1992 Ibero-American Championships in Athletics

Host City Seville
Country ESP
Held 17 – 19 July 1992
Competitors 136
Countries 12

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Cuba CUB 23 8 5 36
2 Brazil BRA 8 8 11 27
3 Spain ESP 3 13 9 25
4 Colombia COL 3 3 2 8
5 Mexico MEX 2 1 4 7
6 Puerto Rico PUR 1 1 1 3
7 Chile CHI 1 1 0 2
8 Argentina ARG 0 4 2 6
9 Portugal POR 0 2 1 3
10 Ecuador ECU 0 0 4 4
11 Uruguay URU 0 0 1 1
= Venezuela VEN 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Joel Isasi CUB Andrés Simón CUB Arnaldo da Silva BRA
200 m, Men Róbson da Silva BRA Joel Lamela CUB Sérgio de Menezes BRA
400 m, Men Sidney de Souza BRA Inaldo Justino De Sena BRA Henry Aguiar VEN
800 m, Men Jesús Herrera CUB Pablo Squella CHI Edgar de Oliveira BRA
1,500 m, Men Víctor Rojas ESP Ángel Fariña ESP Edgar de Oliveira BRA
5,000 m, Men Valdenor Pereira dos Santos BRA Anacleto Jiménez ESP Martín Fiz ESP
10,000 m, Men Francisco Guerra ESP Valdenor Pereira dos Santos BRA Rolando Vera ECU
110 m Hurdles, Men Emilio Valle CUB Alexis Sánchez CUB Carlos Sala ESP
400 m Hurdles, Men Eronilde de Araújo BRA Juan Jesús Gutiérrez MEX Pedro Piñera CUB
3,000 m Steeplechase, Men Clodoaldo do Carmo BRA Eduardo Henriques POR Antonio Peula ESP
4 x 100 m Relay, Men Cuba CUB Spain ESP Brazil BRA
4 x 400 m Relay, Men Cuba CUB Brazil BRA Mexico MEX
20 km Walk, Men Alberto Cruz MEX Clodomiro Moreno COL Jefferson Pérez ECU
High Jump, Men Javier Sotomayor CUB Gustavo Becker ESP Marino Drake CUB
Pole Vault, Men Edgar Díaz PUR Nuno Fernandes POR Alberto Ruiz ESP
Long Jump, Men Iván Pedroso CUB Jesús Oliván ESP Elmer Williams PUR
Triple Jump, Men Yoelbi Quesada CUB Anísio Silva BRA Juan Miguel López CUB
Shot Put, Men Gert Weil CHI Manuel Martínez ESP Adilson Ramos de Souza Oliveira BRA
Discus Throw, Men Juan Martínez CUB David Martínez ESP Luis Delís CUB
Hammer Throw, Men Eladio Hernández CUB Andrés Charadía ARG Guillermo Guzmán MEX
Javelin Throw, Men Ramón González CUB Luis Carlos Lucumí COL Julián Sotelo ESP
Decathlon, Men Xavier Brunet ESP José Ricardo De Assis Nunes BRA Fernando Benet ESP
100 m, Women Liliana Allen CUB Norfalia Carabalí COL Claudete Alves de Piña BRA
200 m, Women Norfalia Carabalí COL Idalmis Bonne CUB Claudete Alves de Piña BRA
400 m, Women Ximena Restrepo COL Myra Mayberry-Wilkinson PUR Odalmis Limonta CUB
800 m, Women Ana Fidelia Quirot CUB Maria Magnólia Figueiredo BRA Elsa Amaral POR
1,500 m, Women Soraya Telles BRA Estela Estévez ESP Norma Fernández ARG
3,000 m, Women Carmen de Oliveira BRA Mabel Arrúa ARG María Luisa Servín MEX
10,000 m, Women Carmen de Oliveira BRA Griselda González ARG Martha Tenorio ECU
100 m Hurdles, Women Aliuska López CUB Odalys Adams CUB María José Mardomingo ESP
400 m Hurdles, Women Lency Montelier CUB Miriam Alonso ESP Jupira Maurina da Graça BRA
4 x 100 m Relay, Women Cuba CUB Spain ESP Colombia COL
4 x 400 m Relay, Women Cuba CUB Spain ESP Uruguay URU
10 km Walk, Women Francisca Martínez MEX Olga Sánchez ESP Miriam Ramón ECU
High Jump, Women Ioamnet Quintero CUB Silvia Costa CUB Cristina Fink-Sisniega MEX
Long Jump, Women Niurka Montalvo CUB Luisa López ESP María Martín ESP
Triple Jump, Women Niurka Montalvo CUB Rita Cristina Slompo BRA Andrea Ávila ARG
Shot Put, Women Belsy Laza CUB Elisângela Adriano BRA Margarita Ramos ESP
Discus Throw, Women Hilda Ramos CUB Bárbara Hechevarría CUB María Isabel Urrutia COL
Javelin Throw, Women Dulce García CUB Isel López CUB Carla Maria De Souza Bispo BRA
Heptathlon, Women Zorobabelia Córdoba COL Ana María Comaschi ARG Ana Lúcia Silva BRA