2004 World Athletics U20 Championships

Host City Grosseto
Country ITA
Held 12 – 18 July 2004
Competitors 157
Countries 39

Known as World Junior Championships in Athletics.

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 13 3
4 x 400 m Relay Men Medal 15 3
10 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 15 3
4 x 400 m Relay Women Medal 17 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 United States USA 13 3 3 19
2 Russia RUS 7 8 3 18
3 Kenya KEN 4 2 1 7
4 Belarus BLR 3 0 1 4
5 Germany GER 2 4 6 12
6 South Africa RSA 2 4 0 6
7 Italy ITA 2 0 1 3
= Ukraine UKR 2 0 1 3
9 China CHN 1 4 3 8
10 Ethiopia ETH 1 1 1 3
= Qatar QAT 1 1 1 3
12 Czech Republic CZE 1 1 0 2
13 Morocco MAR 1 0 2 3
14 Bulgaria BUL 1 0 0 1
= Canada CAN 1 0 0 1
= Iran IRI 1 0 0 1
= Sudan SUD 1 0 0 1
= Uganda UGA 1 0 0 1
19 Jamaica JAM 0 4 5 9
20 Romania ROU 0 2 1 3
21 Argentina ARG 0 1 0 1
= Cuba CUB 0 1 0 1
= Egypt EGY 0 1 0 1
= Lithuania LTU 0 1 0 1
= Malawi MAW 0 1 0 1
= Poland POL 0 1 0 1
= Switzerland SUI 0 1 0 1
= Tanzania TAN 0 1 0 1
= Tunisia TUN 0 1 0 1
30 Japan JPN 0 0 4 4
31 Australia AUS 0 0 3 3
32 Botswana BOT 0 0 1 1
= Brazil BRA 0 0 1 1
= France FRA 0 0 1 1
= Saudi Arabia KSA 0 0 1 1
= Serbia and Montenegro SCG 0 0 1 1
= South Korea KOR 0 0 1 1
= Trinidad and Tobago TTO 0 0 1 1
= Turkey TUR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Ivory Williams USA Abidemi Omole USA Remaldo Rose JAM
200 m, Men Andrew Howe ITA Leigh Julius RSA Jamil James TTO
400 m, Men Nagmeldin Ali
LaShawn Merritt
SUD
USA
Obakeng Ngwigwa BOT
800 m, Men Majed Saeed Sultan QAT Alfred Kirwa Yego KEN Selahattin Çobanoğlu TUR
1,500 m, Men Abdalaati Iguider MAR Benson Marrianyi Esho KEN Brimin Kipruto KEN
5,000 m, Men Augustine Choge KEN Badi Worku ETH Tariku Bekele ETH
10,000 m, Men Boniface Kiprop UGA Fabiano Naasi TAN Ryuji Ono JPN
110 m Hurdles, Men Aries Merritt USA Dayron Robles CUB Kevin Craddock USA
400 m Hurdles, Men Kerron Clement USA Brandon Johnson USA Ibrahim Al-Hamaidi KSA
3,000 m Steeplechase, Men Ronald Kipchumba Rutto KEN Musa Amer QAT Moustafa Ahmed Shebto QAT
4 x 100 m Relay, Men United States USA Jamaica JAM Japan JPN
4 x 400 m Relay, Men United States USA South Africa RSA Japan JPN
10 km Walk, Men Andrey Ruzavin RUS Vladimir Kanaykin RUS Kim Hyeon-Seop KOR
High Jump, Men Mike Mason CAN Marius Hanniske GER Hu Tong CHN
Pole Vault, Men Dmitry Starodubtsev RUS Germán Chiaraviglio ARG Liu Feiliang CHN
Long Jump, Men Andrew Howe ITA Godfrey Khotso Mokoena RSA John Thornell AUS
Triple Jump, Men Godfrey Khotso Mokoena RSA Zhu Shujing CHN Viktor Kuznietsov UKR
Shot Put, Men Georgi Ivanov BUL Jakub Giża POL Aleksandr Grekov RUS
Discus Throw, Men Ehsan Haddadi IRI Oleg Pirog RUS Luka Rujević SCG
Hammer Throw, Men Andrey Azarenkov RUS Mohsen Anany EGY Kamilius Bethke GER
Javelin Throw, Men Aleksey Tovarnov RUS Lohan Rautenbach RSA Júlio César Oliveira BRA
Decathlon, Men Andrey Kravchenko BLR Aleksey Sysoyev RUS Norman Müller GER
100 m, Women Ashley Owens USA Jasmine Baldwin USA Sally McLellan AUS
200 m, Women Shalonda Solomon USA Anneisha McLaughlin-Whilby JAM Nickeisha Anderson JAM
400 m, Women Natasha Hastings USA Sonita Sutherland JAM Ashlee Kidd USA
800 m, Women Natallia Kareyva BLR Simona Barcau ROU Kay-Ann Thompson JAM
1,500 m, Women Nelia Neporadna UKR Anna Alminova RUS Siham Hilali MAR
3,000 m, Women Jebichi Yator KEN Safa Aïssaoui TUN Siham Hilali MAR
5,000 m, Women Meselech Melkamu ETH Catherine Chikwakwa MAW Chiaki Iwamoto JPN
100 m Hurdles, Women Ronetta Alexander USA Sabrina Altermatt SUI Stephanie Lichtl GER
400 m Hurdles, Women Yekaterina Kostetskaya RUS Zuzana Hejnová CZE Sherene Pinnock JAM
3,000 m Steeplechase, Women Gladys Jerotich Kipkemoi KEN Ancuța Bobocel ROU Cătălina Oprea ROU
4 x 100 m Relay, Women United States USA Jamaica JAM France FRA
4 x 400 m Relay, Women United States USA Russia RUS Jamaica JAM
10 km Walk, Women Irina Petrova RUS Zhang Nan CHN Vera Sokolova RUS
High Jump, Women Iryna Kovalenko UKR Svetlana Shkolina RUS Sharon Day USA
Pole Vault, Women Lisa Ryzih GER Anna Schultze GER Zhao Yingying CHN
Long Jump, Women Denisa Ščerbová-Rosolová CZE Sophie Krauel GER Veronika Shutkova BLR
Triple Jump, Women Anastasiya Taranova RUS Xie Limei CHN Tatyana Yakovleva RUS
Shot Put, Women Michelle Carter USA Anna Avdeyeva RUS Christina Schwanitz GER
Discus Throw, Women Ma Xuejun CHN Darya Pishchalnikova RUS Nadine Müller GER
Hammer Throw, Women Mariya Smolyachkova BLR Yang Youyu CHN Laura Gibilisco ITA
Javelin Throw, Women Vivian Zimmer GER Annika Suthe GER Annabel Thomson AUS
Heptathlon, Women Justine Robbeson RSA Viktorija Žemaitytė LTU Julia Mächtig GER