1990 European Athletics Championships

Host City Split
Country YUG
Held 26 August – 2 September 1990
Competitors 152
Countries 20

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 17 3
20 km Walk Men Medal 3 3
50 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 4 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 1
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 3
Marathon Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 14 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 East Germany GDR 12 12 10 34
2 Great Britain GBR 9 5 4 18
3 Soviet Union URS 6 9 6 21
4 Italy ITA 5 2 5 12
5 France FRA 3 2 5 10
6 Germany GER 3 2 2 7
7 Yugoslavia YUG 2 1 1 4
8 Portugal POR 1 0 1 2
9 Czechoslovakia TCH 1 0 0 1
= Finland FIN 1 0 0 1
11 Hungary HUN 0 2 0 2
= Spain ESP 0 2 0 2
13 Sweden SWE 0 1 3 4
14 Bulgaria BUL 0 1 1 2
= Norway NOR 0 1 1 2
= Switzerland SUI 0 1 1 2
17 Netherlands NED 0 1 0 1
= Romania ROU 0 1 0 1
19 Poland POL 0 0 2 2
20 Austria AUT 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Linford Christie GBR Daniel Sangouma FRA John Regis GBR
200 m, Men John Regis GBR Jean-Charles Trouabal FRA Linford Christie GBR
400 m, Men Roger Black GBR Thomas Schönlebe GDR Jens Carlowitz GDR
800 m, Men Tom McKean GBR David Sharpe GBR Piotr Piekarski POL
1,500 m, Men Jens-Peter Herold GDR Gennaro Di Napoli ITA Mário da Silva POR
5,000 m, Men Salvatore Antibo ITA Gary Staines GBR Sławomir Majusiak POL
10,000 m, Men Salvatore Antibo ITA Are Nakkim NOR Stefano Mei ITA
Marathon, Men Gelindo Bordin ITA Gianni Poli ITA Dominique Chauvelier FRA
110 m Hurdles, Men Colin Jackson GBR Tony Jarrett GBR Dietmar Koszewski GER
400 m Hurdles, Men Kriss Akabusi GBR Sven Nylander SWE Niklas Wallenlind SWE
3,000 m Steeplechase, Men Francesco Panetta ITA Mark Rowland GBR Alessandro Lambruschini ITA
4 x 100 m Relay, Men France FRA Great Britain GBR Italy ITA
4 x 400 m Relay, Men Great Britain GBR Germany GER East Germany GDR
20 km Walk, Men Pavol Blažek TCH Daniel Plaza ESP Thierry Toutain FRA
50 km Walk, Men Andrey Perlov URS Bernd Gummelt GDR Hartwig Gauder GDR
High Jump, Men Dragutin Topić YUG Aleksey Yemelin URS Georgi Dakov BUL
Pole Vault, Men Rodion Gataullin URS Grigory Yegorov URS Hermann Fehringer AUT
Long Jump, Men Dietmar Haaf GER Ángel Hernández ESP Borut Bilač YUG
Triple Jump, Men Leonid Voloshin URS Khristo Markov BUL Igor Lapshin URS
Shot Put, Men Ulf Timmermann GDR Oliver-Sven Buder GDR Georg Andersen NOR
Discus Throw, Men Jürgen Schult GDR Erik de Bruin NED Wolfgang Schmidt GER
Hammer Throw, Men Igor Astapkovich URS Tibor Gécsek HUN Igor Nikulin URS
Javelin Throw, Men Steve Backley GBR Viktor Zaytsev URS Patrik Bodén SWE
Decathlon, Men Christian Plaziat FRA Dezső Szabó HUN Christian Schenk GDR
100 m, Women Katrin Krabbe GDR Silke Möller GDR Kerstin Behrendt GDR
200 m, Women Katrin Krabbe GDR Heike Drechsler GDR Galina Malchugina URS
400 m, Women Grit Breuer GDR Petra Müller GDR Marie-José Pérec FRA
800 m, Women Sigrun Wodars GDR Christine Wachtel GDR Liliya Nurutdinova URS
1,500 m, Women Snežana Pajkić YUG Ellen Kießling GDR Sandra Gasser SUI
3,000 m, Women Yvonne Murray GBR Yelena Romanova URS Roberta Brunet ITA
10,000 m, Women Yelena Romanova URS Kathrin Ullrich GDR Annette Sergent FRA
Marathon, Women Rosa Mota POR Valentina Yegorova URS Maria Rebélo-Lelut FRA
100 m Hurdles, Women Monique Ewanje-Épée FRA Gloria Siebert GDR Lidiya Yurkova URS
400 m Hurdles, Women Tatyana Ledovskaya URS Anita Protti SUI Monica Westén SWE
4 x 100 m Relay, Women East Germany GDR Germany GER Great Britain GBR
4 x 400 m Relay, Women East Germany GDR Soviet Union URS Great Britain GBR
10 km Walk, Women Annarita Sidoti ITA Olga Kardopoltseva URS Ileana Salvador ITA
High Jump, Women Heike Henkel GER Biljana Petrović YUG Yelena Yelesina URS
Long Jump, Women Heike Drechsler GDR Marieta Ilcu ROU Helga Radtke GDR
Shot Put, Women Astrid Kumbernuss GDR Nataliya Lisovskaya URS Kathrin Neimke GDR
Discus Throw, Women Ilke Wyludda GDR Olga Burova URS Martina Hellmann GDR
Javelin Throw, Women Päivi Alafrantti FIN Karen Forkel GDR Petra Felke GDR
Heptathlon, Women Sabine Braun GER Heike Tischler GDR Peggy Beer GDR