2003 Asian Athletics Championships

Host City Manila
Country PHI
Held 20 – 23 September 2003
Competitors 151
Countries 21

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 13 3
4 x 400 m Relay Men Medal 13 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 4 4
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 19 10 8 37
2 Qatar QAT 6 3 2 11
3 Uzbekistan UZB 4 1 5 10
4 Kuwait KUW 3 0 0 3
5 Kazakhstan KAZ 2 6 2 10
6 Myanmar MYA 2 0 0 2
7 Japan JPN 1 10 10 21
8 Saudi Arabia KSA 1 2 1 4
9 Thailand THA 1 1 3 5
10 Bahrain BRN 1 1 1 3
= Sri Lanka SRI 1 1 1 3
12 Kyrgyzstan KGZ 1 0 0 1
= Vietnam VIE 1 0 0 1
14 India IND 0 3 3 6
15 South Korea KOR 0 3 1 4
16 Chinese Taipei TPE 0 1 1 2
17 Iran IRI 0 1 0 1
18 Malaysia MAS 0 0 2 2
= Philippines PHI 0 0 2 2
20 Indonesia INA 0 0 1 1
= Tajikistan TJK 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Chen Haijian CHN Gennady Chernovol KAZ Salem Mubarak Al-Yami KSA
200 m, Men Fawzi Al-Shammari KUW Hamed Al-Bishi KSA Yang Yaozu CHN
400 m, Men Fawzi Al-Shammari KUW Hamdan Al-Bishi KSA Yuki Yamaguchi JPN
800 m, Men Adam Abdu Adam Ali QAT Salem Amer Rahman Al-Badri QAT Rachid Khouia BRN
1,500 m, Men Rashid Ramzi BRN Saif Saaeed Shaheen QAT Fumikazu Kobayashi JPN
5,000 m, Men Abdulaziz Al-Ameeri QAT Saif Saaeed Shaheen QAT Nobuya Matsunaga JPN
10,000 m, Men Ahmad Hassan Abdullah QAT Abdelhak Zakaria BRN Eduardo Buenavista PHI
110 m Hurdles, Men Shi Dongpeng CHN Park Tae-Gyeong KOR Wu Youjia CHN
400 m Hurdles, Men Mubarak Sultan Al-Nubi Faraj QAT Yevgeny Meleshchenko KAZ Chen Tien-Wen TPE
3,000 m Steeplechase, Men Khamis Abdullah Seifeddine QAT Wu Wen-Chien TPE Yasunori Uchitomi JPN
4 x 100 m Relay, Men China CHN Thailand THA Japan JPN
4 x 400 m Relay, Men Sri Lanka SRI Japan JPN Qatar QAT
20 km Walk, Men Han Yucheng CHN Yuki Yamazaki JPN Bai Liansheng CHN
High Jump, Men Wang Zhouzhou CHN Bae Kyung-Ho KOR Loo Kum Zee
Naoyuki Daigo
MAS
JPN
Pole Vault, Men Grigory Yegorov KAZ Satoru Yasuda JPN Kim Se-In KOR
Long Jump, Men Hussain Taher Al-Sabee KSA Zhou Can CHN Shinichi Terano JPN
Triple Jump, Men Kazuyoshi Ishikawa JPN Gu Junjie CHN Wu Ji CHN
Shot Put, Men Bilal Saad Mubarak QAT Shakti Singh IND Khalid Habash Al-Suwaidi QAT
Discus Throw, Men Wu Tao CHN Abbas Samimi IRI Anil Kumar Sangwan IND
Hammer Throw, Men Ali Al-Zinkawi KUW Hiroaki Doi JPN Dilshod Nazarov TJK
Javelin Throw, Men Li Rongxiang CHN Yukifumi Murakami JPN Sergey Voynov UZB
Decathlon, Men Vitaly Smirnov UZB Pavel Dubitskiy KAZ Pavel Andreyev UZB
100 m, Women Lyubov Perepelova UZB Qin Wangping CHN Guzel Khubbiyeva UZB
200 m, Women Lyubov Perepelova UZB Chen Lisha CHN Guzel Khubbiyeva UZB
400 m, Women Khine Yin Yin MYA Bo Fanfang CHN Svetlana Bodritskaya KAZ
800 m, Women Khine Yin Yin MYA Tatyana Roslanova KAZ Zamira Amirova UZB
1,500 m, Women Tatyana Borisova KGZ Madhuri Saxena Singh IND Svetlana Lukasheva KAZ
5,000 m, Women Sun Yingjie CHN Yuko Manabe JPN Hiromi Fujii JPN
10,000 m, Women Sun Yingjie CHN Sujeewa Nilmini Jayasena SRI Lashram Aruna Devi IND
100 m Hurdles, Women Su Yiping CHN Feng Yun CHN Tricia Roberts THA
400 m Hurdles, Women Huang Xiaoxiao CHN Nataliya Torshina-Alimzhanova KAZ Wassana Winatho THA
4 x 100 m Relay, Women Thailand THA Japan JPN China CHN
4 x 400 m Relay, Women China CHN Kazakhstan KAZ India IND
20 km Walk, Women Ha Mingming CHN Zou Ying CHN Yuan Yu Fang MAS
High Jump, Women Bùi Thị Nhung VIE Miyuki Aoyama JPN Nungruthai Chaipetch THA
Pole Vault, Women Wu Sha CHN Takayo Kondo JPN Ni Putu Desy Margawati INA
Long Jump, Women Anastasiya Zhuravlyova UZB Liang Shuyan CHN Lerma Bulauitan-Gabito PHI
Triple Jump, Women Huang Qiuyan CHN Anastasiya Zhuravlyova UZB Zhang Hao CHN
Shot Put, Women Li Meiju CHN Li Fengfeng CHN Chinatsu Mori JPN
Discus Throw, Women Li Yanfeng CHN Neelam Jaswant Singh Dogra IND Xu Shaoyang CHN
Hammer Throw, Women Gu Yuan CHN Liu Yinghui CHN Masumi Aya JPN
Javelin Throw, Women Ma Ning CHN Jang Jeong-Yeon KOR Anne Maheshi De Silva SRI
Heptathlon, Women Irina Naumenko-Karpova KAZ Yuki Nakata JPN Shen Shengfei CHN