2009 Asian Athletics Championships

Host City Guangzhou
Country CHN
Held 10 – 14 November 2009
Competitors 148
Countries 21

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 2
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 18 19 10 47
2 Japan JPN 12 5 5 22
3 Iran IRI 2 2 1 5
4 Bahrain BRN 2 2 0 4
5 Kazakhstan KAZ 2 1 4 7
6 India IND 1 4 7 12
7 Qatar QAT 1 1 4 6
8 Uzbekistan UZB 1 1 2 4
9 Saudi Arabia KSA 1 1 1 3
10 Sri Lanka SRI 1 1 0 2
11 Philippines PHI 1 0 0 1
= Tajikistan TJK 1 0 0 1
= United Arab Emirates UAE 1 0 0 1
14 Vietnam VIE 0 2 2 4
15 Kuwait KUW 0 2 0 2
16 Chinese Taipei TPE 0 1 1 2
17 Malaysia MAS 0 1 0 1
= Thailand THA 0 1 0 1
19 South Korea KOR 0 0 5 5
20 Indonesia INA 0 0 1 1
= Iraq IRQ 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Zhang Peimeng CHN Naoki Tsukahara JPN Guo Fan CHN
200 m, Men Omar Al-Salfa UAE Shinji Takahira JPN Hitoshi Saito JPN
400 m, Men Liu Xiaosheng CHN Yuzo Kanemaru JPN Ismail Al-Sabani KSA
800 m, Men Sajjad Moradi IRI Mohamed Al-Azemi KUW Adnan Taess IRQ
1,500 m, Men Mohammed Shaween KSA Chaminda Indika Wijekoon SRI Hamza Chatholi IND
5,000 m, Men James Kwalia QAT Hasan Mahboob BRN Essa Ismail Rashed QAT
10,000 m, Men Hasan Mahboob BRN Nicholas Kemboi QAT Ahmad Hassan Abdullah QAT
110 m Hurdles, Men Liu Xiang CHN Shi Dongpeng CHN Park Tae-Gyeong KOR
400 m Hurdles, Men Kenji Narisako JPN Joseph Ganapathiplackal Abraham IND Mubarak Sultan Al-Nubi Faraj QAT
3,000 m Steeplechase, Men Tareq Mubarak Taher BRN Lin Xiangqian CHN Abubaker Ali Kamal QAT
4 x 100 m Relay, Men Japan JPN China CHN Chinese Taipei TPE
4 x 400 m Relay, Men Japan JPN China CHN India IND
20 km Walk, Men Li Jianbo CHN Chu Yafei CHN Park Chil-Seong KOR
High Jump, Men Manjula Kumara Wijesekera SRI Huang Haiqiang CHN Vitaly Tsykunov KAZ
Pole Vault, Men Liu Feiliang CHN Yang Quan CHN Daichi Sawano JPN
Long Jump, Men Li Jinzhe CHN Hussain Taher Al-Sabee KSA Yu Zhenwei CHN
Triple Jump, Men Roman Valiyev KAZ Zhu Shujing CHN Yevgeny Ektov KAZ
Shot Put, Men Om Prakash Singh Karhana IND Chang Ming-Huang TPE Zhang Jun CHN
Discus Throw, Men Ehsan Haddadi IRI Mohammad Samimi IRI Wu Tao CHN
Hammer Throw, Men Dilshod Nazarov TJK Ali Al-Zinkawi KUW Ma Liang CHN
Javelin Throw, Men Yukifumi Murakami JPN Wang Qingbo CHN Qin Qiang CHN
Decathlon, Men Hiromasa Tanaka JPN Hadi Sepehrzad IRI Zhu Hengjun CHN
100 m, Women Chisato Fukushima JPN Vũ Thị Hương VIE Hiriyur Manjunath Jyothi IND
200 m, Women Momoko Takahashi JPN Vũ Thị Hương VIE Jiang Lan CHN
400 m, Women Asami Tanno JPN Chen Lin CHN Manjit Kaur IND
800 m, Women Zhou Haiyan CHN Margarita Mukashova KAZ Trương Thanh Hằng VIE
1,500 m, Women Zhou Haiyan CHN Liu Fang CHN Trương Thanh Hằng VIE
5,000 m, Women Xue Fei CHN Tejitu Daba BRN Kavita Raut IND
10,000 m, Women Bai Xue CHN Kavita Raut IND Wang Jiali CHN
100 m Hurdles, Women Sun Yawei CHN Asuka Terada JPN Dedeh Erawati INA
400 m Hurdles, Women Satomi Kubokura JPN Noraseela Mohd Khalid MAS Nataliya Asanova UZB
3,000 m Steeplechase, Women Yoshika Tatsumi JPN Sudha Singh IND Kiran Tiwari IND
4 x 100 m Relay, Women Japan JPN Thailand THA South Korea KOR
4 x 400 m Relay, Women China CHN India IND Japan JPN
20 km Walk, Women Mayumi Kawasaki JPN Yang Yawei CHN Svetlana Tolstaya KAZ
High Jump, Women Zheng Xingjuan CHN Nadiya Dusanova UZB Svetlana Radzivil UZB
Pole Vault, Women Li Caixia CHN Wu Sha CHN Choi Yun-Hui KOR
Long Jump, Women Marestella Torres PHI Chen Yaling CHN Sachiko Masumi JPN
Triple Jump, Women Olga Rypakova KAZ Xu Tingting CHN Irina Litvinenko-Ektova KAZ
Shot Put, Women Gong Lijiao CHN Liu Xiangrong CHN Leyla Rajabi IRI
Discus Throw, Women Song Aimin CHN Ma Xuejun CHN Krishna Poonia IND
Hammer Throw, Women Zhang Wenxiu CHN Hao Shuai CHN Yuka Murofushi JPN
Javelin Throw, Women Liu Chunhua CHN Li Lingwei CHN Kim Gyeong-Ae KOR
Heptathlon, Women Yuliya Tarasova UZB Yuki Nakata JPN Mei Yiduo CHN