1986 World Athletics U20 Championships

Host City Athina
Country GRE
Held 16 – 20 July 1986
Competitors 142
Countries 27

Known as World Junior Championships in Athletics.

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
20 km Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
2,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 14 3
10 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 13 3
5,000 m Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 East Germany GDR 8 4 7 19
2 Soviet Union URS 6 6 7 19
3 United States USA 5 5 2 12
4 Kenya KEN 4 4 0 8
5 Great Britain GBR 3 3 2 8
6 Cuba CUB 3 3 1 7
7 Bulgaria BUL 2 2 2 6
8 Romania ROU 2 1 2 5
9 Nigeria NGR 2 1 1 4
10 Germany GER 1 2 2 5
11 Australia AUS 1 1 1 3
= Spain ESP 1 1 1 3
13 China CHN 1 0 3 4
= Ethiopia ETH 1 0 3 4
15 Finland FIN 1 0 0 1
16 Czechoslovakia TCH 0 2 0 2
= Tanzania TAN 0 2 0 2
18 Canada CAN 0 1 0 1
= Chile CHI 0 1 0 1
= Italy ITA 0 1 0 1
= Japan JPN 0 1 0 1
22 Jamaica JAM 0 0 2 2
23 Belgium BEL 0 0 1 1
= France FRA 0 0 1 1
= New Zealand NZL 0 0 1 1
= Poland POL 0 0 1 1
= Yugoslavia YUG 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Derrick Florence USA Stanley Kerr USA Jamie Henderson GBR
200 m, Men Stanley Kerr USA Derrick Florence USA Steve McBain AUS
400 m, Men Miles Murphy AUS Roberto Hernández CUB Edgar Itt GER
800 m, Men David Sharpe GBR Manuel Balmaceda CHI Andrey Sudnik URS
1,500 m, Men Wilfred Oanda Kirochi KEN Peter Rono KEN Johan Boakes GBR
5,000 m, Men Peter Chumba KEN Alejandro Gómez ESP Melese Feissa ETH
10,000 m, Men Peter Chumba KEN Juma Mnyampanda TAN Debebe Demisse ETH
20 km, Men Tadesse Gebre Becho ETH Juma Mnyampanda TAN Negash Dube ETH
110 m Hurdles, Men Colin Jackson GBR Jon Ridgeon GBR Emilio Valle CUB
400 m Hurdles, Men Emilio Valle CUB Hiroshi Kakimori JPN Pascal Maran FRA
2,000 m Steeplechase, Men Juan Azkueta ESP Johnstone Kipkoech KEN Jens Volkmann GER
4 x 100 m Relay, Men Great Britain GBR Germany GER Poland POL
4 x 400 m Relay, Men United States USA Cuba CUB Jamaica JAM
10 km Walk, Men Mikhail Shchennikov URS Salvatore Cacia ITA Ricardo Pueyo ESP
High Jump, Men Javier Sotomayor CUB Hollis Conway USA Thomas Müller GDR
Pole Vault, Men Igor Potapovich URS Delko Lesev BUL Michael Thiede GDR
Long Jump, Men Dietmar Haaf GER Ivo Krsek TCH Thomas Wolf GDR
Triple Jump, Men Igor Parygin URS Zdravko Dimitrov BUL Du Benzhong CHN
Shot Put, Men Aleksey Lukashenko URS Vyacheslav Lykho URS Radoslav Despotov BUL
Discus Throw, Men Vasil Baklarov BUL Werner Reiterer AUS Vasily Kaptyukh URS
Hammer Throw, Men Vitaly Alisevich URS Valery Gubkin URS Sabin Khristov BUL
Javelin Throw, Men Vladimir Sasimovich URS Mark Roberson GBR Gavin Lovegrove NZL
Decathlon, Men Petri Keskitalo FIN Mike Smith CAN Nikolay Zayats URS
100 m, Women Tina Iheagwam NGR Caryl Smith USA Maicel Malone USA
200 m, Women Falilat Ogunkoya NGR Mary Onyali-Omagbemi NGR Katrin Krabbe GDR
400 m, Women Susanne Sieger GDR Olga Pesnopevtseva URS Sandie Richards JAM
800 m, Women Selina Chirchir KEN Gabriela Sedláková TCH Adriana Dumitru ROU
1,500 m, Women Ana Padurean ROU Selina Chirchir KEN Snežana Pajkić YUG
3,000 m, Women Cleopatra Palacean ROU Philippa Mason GBR Dorina Calenic ROU
10,000 m, Women Kathrin Kley GDR Norah Maraga KEN Marleen Renders BEL
100 m Hurdles, Women Heike Tillack GDR Aliuska López CUB Tanya Davis USA
400 m Hurdles, Women Claudia Bartl GDR Kellie Roberts USA Svetlana Lukashevich URS
4 x 100 m Relay, Women United States USA East Germany GDR Nigeria NGR
4 x 400 m Relay, Women United States USA East Germany GDR Soviet Union URS
5,000 m Walk, Women Wang Yan CHN Nataliya Zykova URS Jin Bingjie CHN
High Jump, Women Karen Scholz GDR Galina Astafei ROU Yelena Obukhova URS
Long Jump, Women Patricia Bille GDR Anu Kaljurand URS Tatyana Ter-Mesrobyan URS
Shot Put, Women Heike Rohrmann GDR Stephanie Storp GER Ines Wittich GDR
Discus Throw, Women Ilke Wyludda GDR Franka Dietzsch GDR Min Chunfeng CHN
Javelin Throw, Women Xiomara Rivero CUB Anja Reiter GDR Alexandra Beck GDR
Heptathlon, Women Svetla Dimitrova BUL Marina Shcherbina URS Anke Schmidt GDR