1975 Asian Athletics Championships

Host City Seoul
Country KOR
Held 9 – 14 June 1975
Competitors 122
Countries 13

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
Marathon Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 2
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Pentathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Japan JPN 15 20 18 53
2 India IND 9 5 5 19
3 Chinese Taipei TPE 5 2 5 12
4 South Korea KOR 4 4 4 12
5 Israel ISR 2 1 3 6
6 Thailand THA 2 0 0 2
7 Malaysia MAS 1 2 0 3
8 Iran IRI 1 1 0 2
9 Singapore SGP 0 2 1 3
10 Indonesia INA 0 1 1 2
11 Kuwait KUW 0 1 0 1
12 Nepal NEP 0 0 1 1
= Sri Lanka SRI 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Anat Ratanapol THA Masahide Jinno JPN Ramaswamy Gnanasekharan IND
200 m, Men Anat Ratanapol THA Susumu Shimizu JPN Kazuhiko Sakuma JPN
400 m, Men Sri Ram Singh IND Ku Boon-Chil KOR Yoshiharu Tomonaga JPN
800 m, Men Sri Ram Singh IND Takashi Ishii JPN Pratap Kumar IND
1,500 m, Men Takashi Ishii JPN Triguna Mani Tiwari IND Tang Kuang-Chia TPE
5,000 m, Men Kunimitsu Ito JPN Shivnath Singh IND Hari Chand IND
10,000 m, Men Hari Chand IND Shivnath Singh IND Kenji Tajima JPN
Marathon, Men Sueki Tanaka JPN Susumu Sato JPN Jit Bahadur Khatri Chhetri NEP
110 m Hurdles, Men Tai Shi-Yan TPE Ishtiaq Mubarak MAS Shigeo Oki JPN
400 m Hurdles, Men Tai Shi-Yan TPE Abdul Latif Abbas KUW Akira Nishimura-Yoshida JPN
3,000 m Steeplechase, Men Harbeil Singh IND Hitoshi Iwabuchi JPN Noriyuki Nakamura JPN
4 x 100 m Relay, Men Japan JPN Singapore SGP India IND
4 x 400 m Relay, Men India IND Japan JPN Sri Lanka SRI
20 km Walk, Men Khoo Chong Beng MAS Baldev Singh IND Nobu Nakamichi JPN
High Jump, Men Teymour Ghiassi IRI Yoshikazu Okuda JPN Takeyoshi Sawa JPN
Pole Vault, Men Yoshiomi Iwama JPN Michio Shimazu JPN Hong Sang-Pyo KOR
Long Jump, Men T. C. Yohannan IND Kazuaki Norioka JPN Lee Pyong-Song KOR
Triple Jump, Men Toshihisa Yoshimoto JPN Hironobu Kobayashi JPN Chen Chin-Long TPE
Shot Put, Men Bahadur Singh IND Jagraj Singh Mann IND Yoshihisa Ishida JPN
Discus Throw, Men Praveen Kumar IND Joe Kashmiri IRI Kiyotaka Kawasaki JPN
Hammer Throw, Men Yoshihisa Ishida JPN Nobuyuki Ifuku JPN Raghubir Singh Bal IND
Javelin Throw, Men Toshihiro Yamada JPN Toshiyuki Shimada JPN Chen Ping-Huang TPE
Decathlon, Men Suresh Babu IND Hisashi Iwai JPN Masanori Ikuta JPN
100 m, Women Esther Shakhamorov-Roth ISR Carolina Rieuwpassa INA Yukiko Osako JPN
200 m, Women Esther Shakhamorov-Roth ISR Yukiko Osako JPN Carolina Rieuwpassa INA
400 m, Women Kim Kyung-Sook KOR Chee Swee Lee SGP Keiko Nagasawa JPN
800 m, Women Lee Chiu-Hsia TPE Masae Namba JPN Kumiko Nishi JPN
1,500 m, Women Lee Chiu-Hsia TPE Kumiko Nishi JPN Channa Shezifi ISR
3,000 m, Women Lee Chiu-Hsia TPE Kwon Nam-Soon KOR Channa Shezifi ISR
100 m Hurdles, Women Tomoko Dazai JPN Lin Yueh-Hsiang TPE Fumiko Yamane JPN
400 m Hurdles, Women Woo Seun-Sook KOR Marina Chin MAS Ting Chun-Yi TPE
4 x 100 m Relay, Women Japan JPN South Korea KOR South Korea KOR
4 x 400 m Relay, Women Japan JPN South Korea KOR Singapore SGP
High Jump, Women Hisao Tsuchiya JPN Michiyo Inaoka JPN Ruth Zlotchenko ISR
Long Jump, Women Keiko Ogawa JPN Kyoko Shimizu JPN Lin Yueh-Hsiang TPE
Shot Put, Women Baeg Ok-Ja KOR Chen Fu-Mei TPE Yukari Seo JPN
Discus Throw, Women Baeg Ok-Ja KOR Matsuko Takahashi JPN Mikiko Tokita JPN
Javelin Throw, Women Keiko Myogai JPN Naomi Shibusawa JPN Lee Bok-Soon KOR
Pentathlon, Women Kyoko Shimizu JPN Ruth Zlotchenko ISR Hotsumi Harada JPN