2008 Central American and Caribbean Championships in Athletics

Host City Cali
Country COL
Held 4 – 6 July 2008
Competitors 154
Countries 20

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 2
10,000 m Men Medal 2 1
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
20 km Walk Men Medal 4 4
High Jump Men Medal 3 2
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 2
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 2 2
Long Jump Women Medal 3 3
Triple Jump Women Medal 3 2
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 2

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Cuba CUB 17 12 5 34
2 Colombia COL 8 7 9 24
3 Trinidad and Tobago TTO 8 1 5 14
4 Bahamas BAH 6 4 3 13
5 Mexico MEX 3 5 3 11
6 Jamaica JAM 1 1 1 3
7 Saint Lucia LCA 1 1 0 2
8 Venezuela VEN 0 5 5 10
9 Puerto Rico PUR 0 3 1 4
10 Anguilla AGU 0 1 0 1
= Antigua and Barbuda ANT 0 1 0 1
= Barbados BAR 0 1 0 1
= Costa Rica CRC 0 1 0 1
= Grenada GRN 0 1 0 1
15 Dominican Republic DOM 0 0 5 5
16 Haiti HAI 0 0 2 2
17 Bermuda BER 0 0 1 1
= Guatemala GUA 0 0 1 1
= Saint Kitts and Nevis SKN 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Darrel Brown TTO Daniel Bailey ANT Henry Vizcaíno CUB
200 m, Men Emmanuel Callender TTO Rondel Sorrillo TTO José Acevedo VEN
400 m, Men Renny Quow TTO Michael Mathieu BAH Omar Cisneros CUB
800 m, Men Andy González CUB Eduard Villanueva VEN Pablo Solares MEX
1,500 m, Men Isaías Haro MEX Nico Herrera VEN Maury Castillo CUB
5,000 m, Men John Tello COL Isaías Haro MEX Javier Guarín COL
10,000 m, Men William Naranjo COL Diego Colorado COL
110 m Hurdles, Men Shamar Sands BAH Paulo Villar COL Héctor Cotto PUR
400 m Hurdles, Men Isa Phillips JAM Yasmani Copello CUB Yeison Rivas COL
3,000 m Steeplechase, Men José Alberto Sánchez CUB Alex Greaux PUR Yovanni Adames DOM
4 x 100 m Relay, Men Trinidad and Tobago TTO Bahamas BAH Saint Kitts and Nevis SKN
4 x 400 m Relay, Men Cuba CUB Bahamas BAH Trinidad and Tobago TTO
20 km Walk, Men James Rendón COL Allan Segura CRC Claudio Vargas MEX
High Jump, Men Víctor Moya CUB Trevor Barry BAH Jamal Wilson BAH
Pole Vault, Men Lázaro Borges CUB Dominic Johnson LCA Natanael Semeis DOM
Long Jump, Men Wilfredo Martínez CUB Herbert McGregor JAM Tyrone Smith BER
Triple Jump, Men Leevan Sands BAH Héctor Fuentes CUB Alexis Copello CUB
Shot Put, Men Alexis Paumier CUB Manuel Repollet PUR Carlos García COL
Discus Throw, Men Jorge Fernández CUB Yunior Lastre CUB Jesús Parejo VEN
Hammer Throw, Men Noleisis Bicet CUB Luis Martín García MEX Raúl Rivera GUA
Javelin Throw, Men Anier Boué CUB Dayron Márquez COL Jhonny Viáfara COL
Decathlon, Men Yosley Azcuy CUB Steven Rodríguez PUR Andrés Mantilla COL
100 m, Women Chandra Sturrup BAH Sherry Fletcher GRN Barbara Pierre HAI
200 m, Women Debbie Ferguson-McKenzie BAH Roxana Díaz CUB Darlenis Obregón COL
400 m, Women Indira Terrero CUB Gabriela Medina MEX Ginou Etienne HAI
800 m, Women Rosibel García COL Sheena Gooding BAR Cristina Guevara MEX
1,500 m, Women Rosibel García COL Yamilé Alaluf MEX Muriel Coneo COL
5,000 m, Women Nora Rocha MEX Bertha Sánchez COL María Montilla VEN
10,000 m, Women Bertha Sánchez COL María Montilla VEN Andreina Hernández DOM
100 m Hurdles, Women Anay Tejeda CUB Yenima Arencibia CUB Aleesha Barber TTO
400 m Hurdles, Women Josanne Lucas TTO Princesa Oliveros COL Yolanda Osana DOM
3,000 m Steeplechase, Women Ángela Figueroa COL Milena Pérez CUB Sonny García DOM
4 x 100 m Relay, Women Trinidad and Tobago TTO Colombia COL Bahamas BAH
4 x 400 m Relay, Women Cuba CUB Mexico MEX Bahamas BAH
10 km Walk, Women Claudia Ortega MEX Milángela Rosales VEN Ingrid Hernández COL
High Jump, Women Levern Spencer LCA Caterine Ibargüén COL Marielys Rojas VEN
Pole Vault, Women Milena Agudelo COL Keisa Monterola VEN
Long Jump, Women Bianca Stuart BAH Shara Proctor AGU Charisse Bacchus TTO
Triple Jump, Women Mabel Gay CUB Yarianna Martínez CUB Ayanna Alexander TTO
Shot Put, Women Cleopatra Borel-Brown TTO Yumileidi Cumbá CUB Yaniuvis López CUB
Discus Throw, Women Yarelis Barrios CUB Yania Ferrales CUB Annie Alexander TTO
Hammer Throw, Women Candice Scott TTO Yunaika Crawford CUB Eli Johana Moreno COL
Javelin Throw, Women Laverne Eve BAH Yanet Cruz CUB Kateema Riettie JAM
Heptathlon, Women Yarianny Argüelles CUB Yasmiany Pedroso CUB Thaimara Solsiree Rivas VEN