1982 European Athletics Championships

Host City Athina
Country GRE
Held 6 – 12 September 1982
Competitors 140
Countries 19

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 14 3
20 km Walk Men Medal 3 2
50 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 1
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 2
Marathon Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 East Germany GDR 13 8 7 28
2 Germany GER 8 1 4 13
3 Soviet Union URS 6 12 8 26
4 Great Britain GBR 3 5 1 9
5 Czechoslovakia TCH 1 4 4 9
6 Italy ITA 1 2 2 5
= Spain ESP 1 2 2 5
8 Bulgaria BUL 1 2 1 4
= Poland POL 1 2 1 4
10 Romania ROU 1 2 0 3
11 Finland FIN 1 0 3 4
12 Greece GRE 1 0 1 2
= Sweden SWE 1 0 1 2
14 Netherlands NED 1 0 0 1
= Portugal POR 1 0 0 1
16 Belgium BEL 0 1 1 2
17 France FRA 0 0 3 3
18 Hungary HUN 0 0 1 1
= Norway NOR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Frank Emmelmann GDR Pier-Francesco Pavoni ITA Marian Woronin POL
200 m, Men Olaf Prenzler GDR Cameron Sharp GBR Frank Emmelmann GDR
400 m, Men Hartmut Weber GER Andreas Knebel GDR Viktor Markin URS
800 m, Men Hans-Peter Ferner GER Seb Coe GBR Jorma Härkönen FIN
1,500 m, Men Steve Cram GBR Nikolay Kirov URS José Manuel Abascal ESP
5,000 m, Men Thomas Wessinghage GER Werner Schildhauer GDR Dave Moorcroft GBR
10,000 m, Men Alberto Cova ITA Werner Schildhauer GDR Martti Vainio FIN
Marathon, Men Gerard Nijboer NED Armand Parmentier BEL Karel Lismont BEL
110 m Hurdles, Men Thomas Munkelt GDR Andrey Prokofyev URS Arto Bryggare FIN
400 m Hurdles, Men Harald Schmid GER Aleksandr Yatsevich URS Uwe Ackermann GDR
3,000 m Steeplechase, Men Patriz Ilg GER Bogusław Mamiński POL Domingo Ramón ESP
4 x 100 m Relay, Men Soviet Union URS East Germany GDR Germany GER
4 x 400 m Relay, Men Germany GER Great Britain GBR Soviet Union URS
20 km Walk, Men José Marín ESP Jozef Pribilinec TCH Pavol Blažek TCH
50 km Walk, Men Reima Salonen FIN José Marín ESP Bo Gustafsson SWE
High Jump, Men Dietmar Mögenburg GER Janusz Trzepizur POL Gerd Nagel GER
Pole Vault, Men Aleksandr Krupsky URS Vladimir Polyakov URS Atanas Tarev BUL
Long Jump, Men Lutz Dombrowski GDR Antonio Corgos ESP Jan Leitner TCH
Triple Jump, Men Keith Connor GBR Vasily Grishchenkov URS Béla Bakosi HUN
Shot Put, Men Udo Beyer GDR Jānis Bojārs URS Remigius Machura TCH
Discus Throw, Men Imrich Bugár TCH Ihor Duhinets URS Wolfgang Warnemünde GDR
Hammer Throw, Men Yuriy Siedykh URS Igor Nikulin URS Sergey Litvinov URS
Javelin Throw, Men Uwe Hohn GDR Heino Puuste URS Detlef Michel GDR
Decathlon, Men Daley Thompson GBR Jürgen Hingsen GER Siegfried Stark GDR
100 m, Women Marlies Göhr GDR Bärbel Wöckel GDR Rose-Aimée Bacoul FRA
200 m, Women Bärbel Wöckel GDR Kathy Cook GBR Sabine Rieger GDR
400 m, Women Marita Koch GDR Jarmila Kratochvílová TCH Taťána Kocembová TCH
800 m, Women Olga Mineyeva URS Lyudmila Veselkova URS Margrit Klinger GER
1,500 m, Women Olga Dvirna URS Zamira Zaytseva URS Gabriella Dorio ITA
3,000 m, Women Svetlana Ulmasova URS Maricica Puică ROU Yelena Sipatova URS
Marathon, Women Rosa Mota POR Laura Fogli ITA Ingrid Kristiansen NOR
100 m Hurdles, Women Lucyna Kałek POL Yordanka Donkova BUL Kerstin Knabe GDR
400 m Hurdles, Women Ann-Louise Skoglund SWE Petra Pfaff GDR Chantal Réga FRA
4 x 100 m Relay, Women East Germany GDR Great Britain GBR France FRA
4 x 400 m Relay, Women East Germany GDR Czechoslovakia TCH Soviet Union URS
High Jump, Women Ulrike Meyfarth GER Tamara Bykova URS Sara Simeoni ITA
Long Jump, Women Valy Ionescu ROU Anișoara Stanciu-Cușmir ROU Yelena Ivanova URS
Shot Put, Women Ilona Slupianek GDR Helena Fibingerová TCH Nunu Abashydze URS
Discus Throw, Women Tsvetanka Khristova BUL Mariya Petkova BUL Galina Savinkova URS
Javelin Throw, Women Anna Verouli GRE Antje Kempe GDR Sofia Sakorafa GRE
Heptathlon, Women Ramona Neubert GDR Sabine Möbius GDR Sabine Everts GER