2002 Ibero-American Championships in Athletics

Host City Guatemala City
Country GUA
Held 11 – 12 May 2002
Competitors 140
Countries 15

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 2
1,500 m Men Medal 3 3
3,000 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 4 4
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 8 2
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
20 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 2
Pole Vault Women Medal 4 3
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Brazil BRA 15 13 10 38
2 Cuba CUB 8 6 2 16
3 Mexico MEX 5 5 2 12
4 Colombia COL 4 3 6 13
5 Spain ESP 3 4 3 10
6 Argentina ARG 3 0 5 8
7 Dominican Republic DOM 2 0 0 2
8 Portugal POR 1 3 1 5
9 Chile CHI 1 2 3 6
10 Uruguay URU 1 1 0 2
11 Ecuador ECU 1 0 1 2
12 Venezuela VEN 0 4 2 6
13 Puerto Rico PUR 0 3 5 8
14 Bolivia BOL 0 2 1 3
15 Guatemala GUA 0 1 1 2

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Heber Viera URU Vicente de Lima BRA Édson Ribeiro BRA
200 m, Men André da Silva BRA Heber Viera URU John Córdoba COL
400 m, Men Carlos Santa DOM Jonathan Palma VEN Ricardo Roach CHI
800 m, Men Hudson de Souza BRA Osmar dos Santos BRA Ricardo Etheridge PUR
1,500 m, Men Hudson de Souza BRA Manuel Damião POR Javier Carriqueo ARG
3,000 m, Men Pablo Villalobos ESP Alejandro Suárez MEX José David Galván MEX
5,000 m, Men Alejandro Suárez MEX Teodoro Vega MEX Mauricio Díaz CHI
110 m Hurdles, Men Paulo Villar COL Matheus Inocêncio BRA Anselmo da Silva BRA
400 m Hurdles, Men Sergio Hierrezuelo CUB Eronilde de Araújo BRA Cléverson da Silva BRA
3,000 m Steeplechase, Men José Salvador Miranda MEX José María González ESP Francisco Munuera ESP
4 x 100 m Relay, Men Brazil BRA Puerto Rico PUR Venezuela VEN
4 x 400 m Relay, Men Brazil BRA Venezuela VEN Puerto Rico PUR
20 km Walk, Men Jefferson Pérez ECU Julio René Martínez GUA Luis Fernando García GUA
High Jump, Men Gilmar Mayo COL Javier Bermejo
Jessé de Lima
ESP
BRA
Pole Vault, Men Javier Benítez ARG Nuno Fernandes
Edgar Acosta
José Nava
POR
MEX
CHI
Long Jump, Men Ibrahim Camejo CUB José Miguel Martínez ESP Thiago Jacinto Carahyba Dias BRA
Triple Jump, Men Jadel Gregório BRA Aliecer Urrutia CUB Felipe Apablaza CHI
Shot Put, Men Marco Antonio Verni CHI Yojer Medina VEN Jhonny Rodríguez COL
Discus Throw, Men Marcelo Pugliese ARG Paulo dos Santos Bernardo POR Gustavo Gomes de Mendonça BRA
Hammer Throw, Men Moisés Campeny ESP Yosmel Montes CUB Adrián Marzo ARG
Javelin Throw, Men Isbel Luaces CUB Luíz Fernando Da Silva BRA Ronald Noguera VEN
Decathlon, Men Yosbel Gómez CUB Edson Bindilatti BRA Iván Scolfaro Caetano da Silva BRA
100 m, Women Roxana Díaz CUB Thatiana Ignâcio BRA Severina Cravid POR
200 m, Women Felipa Palacios COL Roxana Díaz CUB Norma González COL
400 m, Women Maria Laura Almirão BRA Lucimar Teodoro BRA Ana Peña CUB
800 m, Women Christiane Ritz dos Santos Schieck BRA Sandra Moya PUR Niusha Mancilla BOL
1,500 m, Women Adoración García ESP Niusha Mancilla BOL Valeria Rodríguez ARG
3,000 m, Women Nora Rocha MEX Margarita Tapia MEX Bertha Sánchez COL
5,000 m, Women Adriana Fernández MEX América Mateos MEX Lucélia De Oliveira Peres BRA
100 m Hurdles, Women Maíla Machado BRA Gilvaneide Santos Oliveira Parrela BRA Princesa Oliveros COL
400 m Hurdles, Women Isabel Rocha da Silva BRA Princesa Oliveros COL Yvonne Harrison PUR
3,000 m Steeplechase, Women Michele Barreto da Costa BRA Érika Olivera CHI Mónica Amboya ECU
4 x 100 m Relay, Women Brazil BRA Colombia COL
4 x 400 m Relay, Women Brazil BRA Colombia COL Puerto Rico PUR
20 km Walk, Women Aura Morales MEX Geovana Irusta BOL Francisca Martínez MEX
High Jump, Women Juana Rosario Arrendel DOM Luciane Dambacher BRA Thais Aparecida de Andrade BRA
Pole Vault, Women Alejandra García ARG Karla Rosa Da Silva BRA Alina Alló
Michelle Vélez
ARG
PUR
Long Jump, Women Maurren Maggi BRA Yesenia Rivera PUR Yudelkis Fernández CUB
Triple Jump, Women Mabel Gay CUB Jennifer Arveláez VEN Luciana dos Santos BRA
Shot Put, Women Yumileidi Cumbá CUB Martina de la Puente ESP Elisângela Adriano BRA
Discus Throw, Women Elisângela Adriano BRA Yania Ferrales CUB Luz Castro COL
Hammer Throw, Women Vânia Silva POR Aldenay Vasallo CUB María Pedrares ESP
Javelin Throw, Women Sabina Moya COL Xiomara Rivero CUB Marta Míguez ESP
Heptathlon, Women Yuleidis Limonta CUB Elizete Gomes da Silva BRA Anabella Von Kesselstatt ARG