Pole Vault, Men Vladimir Kishkun URS Władysław Kozakiewicz POL Yury Isakov URS
Long Jump, Men Valeriy Pidluzhniy URS Nenad Stekić YUG Yevgeny Shubin URS
Triple Jump, Men Viktor Saneyev URS Carol Corbu ROU Andrzej Sontag POL
Shot Put, Men Hartmut Briesenick GDR Ralf Reichenbach GER Geoff Capes GBR
Discus Throw, Men Pentti Kahma FIN Ludvík Daněk TCH Ricky Bruch SWE
Hammer Throw, Men Aleksey Spiridonov URS Jochen Sachse GDR Reinhard Theimer GDR
Javelin Throw, Men Hannu Siitonen FIN Wolfgang Hanisch GDR Terje Thorslund NOR
Decathlon, Men Ryszard Skowronek POL Yves Le Roy FRA Guido Kratschmer GER
100 m, Women Irena Szewińska POL Renate Stecher GDR Andrea Lynch GBR
200 m, Women Irena Szewińska POL Renate Stecher GDR Mona-Lisa Pursiainen FIN
400 m, Women Riitta Salin FIN Ellen Streidt GDR Rita Wilden GER
800 m, Women Lilyana Tomova BUL Gunhild Hoffmeister GDR Mariana Suman ROU
1,500 m, Women Gunhild Hoffmeister GDR Lilyana Tomova BUL Grete Andersen NOR
3,000 m, Women Nina Holmén FIN Lyudmila Bragina URS Joyce Smith GBR
100 m Hurdles, Women Annelie Ehrhardt GDR Annerose Fiedler GDR Teresa Nowak POL
4 x 100 m Relay, Women East Germany GDR Germany GER Poland POL
4 x 400 m Relay, Women East Germany GDR Finland FIN Soviet Union URS
High Jump, Women Rosemarie Witschas GDR Milada Karbanová TCH Sara Simeoni ITA
Long Jump, Women Ilona Bruzsenyák HUN Eva Šuranová TCH Pirkko Helenius FIN
Shot Put, Women Nadezhda Chizhova URS Marianne Adam GDR Helena Fibingerová TCH
Discus Throw, Women Faina Melnik URS Argentina Menis ROU Gabriele Hinzmann GDR
Javelin Throw, Women Ruth Fuchs GDR Jacqueline Todten GDR Nataša Urbančič YUG
Pentathlon, Women Nadiya Tkachenko URS Burglinde Pollak GDR Zoya Spasovkhodskaya URS