2019 African Athletics U18 Championships

Host City Abidjan
Country CIV
Held 16 – 20 April 2019
Competitors 99
Countries 17

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 1
200 m Men Medal 3 2
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 2
3,000 m Men Medal 3 2
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
2,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
Medley Relay Men Medal 1 3
10 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 2
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 2
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Octathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 3
3,000 m Women Medal 3 2
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
2,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
Medley Relay Women Medal 1 3
5,000 m Walk Women Medal 3 3
High Jump Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 2
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 3
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 South Africa RSA 18 7 7 32
2 Nigeria NGR 6 5 6 17
3 Kenya KEN 5 7 6 18
4 Algeria ALG 3 3 1 7
5 Egypt EGY 3 2 6 11
6 Ethiopia ETH 1 5 4 10
7 Senegal SEN 1 2 0 3
8 Morocco MAR 1 1 0 2
9 Djibouti DJI 1 0 0 1
10 Gambia GAM 0 3 2 5
11 Cameroon CMR 0 1 1 2
12 Ivory Coast CIV 0 1 0 1
= Mauritius MRI 0 1 0 1
= Seychelles SEY 0 1 0 1
15 Burkina Faso BUR 0 0 3 3
16 Tunisia TUN 0 0 2 2
17 Ghana GHA 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Thabang Hlohlolo RSA Eckhardt Potgieter RSA Vuyo Ndlovu RSA
200 m, Men Sinesipho Dambile RSA Eckhardt Potgieter RSA Israel Domeh Anane GHA
400 m, Men Lythe Pillay RSA Brian Onyari Tinega KEN Antonie Nortje RSA
800 m, Men Abdo Razack Hassan DJI Mohamed Ali Gouaned ALG Kenneth Kirui KEN
1,500 m, Men Vincent Keter KEN Gezahign Yihun ETH Peter Kibui Wangari KEN
3,000 m, Men Emmanuel Korir Kiplagat KEN Gezahign Yihun ETH Gideon Kipkertich Ronoh KEN
110 m Hurdles, Men Reinhardt Strauss RSA Jorin Leonard Bangue CMR Youssef Badawy EGY
400 m Hurdles, Men Luciano Custodio RSA Ndikponke Okure NGR Youssef Badawy EGY
2,000 m Steeplechase, Men Tadese Takele ETH Kibet Chepkwony KEN Ronald Kipngetich KEN
Medley Relay, Men South Africa RSA Nigeria NGR Gambia GAM
10 km Walk, Men Abdenour Ameur ALG Osama Hussein Ahmed EGY Oussama Aouina TUN
High Jump, Men Omamuyovwi Erhire NGR Joshua Onezime SEY Ziad Mohamed Kamal EGY
Pole Vault, Men Kyle Rademeyer RSA Nikolai Van Huyssteen RSA Ayndlem Belayabebe ETH
Long Jump, Men Jason Tito RSA Jaugu Sarjo GAM Olatunde Olaolu NGR
Triple Jump, Men Collins Kipkorir KEN Omamuyovwi Erhire NGR Jason Tito RSA
Shot Put, Men Mohamed Osama Mohamed EGY Douw Kruger RSA Wynand Swanepoel RSA
Discus Throw, Men Mohamed Osama Mohamed EGY Wynand Swanepoel RSA Douw Kruger RSA
Hammer Throw, Men Mohamed Saeed EGY Abdelmalak Benziada ALG Mentesnot Mersha ETH
Javelin Throw, Men Chinecherem Nnamdi NGR Serge Armand Diasso CIV Losani Konate BUR
Octathlon, Men Ayoub Bansabra ALG Jordane Quirin MRI Yusuf Rasheed NGR
100 m, Women Miandi Van Staden RSA Jalika Bajinka GAM Praise Ofoku NGR
200 m, Women Favour Ofili NGR Anita Taviore NGR Binta Jallow GAM
400 m, Women Favour Ofili NGR Linda Kageha KEN Amy Naude RSA
800 m, Women Prudence Sekgodiso RSA Sheila Belio KEN Nelly Chepchirchir KEN
1,500 m, Women Meryeme Azrour MAR Janet Nyiva KEN Almaz Girma ETH
3,000 m, Women Zenah Yego KEN Deborah Chemutai KEN Berheteha Amare ETH
100 m Hurdles, Women Kayla Van der Bergh RSA Rahil Hamel ALG Madina Touré BUR
400 m Hurdles, Women Sarah Ochigbo NGR Saphietou Boye SEN Djamilatou Sanou BUR
2,000 m Steeplechase, Women Judy Jerotich KEN Zerfe Wondemagegn ETH Dorothy Kimutai KEN
Medley Relay, Women Nigeria NGR Gambia GAM South Africa RSA
5,000 m Walk, Women Melissa Touloum ALG Mariame Worku ETH Soumaya Mannai TUN
High Jump, Women Jeanne Visser RSA Saly Sarr SEN Laurentine Fouda CMR
Long Jump, Women Nolwazi Mashaba RSA Joane Gerber RSA Ruona Adogbeji NGR
Triple Jump, Women Nolwazi Mashaba RSA Boru Robe Sambate ETH Grace Oshiokpu NGR
Shot Put, Women Dane Roets RSA Miné de Klerk RSA Dina Amel Farouk EGY
Discus Throw, Women Dane Roets RSA Chaimae Bouchaal MAR Esther Osisike NGR
Hammer Throw, Women Phethisang Makhethe RSA Nagla Amel Farouk EGY Fatima Zohra Ikram ALG
Javelin Throw, Women Heike De Nyssechen RSA Martha Nthanze Musai KEN Shakenaz Zinwefky EGY
Heptathlon, Women Saly Sarr SEN Ese Awusa NGR Tamer El-Gebaly EGY