1996 Ibero-American Championships in Athletics

Host City Medellín
Country COL
Held 29 – 30 May 1996
Competitors 138
Countries 12

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 4 4
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 2
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 4 4
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Cuba CUB 20 11 10 41
2 Brazil BRA 8 13 10 31
3 Colombia COL 6 7 7 20
4 Chile CHI 4 1 1 6
5 Mexico MEX 2 5 4 11
6 Puerto Rico PUR 1 2 1 4
7 Argentina ARG 1 0 4 5
8 Portugal POR 0 2 2 4
9 Venezuela VEN 0 1 1 2
10 Dominican Republic DOM 0 0 2 2
11 Bolivia BOL 0 0 1 1
= Paraguay PAR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Sebastián Keitel CHI Arnaldo da Silva BRA Marcelo Brivilati da Silva BRA
200 m, Men Sebastián Keitel CHI Marcelo Brivilati da Silva BRA Misael Ortíz CUB
400 m, Men Sanderlei Parrela BRA Inaldo Justino De Sena BRA Jorge Crusellas CUB
800 m, Men Norberto Téllez CUB Flávio Godoy BRA Mark Olivo VEN
1,500 m, Men Edgar de Oliveira BRA José Mauro Valente BRA Gilberto Merchant MEX
5,000 m, Men William Roldán COL Herder Vázquez COL Gerardo Morales MEX
10,000 m, Men Herder Vázquez COL Jacinto López COL Gerardo Morales MEX
110 m Hurdles, Men Anier García CUB Pedro Chiamulera BRA Alexis Sánchez CUB
400 m Hurdles, Men Alexis Sánchez CUB Carlos Silva POR Domingo Cordero PUR
3,000 m Steeplechase, Men Clodoaldo do Carmo BRA Héctor Arias MEX Eduardo Do Nascimento BRA
4 x 100 m Relay, Men Mexico MEX Puerto Rico PUR Argentina ARG
4 x 400 m Relay, Men Cuba CUB Brazil BRA Colombia COL
20 km Walk, Men Jorge Segura MEX Germán Sánchez MEX Héctor Moreno COL
High Jump, Men Javier Sotomayor CUB Gilmar Mayo COL Marcos Dos Santos
Julio Luciano
BRA
DOM
Pole Vault, Men Alberto Manzano CUB Edgar Díaz PUR Juan Miguel Saldarriaga COL
Long Jump, Men Nélson Ferreira Júnior BRA Jaime Jeffersón CUB Carlos Calado POR
Triple Jump, Men Messias José Baptista BRA Carlos Calado POR Osiris Mora CUB
Shot Put, Men Gert Weil CHI Yojer Medina VEN Edson Miguel BRA
Discus Throw, Men Frank Bicet CUB João Joaquim Dos Santos BRA Marcelo Pugliese ARG
Hammer Throw, Men Alberto Sánchez CUB Yosvany Suárez CUB Vítor da Costa POR
Javelin Throw, Men Isbel Luaces CUB Rodrigo Zelaya CHI Edgar Baumann PAR
Decathlon, Men Yonelvis Águila CUB Alejandro Cárdenas MEX William Gallardo CUB
100 m, Women Cleide Amaral BRA Zandra Borrero COL Idalia Hechevarría CUB
200 m, Women Felipa Palacios COL Idalmis Bonne CUB Surella Morales CUB
400 m, Women Daysi Duporty CUB Ximena Restrepo COL Maria Magnólia Figueiredo BRA
800 m, Women Ana Fidelia Quirot CUB Mairelín Fuentes CUB Marta Orellana ARG
1,500 m, Women Marta Orellana ARG Yesenia Centeno CUB Célia Regina Ferreira dos Santos BRA
5,000 m, Women Érika Olivera CHI María Castro COL Iglandini González COL
10,000 m, Women María Castro COL Santa Velázquez MEX Érika Olivera CHI
100 m Hurdles, Women Joyce Meléndez PUR Damarys Anderson CUB Katia Brito Speck CUB
400 m Hurdles, Women Lency Montelier CUB Odalys Hernández CUB Flor Robledo COL
4 x 100 m Relay, Women Cuba CUB Colombia COL Brazil BRA
4 x 400 m Relay, Women Colombia COL Brazil BRA Mexico MEX
10 km Walk, Women Gianetti Oliveira de Sena Bonfim BRA Abigail Sáenz MEX Geovana Irusta BOL
High Jump, Women Orlane Maria Lima dos Santos BRA Niurka Lussón CUB Juana Rosario Arrendel
Alejandra García
DOM
ARG
Long Jump, Women Lissette Cuza CUB Maurren Maggi BRA Luciana dos Santos BRA
Triple Jump, Women Yamilé Aldama CUB Magdelín Martínez CUB Maria de Souza BRA
Shot Put, Women Herminía Fernández CUB Elisângela Adriano BRA Alexandra Rodrígues Borges Amaro BRA
Discus Throw, Women Olga Gómez CUB Elisângela Adriano BRA Marlén Sánchez CUB
Hammer Throw, Women María Villamizar COL Norbi Balantén CUB Amarilis Mesa CUB
Javelin Throw, Women Sonia Bisset CUB Odelmys Palma CUB Zuleima Araméndiz COL
Heptathlon, Women Orisis Pedroso CUB Euzinete Maria Dos Reis BRA Zorobabelia Córdoba COL