1995 Asian Athletics Championships

Host City Jakarta
Country INA
Held 20 – 24 September 1995
Competitors 128
Countries 20

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 20 13 4 37
2 Qatar QAT 5 2 4 11
3 Japan JPN 3 7 5 15
4 Kazakhstan KAZ 3 3 5 11
5 South Korea KOR 2 4 1 7
6 Sri Lanka SRI 2 1 2 5
7 Saudi Arabia KSA 2 0 0 2
8 India IND 1 1 4 6
9 Chinese Taipei TPE 1 1 1 3
10 Turkmenistan TKM 1 1 0 2
11 Bahrain BRN 1 0 0 1
12 Uzbekistan UZB 0 3 3 6
13 Thailand THA 0 2 3 5
14 Indonesia INA 0 2 0 2
15 Azerbaijan AZE 0 1 1 2
16 Malaysia MAS 0 0 3 3
17 Iraq IRQ 0 0 2 2
18 Iran IRI 0 0 1 1
= Philippines PHI 0 0 1 1
= United Arab Emirates UAE 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Lin Wei CHN Anvar Kuchmuradov UZB Yoshitaka Ito JPN
200 m, Men Abdulaziz Mohamed Mattar Al-Shawesh BRN Huang Danwei CHN Jun Osakada JPN
400 m, Men Ibrahim Ismail QAT Son Ju-Il KOR Sugath Thilakaratne SRI
800 m, Men Kim Yong-Hwan KOR Mohamed Suleiman QAT Song Mingyou CHN
1,500 m, Men Mohamed Suleiman QAT Song Mingyou CHN Kim Sun-Hyeong KOR
5,000 m, Men Saad Shaddad Al-Asmari KSA Marly Sopyev TKM Xia Fengyuan CHN
10,000 m, Men Marly Sopyev TKM Xia Fengyuan CHN Ahmed Ibrahim Warsama QAT
110 m Hurdles, Men Chen Yanhao CHN Takahiro Matsuhisa JPN Nur Herman Majid MAS
400 m Hurdles, Men Mubarak Sultan Al-Nubi Faraj QAT Hideaki Kawamura JPN Ali Ismail Doka QAT
3,000 m Steeplechase, Men Saad Shaddad Al-Asmari KSA Jamal Abdi Hassan QAT Sayed Hamid Sajjadi IRI
4 x 100 m Relay, Men China CHN Thailand THA Qatar QAT
4 x 400 m Relay, Men Qatar QAT Japan JPN Sri Lanka SRI
20 km Walk, Men Li Mingcai CHN Yury Gordeyev KAZ Govindasamy Saravanan MAS
High Jump, Men Lee Jin-Taek KOR Xu Yang CHN Loo Kum Zee MAS
Pole Vault, Men Hideyuki Takei JPN Kim Cheol-Gyun KOR Fumiaki Kobayashi JPN
Long Jump, Men Huang Geng CHN Chao Chih-Kuo TPE Abdul Rahman Al-Nubi QAT
Triple Jump, Men Zheng Zizhi CHN Aleksey Fatyanov AZE Vasif Əsadov AZE
Shot Put, Men Bilal Saad Mubarak QAT Sergey Rubtsov KAZ Shakti Singh IND
Discus Throw, Men Ma Wei CHN Roman Poltoratsky UZB Vadim Popov UZB
Hammer Throw, Men Bi Zhong CHN Koji Murofushi JPN Vitaly Khozhatelev UZB
Javelin Throw, Men Zhang Lianbiao CHN Viktor Zaytsev UZB Sergey Voynov UZB
Decathlon, Men Hitoshi Maruono JPN Takashi Kiyokawa JPN Ibrahim Al-Matrooshi UAE
100 m, Women Cui Danfeng CHN Susanthika Jayasinghe SRI Viktoriya Kovyreva KAZ
200 m, Women Susanthika Jayasinghe SRI Chen Yanchun CHN Svetlana Bodritskaya KAZ
400 m, Women Zhang Hengyun CHN Li Jing CHN Shiny Abraham-Wilson IND
800 m, Women Jyotirmoyee Sikdar IND Kumiko Okamoto JPN Shiny Abraham-Wilson IND
1,500 m, Women Kumiko Okamoto JPN Zhang Jian CHN Wang Qingfen CHN
5,000 m, Women Wang Junxia CHN Tri Asih Handayani INA Maysa Hussain Matrood IRQ
10,000 m, Women Wang Junxia CHN Tri Asih Handayani INA Maysa Hussain Matrood IRQ
100 m Hurdles, Women Sriyani Kulawansa SRI Zhang Yu CHN Hsu Hsiu-Ying TPE
400 m Hurdles, Women Hsu Pei-Chin TPE Rewadee Srithoa THA Nataliya Torshina-Alimzhanova KAZ
4 x 100 m Relay, Women China CHN Kazakhstan KAZ Thailand THA
4 x 400 m Relay, Women China CHN India IND Thailand THA
10 km Walk, Women Feng Haixia CHN Wang Liping CHN Yuka Kamioka JPN
High Jump, Women Svetlana Zalevskaya KAZ Miki Imai JPN Jaruwan Jenjudkarn THA
Long Jump, Women Yelena Pershina KAZ Yao Weili CHN Elma Muros PHI
Triple Jump, Women Ren Ruiping CHN Wu Lingmei CHN Yelena Pershina KAZ
Shot Put, Women Sui Xinmei CHN Zhang Zhiying CHN Yelena Baltabayeva KAZ
Discus Throw, Women Li Qiumei CHN Park Kyung-Hee KOR Swaranjeet Kaur IND
Javelin Throw, Women Li Lei CHN Lee Yeong-Seon KOR Ha Xiaoyan CHN
Heptathlon, Women Svetlana Kazanina KAZ Liu Bo CHN Rumiko Ubukata JPN