2021 World Athletics U20 Championships

Host City Nairobi
Country KEN
Held 18 – 22 August 2021
Competitors 169
Countries 36

Originally scheduled from 7 to 12 July 2020 was postponed due to the COVID-19 pandemic.

Athletes from Russia have been allowed to compete as Authorised Neutral Athletes (ANA) shown here under the abbreviation NEU.

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men 18 – 19 August 2021 Medal 3 3
200 m Men 20 – 21 August 2021 Medal 3 3
400 m Men 18 – 21 August 2021 Medal 3 3
800 m Men 19 – 22 August 2021 Medal 3 2
1,500 m Men 19 – 21 August 2021 Medal 3 2
3,000 m Men 18 August 2021 Medal 3 2
5,000 m Men 19 August 2021 Medal 3 2
110 m Hurdles Men 20 – 21 August 2021 Medal 3 3
400 m Hurdles Men 19 – 22 August 2021 Medal 4 4
3,000 m Steeplechase Men 20 – 22 August 2021 Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men 21 – 22 August 2021 Medal 14 3
4 x 400 m Relay Men 21 – 22 August 2021 Medal 14 3
10 km Walk Men 21 August 2021 Medal 3 3
High Jump Men 21 August 2021 Medal 3 3
Pole Vault Men 20 August 2021 Medal 3 3
Long Jump Men 20 August 2021 Medal 3 3
Triple Jump Men 22 August 2021 Medal 3 3
Shot Put Men 18 – 19 August 2021 Medal 3 3
Discus Throw Men 21 – 22 August 2021 Medal 3 3
Hammer Throw Men 18 – 20 August 2021 Medal 3 3
Javelin Throw Men 18 – 20 August 2021 Medal 3 3
Decathlon Men 20 – 21 August 2021 Medal 3 3
100 m Women 18 – 19 August 2021 Medal 3 3
200 m Women 20 – 21 August 2021 Medal 3 2
400 m Women 18 – 21 August 2021 Medal 3 3
800 m Women 19 – 21 August 2021 Medal 3 3
1,500 m Women 20 – 22 August 2021 Medal 3 2
3,000 m Women 19 August 2021 Medal 3 2
5,000 m Women 22 August 2021 Medal 3 2
100 m Hurdles Women 20 – 21 August 2021 Medal 3 3
400 m Hurdles Women 19 – 22 August 2021 Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women 20 August 2021 Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women 21 – 22 August 2021 Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women 21 – 22 August 2021 Medal 12 3
10 km Walk Women 21 August 2021 Medal 3 3
High Jump Women 20 – 22 August 2021 Medal 3 3
Pole Vault Women 18 August 2021 Medal 3 3
Long Jump Women 20 – 22 August 2021 Medal 3 3
Triple Jump Women 19 – 20 August 2021 Medal 3 3
Shot Put Women 21 August 2021 Medal 3 2
Discus Throw Women 20 August 2021 Medal 3 3
Hammer Throw Women 20 – 21 August 2021 Medal 3 3
Javelin Throw Women 19 August 2021 Medal 3 3
Heptathlon Women 18 – 19 August 2021 Medal 3 3
4 x 400 m Relay Mixed 18 August 2021 Medal 16 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Kenya KEN 8 1 7 16
2 Finland FIN 4 1 0 5
3 Nigeria NGR 4 0 3 7
4 Ethiopia ETH 3 7 2 12
5 Jamaica JAM 3 6 2 11
6 South Africa RSA 3 2 4 9
7 Botswana BOT 3 1 0 4
8 Sweden SWE 3 0 0 3
9 France FRA 2 4 2 8
10 Neutral Participant NEU 2 1 0 3
11 Czech Republic CZE 2 0 1 3
12 Namibia NAM 1 3 0 4
13 Belarus BLR 1 1 3 5
14 Mexico MEX 1 1 0 2
= Turkey TUR 1 1 0 2
16 Cuba CUB 1 0 2 3
17 Israel ISR 1 0 0 1
= Lithuania LTU 1 0 0 1
= Serbia SRB 1 0 0 1
20 Poland POL 0 2 3 5
21 Switzerland SUI 0 2 2 4
22 Greece GRE 0 2 1 3
= India IND 0 2 1 3
24 Estonia EST 0 2 0 2
25 Spain ESP 0 1 2 3
26 Italy ITA 0 1 1 2
= Ukraine UKR 0 1 1 2
28 Algeria ALG 0 1 0 1
= Belgium BEL 0 1 0 1
= Colombia COL 0 1 0 1
31 Canada CAN 0 0 2 2
= Hungary HUN 0 0 2 2
33 Cyprus CYP 0 0 1 1
= Eritrea ERI 0 0 1 1
