2005 Asian Athletics Championships

Host City Incheon
Country KOR
Held 1 – 4 September 2005
Competitors 146
Countries 20

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 13 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 15 7 10 32
2 Japan JPN 6 5 12 23
3 Qatar QAT 6 3 3 12
4 India IND 4 5 4 13
5 Saudi Arabia KSA 4 1 1 6
6 Sri Lanka SRI 2 2 2 6
7 South Korea KOR 1 7 1 9
8 Uzbekistan UZB 1 3 1 5
9 Thailand THA 1 1 1 3
10 Iran IRI 1 0 2 3
11 Kuwait KUW 1 0 0 1
= Kyrgyzstan KGZ 1 0 0 1
13 Kazakhstan KAZ 0 3 2 5
14 Chinese Taipei TPE 0 1 2 3
15 Malaysia MAS 0 1 1 2
16 Iraq IRQ 0 1 0 1
= Philippines PHI 0 1 0 1
= Singapore SGP 0 1 0 1
= Tajikistan TJK 0 1 0 1
20 North Korea PRK 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Yahya Saed Al-Ghahes KSA Shingo Suetsugu JPN Khaled Youssef Al-Obaidli QAT
200 m, Men Hamed Al-Bishi KSA Tatsuro Yoshino JPN Yang Yaozu CHN
400 m, Men Yuzo Kanemaru JPN Prasanna Amarasekara SRI Rohan Pradeep Kumara SRI
800 m, Men Majed Saeed Sultan QAT Abdul Rahman Suleiman QAT Sajjad Moradi IRI
1,500 m, Men Abubaker Ali Kamal QAT Adnan Taess IRQ Nasser Shams Kareem QAT
5,000 m, Men James Kwalia QAT Daham Najim Bashir QAT Wu Wen-Chien TPE
10,000 m, Men Essa Ismail Rashed QAT Moukheld Al-Outaibi KSA Ali Saadoun Al-Dawoodi QAT
110 m Hurdles, Men Liu Xiang CHN Shi Dongpeng CHN Rouhollah Askari IRI
400 m Hurdles, Men Hadi Soua'an Al-Somaily KSA Yevgeny Meleshchenko KAZ Zhang Shibao CHN
3,000 m Steeplechase, Men Moussa Omar Obaid QAT Moustafa Ahmed Shebto QAT Wu Wen-Chien TPE
4 x 100 m Relay, Men Japan JPN Thailand THA Saudi Arabia KSA
4 x 400 m Relay, Men Japan JPN Sri Lanka SRI India IND
20 km Walk, Men Lu Ronghua CHN Kim Hyeon-Seop KOR Zhang Hong CHN
High Jump, Men Manjula Kumara Wijesekera SRI Naoyuki Daigo JPN Zhang Shufeng CHN
Pole Vault, Men Daichi Sawano JPN Zhang Hongwei CHN Takehito Ariki JPN
Long Jump, Men Ahmed Faiz Bin Marzouq KSA Oh Sang-Won KOR Zhou Can CHN
Triple Jump, Men Gu Junjie CHN Kazuyoshi Ishikawa JPN Kim Deok-Hyeon KOR
Shot Put, Men Khalid Habash Al-Suwaidi QAT Navpreet Singh IND Zhang Qi CHN
Discus Throw, Men Ehsan Haddadi IRI Vikas Gowda IND Anil Kumar Sangwan IND
Hammer Throw, Men Ali Al-Zinkawi KUW Dilshod Nazarov TJK Hiroaki Doi JPN
Javelin Throw, Men Li Rongxiang CHN Jeong Sang-Jin KOR Jagdish Bishnoi IND
Decathlon, Men Pavel Andreyev UZB Kim Kun-Woo KOR Hiromasa Tanaka JPN
100 m, Women Qin Wangping CHN Guzel Khubbiyeva UZB Liang Yi CHN
200 m, Women Damayanthi Dharsha SRI Guzel Khubbiyeva UZB Ni Xiaoli CHN
400 m, Women Manjit Kaur IND Sathi Geetha IND Asami Tanno JPN
800 m, Women Miho Sugimori JPN Shanthi Soundarajan IND Zamira Amirova UZB
1,500 m, Women Miho Sugimori JPN Svetlana Lukasheva KAZ Yuriko Kobayashi JPN
5,000 m, Women Bai Xue CHN Lee Eun-Jeong KOR Yumi Sato JPN
10,000 m, Women Bai Xue CHN Yumi Sato JPN Ham Bong-Sil PRK
100 m Hurdles, Women Su Yiping CHN Lee Yeon-Kyung KOR Kumiko Ikeda JPN
400 m Hurdles, Women Huang Xiaoxiao CHN Noraseela Mohd Khalid MAS Makiko Yoshida JPN
4 x 100 m Relay, Women Thailand THA China CHN Japan JPN
4 x 400 m Relay, Women India IND Kazakhstan KAZ Japan JPN
20 km Walk, Women He Dan CHN Tang Yinghua CHN Svetlana Tolstaya KAZ
High Jump, Women Tatyana Yefimenko KGZ Jing Xuezhu CHN Anna Ustinova KAZ
Pole Vault, Women Gao Shuying CHN Chang Ko-Hsin TPE Roslinda Samsu MAS
Long Jump, Women Anju Bobby George IND Marestella Torres PHI Kumiko Ikeda JPN
Triple Jump, Women Xie Limei CHN Anastasiya Zhuravlyova UZB Huang Qiuyan CHN
Shot Put, Women Li Meiju CHN Zhang Guirong SGP Li Ling CHN
Discus Throw, Women Song Aimin CHN Sun Taifeng CHN Krishna Poonia IND
Hammer Throw, Women Zhang Wenxiu CHN Gu Yuan CHN Yuka Murofushi JPN
Javelin Throw, Women Park Ho-Hyun KOR Lee Yeong-Seon KOR Anne Maheshi De Silva SRI
Heptathlon, Women Soma Biswas IND Sushmitha Singha Roy IND Watcharaporn Masim THA