2011 ALBA Games

Host City Barquisimeto
Country VEN
Held 17 – 30 July 2011
Competitors 104
Countries 9

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 2
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 2 2
Half Marathon Men Medal 1 1
110 m Hurdles Men Medal 3 2
400 m Hurdles Men Medal 2 2
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 3 2
High Jump Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 2 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 2 2
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 2
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 2
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 2 2
Half Marathon Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 2 2
400 m Hurdles Women Medal 2 2
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 8 2
20 km Walk Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 2 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Cuba CUB 30 9 2 41
2 Venezuela VEN 7 16 11 34
3 Ecuador ECU 4 6 8 18
4 Bolivia BOL 1 3 3 7
5 Guatemala GUA 1 0 0 1
6 Nicaragua NCA 0 4 3 7
7 Guyana GUY 0 2 5 7
8 Paraguay PAR 0 2 0 2
9 Antigua and Barbuda ANT 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men David Lescay CUB Michael Herrera CUB Quinse Clarke GUY
200 m, Men Roberto Skyers CUB Michael Herrera CUB Winston George GUY
400 m, Men Noel Ruiz CUB Winston George GUY Omar Longart VEN
800 m, Men Raidel Acea CUB Nico Herrera VEN Anthony Harlequin GUY
1,500 m, Men Nico Herrera VEN Erick Rodríguez NCA Cleveland Thomas GUY
5,000 m, Men Marvin Blanco VEN Daniel Toroya BOL Dimas Castro NCA
10,000 m, Men Sánchez Deivis GUA Dimas Castro NCA
Half Marathon, Men Henry Jaen CUB
110 m Hurdles, Men Yuniel Hernández CUB Jhoanis Portilla CUB Jhon Valencia ECU
400 m Hurdles, Men Amaurys Valle CUB Víctor Solarte VEN
3,000 m Steeplechase, Men José Peña VEN Erick Rodríguez NCA Cristian Patiño ECU
4 x 100 m Relay, Men Cuba CUB Guyana GUY Ecuador ECU
4 x 400 m Relay, Men Venezuela VEN Cuba CUB Guyana GUY
20 km Walk, Men Rolando Saquipay ECU Mauricio Arteaga ECU Ronal Quispe BOL
High Jump, Men Víctor Moya CUB Yordano Glemaud CUB Diego Ferrín ECU
Long Jump, Men Víctor Castillo VEN Hugo Chila ECU Yender Cardona VEN
Triple Jump, Men Hugo Chila ECU Yender Cardona VEN
Shot Put, Men Reinaldo Proenza CUB Jesús Parejo VEN Aldo González BOL
Discus Throw, Men Yunior Lastre CUB Jesús Parejo VEN Donald Olmos BOL
Hammer Throw, Men Noleisis Bicet CUB Guillermo Braulio ECU
Javelin Throw, Men Michel Miranda CUB Víctor Fatecha PAR José Escobar ECU
Decathlon, Men Yunior Díaz CUB Georni Jaramillo VEN Ricardo Herrada VEN
100 m, Women Nelkis Casabona CUB Lexabeth Hidalgo VEN Wilmary Álvarez VEN
200 m, Women Nelkis Casabona CUB Érika Chávez ECU Yaneisi Borlot CUB
400 m, Women Aymée Martínez CUB Daisurami Bonne CUB Lucy Jaramillo ECU
800 m, Women Adriana Muñoz CUB Diosmely Peña CUB María Osorio VEN
1,500 m, Women Adriana Muñoz CUB María Osorio VEN Nubia Arteaga VEN
5,000 m, Women Nubia Arteaga VEN Helen Baltazar BOL Cassie Vitalis ANT
10,000 m, Women Dailín Belmonte CUB Rosa Chacha ECU
Half Marathon, Women Dailín Belmonte CUB Zuleima Amaya VEN Yailén García CUB
100 m Hurdles, Women Yenima Arencibia CUB Winnie Castillo ECU
400 m Hurdles, Women Lucy Jaramillo ECU Jessica Aguilera NCA
3,000 m Steeplechase, Women Marlene Acuña ECU Hilaria Patzi BOL Dayana Pérez VEN
4 x 100 m Relay, Women Cuba CUB Venezuela VEN Ecuador ECU
4 x 400 m Relay, Women Cuba CUB Venezuela VEN
20 km Walk, Women Claudia Balderrama BOL Leisy Rodríguez CUB Paola Pérez ECU
Long Jump, Women Suslaidy Girat CUB Munich Tovar VEN Verónica Davis VEN
Triple Jump, Women Yarianna Martínez CUB Yudelsy González VEN Munich Tovar VEN
Shot Put, Women Mailín Vargas CUB Ahymará Espinoza VEN
Discus Throw, Women Yaimé Pérez CUB María Cubillán VEN Natalia Alfonso VEN
Hammer Throw, Women Rosa Rodríguez VEN Ariannis Vichy CUB Dukina Freytters VEN
Javelin Throw, Women Yainelis Ribeaux CUB Leryn Franco PAR Dalila Rugama NCA
Heptathlon, Women Yasmiany Pedroso CUB Gillerci González VEN María Morazán NCA