1983 Asian Athletics Championships

Host City Kuwait City
Country KUW
Held 3 – 9 November 1983
Competitors 125
Countries 16

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 4 4
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 2 2
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 16 6 2 24
2 Japan JPN 4 7 3 14
3 Thailand THA 4 3 0 7
4 Chinese Taipei TPE 3 6 6 15
5 India IND 3 5 5 13
6 Philippines PHI 3 2 3 8
7 Kuwait KUW 2 1 2 5
8 North Korea PRK 1 3 1 5
9 Iraq IRQ 1 2 0 3
10 Bahrain BRN 1 0 1 2
11 South Korea KOR 0 2 9 11
12 Indonesia INA 0 1 1 2
13 Iran IRI 0 0 2 2
14 Jordan JOR 0 0 1 1
= Lebanon LBN 0 0 1 1
= Malaysia MAS 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Suchart Chairsuvaparb THA Sumet Promna THA Purnomo Muhammad Yudhi INA
200 m, Men Sumet Promna THA Purnomo Muhammad Yudhi INA Jang Jae-Geun KOR
400 m, Men Isidro del Prado PHI Aouf Abdul Rahman Youssef IRQ Nordin Mohamed Jadi MAS
800 m, Men Najem Abdullah Mutlaq KUW Khaled Khalifa KUW Wang Lung-Hua TPE
1,500 m, Men Suresh Yadav IND Susumu Yoshida JPN Najem Abdullah Mutlaq KUW
5,000 m, Men Zhang Guowei CHN Raj Kumar IND Park Kyung-Duk KOR
10,000 m, Men Zhang Guowei CHN Park Kyung-Duk KOR Mohammad Vodjijanzadeh IRI
110 m Hurdles, Men Wu Chin-Jing TPE Yu Zhicheng CHN Ahmed Hamada BRN
400 m Hurdles, Men Ahmed Hamada BRN Shigenori Omori JPN Lin Cheng-Jih TPE
3,000 m Steeplechase, Men Hwang Wen-Cheng TPE Héctor Begeo PHI Anokh Singh IND
4 x 100 m Relay, Men China CHN Thailand THA South Korea KOR
4 x 400 m Relay, Men Iraq IRQ India IND Philippines PHI
20 km Walk, Men Siri Chand Ram IND Zhang Fuxin CHN Buta Singh IND
High Jump, Men Zhu Jianhua CHN Kassim Muhamad IRQ Javid Soghadi
Chin Yi-Shik
IRI
KOR
Pole Vault, Men Zhang Cheng CHN Ku Chin-Shui TPE Sunder Singh Tanwar IND
Long Jump, Men Liu Yuhuang CHN Lee Bou-Chai TPE Koji Umemoto JPN
Triple Jump, Men Mai Guoqiang CHN Yasushi Ueta JPN Park Yeong-Jun KOR
Shot Put, Men Mohamed Al-Zinkawi KUW Balwinder Singh IND Iqbal Singh IND
Discus Throw, Men Li Weinan CHN Ajmer Singh IND Najim Abdulrazak KUW
Hammer Throw, Men Xie Yingqi CHN Masayuki Kawata JPN Raghubir Singh Bal IND
Javelin Throw, Men Masami Yoshida JPN Kazuhiro Mizoguchi JPN Chen Hung-Yen TPE
Decathlon, Men Lee Fu-An TPE Ku Chin-Shui TPE Takeshi Kojo JPN
100 m, Women Lydia de Vega PHI Walapa Pinij THA Shen Shu-Feng TPE
200 m, Women Lydia de Vega PHI P. T. Usha IND Mo Myeong-Hui KOR
400 m, Women P. T. Usha IND Junko Yoshida JPN Lydia de Vega PHI
800 m, Women Huo Lianzhu CHN Im Chun-Sil PRK Geng Xiuquan CHN
1,500 m, Women Geng Xiuquan CHN Gao Suju CHN Kim Lyong-Soon PRK
3,000 m, Women Kim Lyong-Soon PRK Kim Chun-Hwa PRK Kim Chun-Hui KOR
100 m Hurdles, Women Emi Akimoto-Sasaki JPN Liu Huajin CHN Lin Yueh-Hsiang TPE
400 m Hurdles, Women Yoko Sato JPN Chizuko Akimoto JPN Agrippina de la Cruz PHI
4 x 100 m Relay, Women Thailand THA Chinese Taipei TPE Japan JPN
4 x 400 m Relay, Women Thailand THA Chinese Taipei TPE Jordan JOR
High Jump, Women Zheng Dazhen CHN Ge Ping CHN Kim Hui-Seon KOR
Long Jump, Women Liao Wenfen CHN Elma Muros PHI Huang Donghuo CHN
Shot Put, Women Lu Cheng CHN So Bok-Hui PRK Woo Kyon-Sun KOR
Discus Throw, Women Jiao Yunxiang CHN Chun Hwa-Kyung KOR Jeannette Ayoub LBN
Javelin Throw, Women Xin Xiaoli CHN Lee Hui-Cheng TPE
Heptathlon, Women Hisako Hashimoto JPN Ye Lianying CHN Chen Jin-Yun TPE