1994 Ibero-American Championships in Athletics

Host City Mar del Plata
Country ARG
Held 27 – 30 October 1994
Competitors 129
Countries 11

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Brazil BRA 11 12 9 32
2 Cuba CUB 8 8 4 20
3 Colombia COL 7 4 6 17
4 Argentina ARG 4 4 7 15
5 Mexico MEX 3 9 3 15
6 Chile CHI 3 2 4 9
7 Portugal POR 3 0 1 4
8 Spain ESP 1 2 7 10
9 Paraguay PAR 1 0 0 1
= Venezuela VEN 1 0 0 1
11 Ecuador ECU 0 1 1 2

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Carlos Gats ARG Jaime Barragán MEX Jorge Aguilera CUB
200 m, Men Sebastián Keitel CHI Carlos Gats ARG Leonardo Prevost CUB
400 m, Men Sebastián Keitel CHI Sidney de Souza BRA Guillermo Cacián ARG
800 m, Men José Carlos Dias de Oliveira BRA Pablo Squella CHI Edimilson Da Silva BRA
1,500 m, Men José López VEN Amado Ramos CUB Antonio Herrador ESP
5,000 m, Men Ronaldo da Costa BRA Martín Pitayo MEX Raimundo Santos POR
10,000 m, Men Armando Quintanilla MEX Ronaldo da Costa BRA Jorge Márquez MEX
110 m Hurdles, Men Erick Batte CUB Walmes de Souza BRA Miguel de los Santos ESP
400 m Hurdles, Men Éverson Teixeira BRA Juan Jesús Gutiérrez MEX Eronilde de Araújo BRA
3,000 m Steeplechase, Men Javier Rodríguez ESP Rubén García MEX Inocencio López ESP
4 x 100 m Relay, Men Cuba CUB Brazil BRA Colombia COL
4 x 400 m Relay, Men Brazil BRA Mexico MEX Colombia COL
20 km Walk, Men Daniel García MEX José Querubín Moreno COL Héctor Moreno COL
High Jump, Men Gilmar Mayo COL Marino Drake CUB Fernando Moreno ARG
Pole Vault, Men Nuno Fernandes POR Miguel Berrío CUB Francisco Mas ESP
Long Jump, Men Jaime Jeffersón CUB Paulo Sérgio De Oliveira BRA Rogelio Sáenz MEX
Triple Jump, Men Anísio Silva BRA Daniel Osorio CUB Freddy Nieves ECU
Shot Put, Men Gert Weil CHI Manuel Martínez ESP Adilson Ramos de Souza Oliveira BRA
Discus Throw, Men Ramón Jiménez-Gaona PAR João Joaquim Dos Santos BRA Marcelo Pugliese ARG
Hammer Throw, Men Andrés Charadía ARG Guillermo Guzmán MEX Eladio Hernández CUB
Javelin Throw, Men Luis Carlos Lucumí COL Julián Sotelo ESP Martín Castillo MEX
Decathlon, Men Mário Aníbal POR Miguel Valle CUB José Ricardo De Assis Nunes BRA
100 m, Women Cleide Amaral BRA Mirtha Brock COL Lisette Rondón Vergara-Keitel CHI
200 m, Women Ximena Restrepo COL Lisette Rondón Vergara-Keitel CHI Kátia Santos BRA
400 m, Women Ximena Restrepo COL Odalmis Limonta CUB Elia Mera COL
800 m, Women Fátima Dos Santos BRA Odalmis Limonta CUB Marta Orellana ARG
1,500 m, Women Ana Cláudia De Souza BRA Mireya Ailhaud MEX Mabel Arrúa ARG
3,000 m, Women Silvana Pereira BRA Lucía Mendiola MEX Yesenia Centeno CUB
10,000 m, Women Silvana Pereira BRA Lucía Rendón MEX María Castro COL
100 m Hurdles, Women Damarys Anderson CUB Verónica de Paoli ARG Carmen Bezanilla CHI
400 m Hurdles, Women Odalys Hernández CUB Flor Robledo COL Marise Da Silva BRA
4 x 100 m Relay, Women Colombia COL Brazil BRA Chile CHI
4 x 400 m Relay, Women Colombia COL Brazil BRA Chile CHI
10 km Walk, Women Francisca Martínez MEX Miriam Ramón ECU Liliana Bermeo COL
High Jump, Women Tania Fernández CUB Luciane Dambacher BRA Orlane Maria Lima dos Santos BRA
Long Jump, Women Andrea Ávila ARG Luciana dos Santos BRA Alejandra García ARG
Triple Jump, Women Andrea Ávila ARG Luciana dos Santos BRA Maria de Souza BRA
Shot Put, Women Herminía Fernández CUB Elisângela Adriano BRA Margarita Ramos ESP
Discus Throw, Women Teresa Machado POR Liliana Martinelli ARG Amélia Aparecida Moreira BRA
Hammer Throw, Women María Villamizar COL Zulma Lambert ARG Karina Moya ARG
Javelin Throw, Women Sueli dos Santos BRA Sonia Bisset CUB Idoia Mariezkurrena ESP
Heptathlon, Women Yolaida Pompa CUB Zorobabelia Córdoba COL Inma Clopés ESP