= Latvia LAT 0 0 1 1
= Uganda UGA 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Letsile Tebogo BOT Benjamin Richardson RSA Shainer Rengifo CUB
200 m, Men Udodi Onwuzurike NGR Letsile Tebogo BOT Sinesipho Dambile RSA
400 m, Men Anthony Pasela BOT Luis Avilés MEX Antonie Nortje RSA
800 m, Men Emmanuel Wanyonyi KEN Mohamed Ali Gouaned ALG Noah Kibet KEN
1,500 m, Men Vincent Keter KEN Wegene Addisu ETH Melkeneh Azize ETH
3,000 m, Men Tadese Worku ETH Ali Abdilmana ETH Habtom Samuel ERI
5,000 m, Men Benson Kiplangat KEN Tadese Worku ETH Levy Kibet KEN
110 m Hurdles, Men Sasha Zhoya FRA Vashaun Vascianna JAM Jakub Szymański POL
400 m Hurdles, Men Berke Akçam TUR Denis Novoseltsev NEU Devontie Archer JAM
3,000 m Steeplechase, Men Amos Serem KEN Bikila Tadese Takele ETH Simon Koech KEN
4 x 100 m Relay, Men South Africa RSA Jamaica JAM Poland POL
4 x 400 m Relay, Men Botswana BOT Jamaica JAM Kenya KEN
10 km Walk, Men Heristone Wanyonyi KEN Amit IND Paul McGrath ESP
High Jump, Men Yonathan Kapitolnik ISR Massimiliano Luiu ITA Mateusz Kołodziejski POL
Pole Vault, Men Matvei Volkov BLR Juho Alasaari FIN Kyle Rademeyer RSA
Long Jump, Men Erwan Konaté FRA Jhon Berrío COL Kavian Kerr JAM
Triple Jump, Men Gabriel Wallmark SWE Jaydon Hibbert JAM Simon Gore FRA
Shot Put, Men Juan Vázquez CUB Yauheni Bryhi BLR Jephté Vogel SUI
Discus Throw, Men Mykolas Alekna LTU Ralford Mullings JAM Raman Khartanovich BLR
Hammer Throw, Men Jan Doležálek CZE Orestis Ntousakis GRE Jean-Baptiste Bruxelle FRA
Javelin Throw, Men Janne Läspä FIN Artur Felfner UKR Chinecherem Nnamdi NGR
Decathlon, Men František Doubek CZE Jente Hauttekeete BEL José San Pastor ESP
4 x 400 m Relay, Mixed Nigeria NGR Poland POL India IND
100 m, Women Tina Clayton JAM Beatrice Masilingi NAM Melissa Gutschmidt SUI
200 m, Women Christine Mboma NAM Beatrice Masilingi NAM Favour Ofili NGR
400 m, Women Imaobong Nse Uko NGR Kornelia Lesiewicz POL Sylvia Chelangat KEN
800 m, Women Ayal Dagnachew ETH Valentina Rosamilia SUI Elli Deligianni GRE
1,500 m, Women Purity Chepkirui KEN Diribe Welteji ETH Winnie Jemutai KEN
3,000 m, Women Teresia Gateri KEN Zenah Yego KEN Melknat Wudu ETH
5,000 m, Women Mizan Alem ETH Melknat Wudu ETH Prisca Chesang UGA
100 m Hurdles, Women Ackera Nugent JAM Anna Maria Millend EST Anna Tóth HUN
400 m Hurdles, Women Heidi Salminen FIN Ludivine Aubert FRA Savannah Sutherland CAN
3,000 m Steeplechase, Women Jackline Chepkoech KEN Zerfe Wondemagegn ETH Faith Cherotich KEN
4 x 100 m Relay, Women Jamaica JAM Namibia NAM Nigeria NGR
4 x 400 m Relay, Women Nigeria NGR Jamaica JAM Italy ITA
10 km Walk, Women Sofía Ramos MEX Maële Biré-Heslouis FRA Eliška Martínková CZE
High Jump, Women Nataliya Spiridonova NEU Marithé Engondo SUI Styliana Ioannidou CYP
Pole Vault, Women Mirè Reinstorf RSA Élise Russis FRA Heather Abadie CAN
Long Jump, Women Maja Åskag SWE Shaili Singh IND Mariya Horielova UKR
Triple Jump, Women Maja Åskag SWE Tessy Ebosele ESP Darja Sopova LAT
Shot Put, Women Miné de Klerk RSA Pınar Akyol TUR Dane Roets RSA
Discus Throw, Women Violetta Ignatyeva NEU Miné de Klerk RSA Alina Nikitsenka BLR
Hammer Throw, Women Silja Kosonen FIN Rose Loga FRA Maryola Bukel BLR
Javelin Throw, Women Adriana Vilagoš SRB Elina Tzengko GRE Yiselena Ballar CUB
Heptathlon, Women Saga Vanninen FIN Pippi Enok EST Szabina Szűcs HUN