1998 Asian Athletics Championships

Host City Fukuoka
Country JPN
Held 19 – 22 July 1998
Competitors 146
Countries 16

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 13 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 26 13 3 42
2 Japan JPN 6 17 14 37
3 Qatar QAT 3 1 2 6
4 Kazakhstan KAZ 2 4 5 11
5 Sri Lanka SRI 2 0 2 4
6 India IND 1 3 8 12
7 South Korea KOR 1 2 1 4
8 Saudi Arabia KSA 1 0 0 1
= Uzbekistan UZB 1 0 0 1
10 Chinese Taipei TPE 0 1 2 3
= Malaysia MAS 0 1 2 3
12 Mongolia MGL 0 1 0 1
13 Iran IRI 0 0 1 1
= Kyrgyzstan KGZ 0 0 1 1
= Syria SYR 0 0 1 1
= Thailand THA 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Zhou Wei CHN Watson Nyambek MAS Hiroyasu Tsuchie JPN
200 m, Men Koji Ito JPN Han Chaoming CHN Gennady Chernovol KAZ
400 m, Men Sugath Thilakaratne SRI Masayoshi Kan JPN Kenji Tabata JPN
800 m, Men Cheng Bing CHN Abdul Rahman Hassan QAT Mahmoud Al-Kheirat SYR
1,500 m, Men Mohamed Suleiman QAT Kiyonari Shibata JPN Cheng Bing CHN
5,000 m, Men Toshinari Takaoka JPN Gulab Chand IND Ahmed Ibrahim Warsama QAT
10,000 m, Men Baek Seung-Do KOR Toshihiro Iwasa JPN Gulab Chand IND
110 m Hurdles, Men Chen Yanhao CHN Qi Zhen CHN Andrey Sklyarenko KAZ
400 m Hurdles, Men Mubarak Sultan Al-Nubi Faraj QAT Hideaki Kawamura JPN Kazuhiko Yamazaki JPN
3,000 m Steeplechase, Men Saad Shaddad Al-Asmari KSA Yasunori Uchitomi JPN Sayed Hamid Sajjadi IRI
4 x 100 m Relay, Men China CHN Japan JPN Qatar QAT
4 x 400 m Relay, Men Japan JPN South Korea KOR Sri Lanka SRI
20 km Walk, Men Li Zewen CHN Yoshima Hara JPN Valery Borisov KAZ
High Jump, Men Zhou Zhongge CHN Lee Jin-Taek KOR Loo Kum Zee MAS
Pole Vault, Men Igor Potapovich KAZ Aleksandr Korchagin KAZ Hideji Suzuki JPN
Long Jump, Men Masaki Morinaga JPN Liu Honglin CHN Shigeru Tagawa JPN
Triple Jump, Men Duan Qifeng CHN Takanori Sugibayashi JPN Takashi Komatsu JPN
Shot Put, Men Bilal Saad Mubarak QAT Liu Hao CHN Shakti Singh IND
Discus Throw, Men Li Shaojie CHN Dashdendeviin Makhashiri MGL Ajit Bhaduria IND
Hammer Throw, Men Andrey Abduvaliyev UZB Koji Murofushi JPN Nikolay Davydov KGZ
Javelin Throw, Men Zhang Lianbiao CHN Li Rongxiang CHN Mikio Tamura JPN
Decathlon, Men Toru Yasui JPN Tomokazu Sugama JPN Ivan Yarkin KAZ
100 m, Women Yan Jiankui CHN Cui Danfeng CHN Shanti Govindasamy MAS
200 m, Women Yan Jiankui CHN Huang Mei CHN P. T. Usha IND
400 m, Women Damayanthi Dharsha SRI Svetlana Bodritskaya KAZ P. T. Usha IND
800 m, Women Zhang Jian CHN Liu Jing CHN Jyotirmoyee Sikdar IND
1,500 m, Women Liu Jing CHN Wang Chunmei CHN Jyotirmoyee Sikdar IND
5,000 m, Women Wang Chunmei CHN Liu Shixiang CHN Megumi Tanaka JPN
10,000 m, Women Liu Shixiang CHN Chiemi Takahashi JPN Aki Fujikawa JPN
100 m Hurdles, Women Olga Shishigina KAZ Feng Yun CHN Sriyani Kulawansa SRI
400 m Hurdles, Women Li Rui CHN Nataliya Torshina-Alimzhanova KAZ Hsu Pei-Chin TPE
4 x 100 m Relay, Women India IND Japan JPN Thailand THA
4 x 400 m Relay, Women China CHN India IND Japan JPN
10 km Walk, Women Li Yuxin CHN Rie Mitsumori JPN Yuka Mitsumori JPN
High Jump, Women Miki Imai JPN Yoko Ota JPN Jin Ling CHN
Pole Vault, Women Peng Xiaoming CHN Masumi Ono JPN Chie Miyoshi JPN
Long Jump, Women Guan Yingnan CHN Yu Yiqun CHN Yelena Pershina KAZ
Triple Jump, Women Ren Ruiping CHN Wang Kuo-Huei TPE Maho Hanaoka JPN
Shot Put, Women Li Meisu CHN Yu Juan CHN Lee Myeong-Seon KOR
Discus Throw, Women Yu Xin CHN Neelam Jaswant Singh Dogra IND Xiao Yanling CHN
Hammer Throw, Women Gu Yuan CHN Aya Suzuki JPN Eriko Kubota JPN
Javelin Throw, Women Li Lei CHN Harumi Yamamoto JPN Gurmeet Kaur IND
Heptathlon, Women Ding Ying CHN Svetlana Kazanina KAZ Ma Chun-Ping TPE