2010 Ibero-American Championships in Athletics

Host City San Fernando
Country ESP
Held 4 – 6 June 2010
Competitors 151
Countries 16

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
3,000 m Men Medal 3 2
5,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 2
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 2
Heptathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Cuba CUB 15 7 3 25
2 Spain ESP 11 12 9 32
3 Brazil BRA 7 7 13 27
4 Portugal POR 3 3 6 12
5 Puerto Rico PUR 3 1 2 6
6 Argentina ARG 2 2 3 7
7 Mexico MEX 1 1 1 3
8 Costa Rica CRC 1 0 0 1
= Panama PAN 1 0 0 1
10 Colombia COL 0 5 4 9
11 Chile CHI 0 2 0 2
12 Venezuela VEN 0 1 2 3
13 Honduras HON 0 1 0 1
= Paraguay PAR 0 1 0 1
= Uruguay URU 0 1 0 1
16 Dominican Republic DOM 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Nilson André BRA Yunier Pérez CUB Daniel Grueso COL
200 m, Men Nilson André BRA Rolando Palacios HON Yazaldes Nascimento POR
400 m, Men Nery Brenes CRC Williams Collazo CUB Héctor Carrasquillo PUR
800 m, Men Yeimer López CUB Kléberson Davide BRA Antonio Reina ESP
1,500 m, Men David Bustos ESP Eduard Villanueva VEN Leandro Prates de Oliveira BRA
3,000 m, Men Leandro Prates de Oliveira BRA Reyes Estévez ESP Joílson Bernardo Da Silva BRA
5,000 m, Men Ayad Lamdassem ESP Marílson dos Santos BRA Miguel Ángel Bárzola ARG
110 m Hurdles, Men Héctor Cotto PUR Jackson Quiñónez ESP Anselmo da Silva BRA
400 m Hurdles, Men Omar Cisneros CUB Andrés Silva URU Mahau Suguimati BRA
3,000 m Steeplechase, Men José Alberto Sánchez CUB Mário Teixeira POR Alberto Paulo POR
4 x 100 m Relay, Men Puerto Rico PUR Spain ESP Colombia COL
4 x 400 m Relay, Men Cuba CUB Brazil BRA Venezuela VEN
20 km Walk, Men Francisco Arcilla ESP Yerko Araya CHI Pedro Isidro POR
High Jump, Men Javier Bermejo ESP Wanner Miller COL Carlos Layoy ARG
Pole Vault, Men Lázaro Borges CUB Fábio Gomes BRA Edi Maia POR
Long Jump, Men Wilfredo Martínez CUB Joan Lino Martínez ESP Duda BRA
Triple Jump, Men Alexis Copello CUB Yoandri Betanzos CUB Jadel Gregório BRA
Shot Put, Men Marco Fortes POR Germán Lauro ARG Carlos Véliz CUB
Discus Throw, Men Mario Pestano ESP Frank Casañas ESP Jorge Fernández CUB
Hammer Throw, Men Roberto Janet CUB Juan Ignacio Cerra ARG Wagner Domingos BRA
Javelin Throw, Men Guillermo Martínez CUB Víctor Fatecha PAR Dayron Márquez COL
Decathlon, Men Luiz Alberto Araújo BRA Agustín Félix ESP Román Gastaldi ARG
100 m, Women Ana Cláudia Lemos BRA Erika Rivera PUR Digna Murillo ESP
200 m, Women Erika Rivera PUR Roxana Díaz CUB Carol Rodríguez PUR
400 m, Women Daisurami Bonne CUB Yenifer Padilla COL Jailma Lima BRA
800 m, Women Andrea Ferris PAN Rose Mary Almanza CUB Indira Terrero CUB
1,500 m, Women Nuría Fernández ESP Juliana Santos BRA Jéssica Augusto POR
3,000 m, Women Jéssica Augusto POR Iris Fuentes-Pila ESP Diana Martín ESP
5,000 m, Women Judit Plá ESP Simone Alves da Silva BRA Yolanda Caballero COL
100 m Hurdles, Women Anay Tejeda CUB Brigith Merlano COL Shantia Moss DOM
400 m Hurdles, Women Zudikey Rodríguez MEX Patrícia Lopes POR Laia Forcadell ESP
3,000 m Steeplechase, Women Rosa María Morató ESP Zulema Fuentes-Pila ESP Sabine Leticia Heitling BRA
4 x 100 m Relay, Women Brazil BRA Colombia COL Spain ESP
4 x 400 m Relay, Women Cuba CUB Mexico MEX Brazil BRA
10 km Walk, Women Ana Cabecinha POR Júlia Takács ESP Inês Henriques POR
High Jump, Women Ruth Beitía ESP Lesyaní Mayor CUB María Romary Rifka MEX
Pole Vault, Women Fabiana Murer BRA Ana María Piñero ESP Karla Rosa Da Silva BRA
Long Jump, Women Concepción Montaner ESP Vanessa Seles BRA Eliane Martins BRA
Triple Jump, Women Yargelis Savigne CUB Caterine Ibargüén COL Patricia Sarrapio ESP
Shot Put, Women Misleydis González CUB Natalia Ducó CHI Úrsula Ruiz ESP
Discus Throw, Women Yarisley Collado CUB Yarelis Barrios CUB Elisângela Adriano BRA
Hammer Throw, Women Jenny Dahlgren ARG Berta Castells ESP Rosa Rodríguez VEN
Javelin Throw, Women Mercedes Chilla ESP Sílvia Cruz POR Nuria Ferrer ESP
Heptathlon, Women Soledad Donzino ARG Estefania Fortes ESP Barbara Hernando ESP