1993 Asian Athletics Championships

Host City Manila
Country PHI
Held 30 November – 4 December 1993
Competitors 138
Countries 18

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 14 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 23 11 4 38
2 South Korea KOR 3 4 3 10
3 Kazakhstan KAZ 3 3 4 10
4 Japan JPN 2 5 7 14
5 India IND 2 2 4 8
6 Saudi Arabia KSA 2 2 0 4
7 Qatar QAT 2 1 2 5
8 Syria SYR 2 0 0 2
9 Uzbekistan UZB 1 5 1 7
10 Azerbaijan AZE 1 0 0 1
11 Chinese Taipei TPE 0 2 4 6
12 Malaysia MAS 0 2 3 5
13 Sri Lanka SRI 0 2 2 4
14 Thailand THA 0 1 2 3
15 United Arab Emirates UAE 0 1 1 2
16 Iran IRI 0 0 2 2
17 Kuwait KUW 0 0 1 1
= Philippines PHI 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Talal Mansour QAT Li Tao CHN Lin Wei CHN
200 m, Men Huang Danwei CHN Koichi Konakatomi JPN Zhao Cunlin CHN
400 m, Men Ibrahim Ismail QAT Son Ju-Il KOR Koji Ito JPN
800 m, Men Lee Jin-Il KOR Kim Yong-Hwan KOR Malek Shirmoradifar IRI
1,500 m, Men Kim Sun-Hyeong KOR Bahadur Prasad IND Ahmed Ibrahim Warsama QAT
5,000 m, Men Bahadur Prasad IND Alyan Al-Qahtani KSA Mohamed Amer Al-Nahdi UAE
10,000 m, Men Alyan Al-Qahtani KSA Munusamy Ramachandran MAS Baek Seung-Do KOR
110 m Hurdles, Men Li Tong CHN Chen Yanhao CHN Nobuaki Hoki JPN
400 m Hurdles, Men Zaid Abou Hamed SYR Charnon Keanchan THA Ali Ismail Doka QAT
3,000 m Steeplechase, Men Saad Shaddad Al-Asmari KSA Mohamed Amer Al-Nahdi UAE Sayed Hamid Sajjadi IRI
4 x 100 m Relay, Men China CHN Japan JPN Thailand THA
4 x 400 m Relay, Men Japan JPN Saudi Arabia KSA Sri Lanka SRI
20 km Walk, Men Chen Shaoguo CHN Hirofumi Sakai JPN Sergey Korepanov KAZ
High Jump, Men Lee Jin-Taek KOR Xu Yang CHN Stanislav Mingazov KAZ
Pole Vault, Men Grigory Yegorov KAZ Igor Potapovich KAZ Kim Cheol-Gyun KOR
Long Jump, Men Nobuharu Asahara JPN Chao Chih-Kuo TPE Nai Hui-Fang TPE
Triple Jump, Men Aleksey Fatyanov AZE Oleg Sakirkin KAZ Sergey Arzamasov KAZ
Shot Put, Men Liu Hao CHN Bilal Saad Mubarak QAT Sergey Kot UZB
Discus Throw, Men Ajit Bhaduria IND Sergey Kot UZB Ma Wei CHN
Hammer Throw, Men Bi Zhong CHN Koji Murofushi JPN Naser Abdullah Al-Jarallah KUW
Javelin Throw, Men Zhang Lianbiao CHN Vladimir Parfyonov UZB Kota Suzuki JPN
Decathlon, Men Oleg Veretelnikov UZB Ramil Ganiyev UZB Kim Tae-Keun KOR
100 m, Women Tian Yumei CHN Liu Xiaomei CHN Wang Huei-Chen TPE
200 m, Women Chen Zhaojing CHN Damayanthi Dharsha SRI Wang Huei-Chen TPE
400 m, Women Ma Yuqin CHN Rabia Abdul Salam MAS Kalawati Saramma IND
800 m, Women Liu Li CHN Liu Huirong CHN Sriyani Dhammika Manike SRI
1,500 m, Women Yan Wei CHN Ichikawa Yosuika JPN Molly Chacko IND
3,000 m, Women Qu Yunxia CHN Zhang Linli CHN Molly Chacko IND
10,000 m, Women Wang Junxia CHN Zhang Lirong CHN Jayanthi Palaniappan MAS
100 m Hurdles, Women Zhang Yu CHN Sriyani Kulawansa SRI Olga Shishigina KAZ
400 m Hurdles, Women Nataliya Torshina-Alimzhanova KAZ Leng Xueyan CHN Rewadee Srithoa THA
4 x 100 m Relay, Women China CHN Chinese Taipei TPE India IND
4 x 400 m Relay, Women China CHN India IND Malaysia MAS
10 km Walk, Women Gao Hongmiao CHN Li Chunxiu CHN Yuka Mitsumori JPN
High Jump, Women Svetlana Zalevskaya KAZ Svetlana Munkova UZB Chinami Sadahiro JPN
Long Jump, Women Yao Weili CHN Yelena Selina KAZ Elma Muros PHI
Triple Jump, Women Ren Ruiping CHN Kim Hyu-In KOR Nor Aishah Ismail MAS
Shot Put, Women Zhang Liuhong CHN Lee Myeong-Seon KOR Aya Suzuki JPN
Discus Throw, Women Cao Qi CHN Zhao Yonghua CHN Ikuko Kitamori JPN
Javelin Throw, Women Zhang Li CHN Oksana Yarygina UZB Xiao Yanha CHN
Heptathlon, Women Ghada Shouaa SYR Wu Shuling CHN Ma Chun-Ping TPE