2006 World Athletics U20 Championships

Host City Beijing
Country CHN
Held 15 – 20 August 2006
Competitors 166
Countries 44

Known as World Junior Championships in Athletics.

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 15 3
4 x 400 m Relay Men Medal 16 3
10 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 14 3
4 x 400 m Relay Women Medal 15 3
10 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 4 4
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Kenya KEN 6 7 2 15
2 China CHN 5 5 7 17
3 United States USA 4 5 2 11
4 Russia RUS 4 3 3 10
5 Estonia EST 4 0 0 4
6 Jamaica JAM 2 1 5 8
7 Ethiopia ETH 2 1 1 4
8 Australia AUS 2 0 1 3
9 Bulgaria BUL 2 0 0 2
= Trinidad and Tobago TTO 2 0 0 2
11 Germany GER 1 2 2 5
12 France FRA 1 2 0 3
13 Romania ROU 1 1 1 3
14 Great Britain GBR 1 0 4 5
15 Poland POL 1 0 1 2
16 Argentina ARG 1 0 0 1
= Croatia CRO 1 0 0 1
= Netherlands NED 1 0 0 1
= Republic of Moldova MDA 1 0 0 1
= South Africa RSA 1 0 0 1
= Uzbekistan UZB 1 0 0 1
22 Canada CAN 0 2 0 2
= Norway NOR 0 2 0 2
24 Ukraine UKR 0 1 5 6
25 Morocco MAR 0 1 1 2
26 Brazil BRA 0 1 0 1
= Cuba CUB 0 1 0 1
= Ecuador ECU 0 1 0 1
= Egypt EGY 0 1 0 1
= Finland FIN 0 1 0 1
= Hungary HUN 0 1 0 1
= Iran IRI 0 1 0 1
= Israel ISR 0 1 0 1
= Nigeria NGR 0 1 0 1
= Saudi Arabia KSA 0 1 0 1
= Slovenia SLO 0 1 0 1
37 Bahrain BRN 0 0 2 2
= Japan JPN 0 0 2 2
39 Greece GRE 0 0 1 1
= Kazakhstan KAZ 0 0 1 1
= New Zealand NZL 0 0 1 1
= Slovakia SVK 0 0 1 1
= Sudan SUD 0 0 1 1
= Uganda UGA 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Harry Aikines-Aryeetey GBR Justyn Warner CAN Yohan Blake JAM
200 m, Men Marek Niit EST Bryan Barnett CAN Alex Nelson GBR
400 m, Men Renny Quow TTO Justin Oliver USA Martyn Rooney GBR
800 m, Men David Rudisha KEN Jackson Mumbwa Kivuva KEN Abraham Chepkirwok UGA
1,500 m, Men Remmy Limo Ndiwa KEN Abdalaati Iguider MAR Belal Mansoor Ali BRN
5,000 m, Men Tariku Bekele ETH Abreham Cherkos ETH Joseph Ebuya KEN
10,000 m, Men Ibrahim Jeilan Gashu ETH Joseph Ebuya KEN Aadam Khamis BRN
110 m Hurdles, Men Artur Noga POL Samuel Coco-Viloin FRA Kostas Douvalidis GRE
400 m Hurdles, Men Chris Carter USA Bandar Yahya Sharahili KSA Stanislav Melnykov UKR
3,000 m Steeplechase, Men Willy Rutto Komen KEN Bisluke Kipkorir Kiplagat KEN Abdelghani Aït Bahmad MAR
4 x 100 m Relay, Men Jamaica JAM United States USA Great Britain GBR
4 x 400 m Relay, Men United States USA Russia RUS Great Britain GBR
10 km Walk, Men Bo Xiangdong CHN Huang Zhengyu CHN Yusuke Suzuki JPN
High Jump, Men Huang Haiqiang CHN Niki Palli ISR Bohdan Bondarenko UKR
Pole Vault, Men Germán Chiaraviglio ARG Yang Yansheng CHN Leonid Kivalov RUS
Long Jump, Men Robbie Crowther AUS Antone Belt USA Zhang Xiaoyi CHN
Triple Jump, Men Benjamin Compaoré FRA Hugo Chila ECU Zhong Minwei CHN
Shot Put, Men Margus Hunt EST Mostafa Abdul El-Moaty EGY Guo Yanxiang CHN
Discus Throw, Men Margus Hunt EST Mohammad Samimi IRI Martin Wierig GER
Hammer Throw, Men Yevgeny Aydamirov RUS Kristóf Németh HUN Marcel Lomnický SVK
Javelin Throw, Men John Robert Oosthuizen RSA Ari Mannio FIN Roman Avramenko UKR
Decathlon, Men Arkady Vasilyev RUS Yordanis García CUB Jordan Vandermade NZL
100 m, Women Tezdzhan Naimova BUL Gabby Mayo USA Carrie Russell JAM
200 m, Women Tezdzhan Naimova BUL Vanda Ferreira Gomes BRA Ewelina Klocek POL
400 m, Women Danijela Grgić CRO Sonita Sutherland JAM Nawal El-Jack SUD
800 m, Women Olga Cristea MDA Winny Chebet KEN Rebekah Noble USA
1,500 m, Women Irene Jelagat KEN Mercy Jelimo Kosgei KEN Yuriko Kobayashi JPN
3,000 m, Women Veronica Nyaruai KEN Pauline Chemning Korikwiang KEN Song Liwei CHN
5,000 m, Women Xue Fei CHN Florence Jebet Kiplagat KEN Mary Wacera Ngugi KEN
100 m Hurdles, Women Yekaterina Shtepa RUS Christina Vukicevic NOR Tiffany Ofili USA
400 m Hurdles, Women Kaliese Spencer JAM Nicole Leach USA Sherene Pinnock JAM
3,000 m Steeplechase, Women Caroline Chepkurui Tuigong KEN Ancuța Bobocel ROU Mekdes Bekele ETH
4 x 100 m Relay, Women United States USA France FRA Jamaica JAM
4 x 400 m Relay, Women United States USA Nigeria NGR Jamaica JAM
10 km Walk, Women Liu Hong CHN Tatyana Shemyakina RUS Anamaria Greceanu ROU
High Jump, Women Svetlana Radzivil UZB Zheng Xingjuan CHN Yekaterina Yevseyeva
Annett Engel
KAZ
GER
Pole Vault, Women Zhou Yang CHN Tina Šutej SLO Vicky Parnov AUS
Long Jump, Women Rhonda Watkins TTO Anika Leipold GER Zhang Yuan CHN
Triple Jump, Women Kaire Leibak EST Li Sha CHN Liliya Kulyk UKR
Shot Put, Women Melissa Boekelman NED Denise Hinrichs GER Irina Tarasova RUS
Discus Throw, Women Dani Samuels AUS Pan Saili CHN Tan Jian CHN
Hammer Throw, Women Bianca Perie ROU Anna Bulgakova RUS Hao Shuai CHN
Javelin Throw, Women Sandra Schaffarzik GER Vira Rebryk UKR Marharyta Dorozhon UKR
Heptathlon, Women Tatyana Chernova RUS Ida Marcussen NOR Yana Panteleyeva RUS