1978 European Athletics Championships

Host City Praha
Country TCH
Held 29 August – 3 September 1978
Competitors 135
Countries 19

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
50 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 4 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 1
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Pentathlon Women Medal 4 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Soviet Union URS 12 12 10 34
2 East Germany GDR 12 10 11 33
3 Germany GER 4 2 2 8
4 Italy ITA 4 1 0 5
5 Poland POL 2 2 3 7
6 Great Britain GBR 1 4 2 7
7 Finland FIN 1 2 3 6
8 Yugoslavia YUG 1 1 0 2
9 France FRA 1 0 1 2
10 Hungary HUN 1 0 0 1
= Spain ESP 1 0 0 1
12 Czechoslovakia TCH 0 2 3 5
13 Romania ROU 0 2 0 2
14 Switzerland SUI 0 1 1 2
15 Ireland IRL 0 1 0 1
= Sweden SWE 0 1 0 1
17 Belgium BEL 0 0 1 1
= Bulgaria BUL 0 0 1 1
= Norway NOR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Pietro Mennea ITA Eugen Ray GDR Vladimir Ignatenko URS
200 m, Men Pietro Mennea ITA Olaf Prenzler GDR Peter Muster SUI
400 m, Men Franz-Peter Hofmeister GER Karel Kolář TCH Francis Demarthon FRA
800 m, Men Olaf Beyer GDR Steve Ovett GBR Seb Coe GBR
1,500 m, Men Steve Ovett GBR Eamonn Coghlan IRL Dave Moorcroft GBR
5,000 m, Men Venanzio Ortis ITA Markus Ryffel
Aleksandr Fedotkin
SUI
URS
10,000 m, Men Martti Vainio FIN Venanzio Ortis ITA Aleksandras Antipovas URS
Marathon, Men Leonid Moseyev URS Nikolay Penzin URS Karel Lismont BEL
110 m Hurdles, Men Thomas Munkelt GDR Jan Pusty POL Arto Bryggare FIN
400 m Hurdles, Men Harald Schmid GER Dmitry Stukalov URS Vasyl Arkhypenko URS
3,000 m Steeplechase, Men Bronisław Malinowski POL Patriz Ilg GER Ismo Toukonen FIN
4 x 100 m Relay, Men Poland POL East Germany GDR Soviet Union URS
4 x 400 m Relay, Men Germany GER Poland POL Czechoslovakia TCH
20 km Walk, Men Roland Wieser GDR Pyotr Pochenchuk URS Anatoly Solomin URS
50 km Walk, Men Jorge Llopart ESP Veniamin Soldatenko URS Jan Ornoch POL
High Jump, Men Vladimir Yashchenko URS Aleksandr Grigoryev URS Rolf Beilschmidt GDR
Pole Vault, Men Vladimir Trofimenko URS Antti Kalliomäki FIN Rauli Pudas FIN
Long Jump, Men Jacques Rousseau FRA Nenad Stekić YUG Vladimir Tsepelyov URS
Triple Jump, Men Miloš Srejović YUG Viktor Saneyev URS Anatoly Piskulin URS
Shot Put, Men Udo Beyer GDR Aleksandr Baryshnikov URS Wolfgang Schmidt GDR
Discus Throw, Men Wolfgang Schmidt GDR Markku Tuokko FIN Imrich Bugár TCH
Hammer Throw, Men Yuriy Siedykh URS Roland Steuk GDR Karl-Hans Riehm GER
Javelin Throw, Men Michael Wessing GER Nikolay Grebniyev URS Wolfgang Hanisch GDR
Decathlon, Men Aleksandr Grebenyuk URS Daley Thompson GBR Siegfried Stark GDR
100 m, Women Marlies Göhr GDR Linda Haglund SWE Lyudmila Maslakova URS
200 m, Women Lyudmila Kondratyeva URS Marlies Göhr GDR Carla Bodendorf GDR
400 m, Women Marita Koch GDR Christina Brehmer GDR Irena Szewińska POL
800 m, Women Tatyana Providokhina URS Nadezhda Mushta URS Zoya Rigel URS
1,500 m, Women Giana Romanova URS Natalia Mărășescu ROU Totka Petrova BUL
3,000 m, Women Svetlana Ulmasova URS Natalia Mărășescu ROU Grete Waitz NOR
100 m Hurdles, Women Johanna Klier GDR Tatyana Anisimova URS Gudrun Berend GDR
400 m Hurdles, Women Tatyana Zelentsova URS Silvia Hollmann GER Karin Roßley GDR
4 x 100 m Relay, Women Soviet Union URS Great Britain GBR East Germany GDR
4 x 400 m Relay, Women East Germany GDR Soviet Union URS Poland POL
High Jump, Women Sara Simeoni ITA Rosemarie Ackermann GDR Brigitte Holzapfel GER
Long Jump, Women Vilhelmina Bardauskene URS Angela Voigt GDR Jarmila Nygrýnová TCH
Shot Put, Women Ilona Slupianek GDR Helena Fibingerová TCH Margitta Droese GDR
Discus Throw, Women Evelin Jahl GDR Margitta Droese GDR Nataliya Gorbachova URS
Javelin Throw, Women Ruth Fuchs GDR Tessa Sanderson GBR Ute Hommola GDR
Pentathlon, Women Margit Papp HUN Burglinde Pollak GDR Kristine Nitzsche GDR