2018 Asian Athletics U20 Championships

Host City Gifu
Country JPN
Held 7 – 10 June 2018
Competitors 144
Countries 15

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 2
800 m Men Medal 3 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 3
4 x 100 m Relay Men Medal 12 3
4 x 400 m Relay Men Medal 12 3
10 km Walk Men Medal 3 3
High Jump Men Medal 3 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 3
Triple Jump Men Medal 3 3
Shot Put Men Medal 3 3
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 2
Javelin Throw Men Medal 3 2
Decathlon Men Medal 3 2
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 3
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 2
1,500 m Women Medal 3 2
3,000 m Women Medal 3 2
5,000 m Women Medal 3 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 2
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 3
4 x 100 m Relay Women Medal 12 3
4 x 400 m Relay Women Medal 12 3
10 km Walk Women Medal 3 2
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 3 3
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 2
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 Japan JPN 14 15 12 41
2 China CHN 11 8 4 23
3 India IND 5 2 10 17
4 Chinese Taipei TPE 4 5 4 13
5 Sri Lanka SRI 3 4 2 9
6 Qatar QAT 3 3 0 6
7 Iran IRI 1 1 3 5
8 Indonesia INA 1 1 0 2
9 Iraq IRQ 1 0 1 2
= Vietnam VIE 1 0 1 2
11 South Korea KOR 0 3 1 4
12 Kazakhstan KAZ 0 1 2 3
13 Thailand THA 0 1 1 2
14 Malaysia MAS 0 0 2 2
15 Hong Kong HKG 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
100 m, Men Lalu Muhammad Zohri INA Daisuke Miyamoto JPN Muhammad Zulfiqar Ismail MAS
200 m, Men Wei Tai-Sheng TPE Shin Min-Kyu KOR Justin Junpei Tsukamoto JPN
400 m, Men Aruna Dharshana SRI Pasindu Kodikara SRI Syuji Mori JPN
800 m, Men Anu Kumar IND Abdolrahim Dorzadeh IRI Huki Torii JPN
1,500 m, Men Mohamed Khamis Saifeldin QAT Reito Hanzawa JPN Hussein Lafta IRQ
5,000 m, Men Ajeet Kumar IND Ren Tazawa JPN Amir Zamanpour IRI
10,000 m, Men Suolang Cairen CHN Yuhi Nakaya JPN Kartik Kumar IND
110 m Hurdles, Men Lu Hao-Hua TPE Rikuto Higuchi JPN David Yefremov KAZ
400 m Hurdles, Men Yusuke Shirao JPN Bassem Hemeida QAT Mahdi Pirjahan IRI
3,000 m Steeplechase, Men Mohamed Khamis Saifeldin QAT Takumi Yoshida JPN Nguyễn Trung Cường VIE
4 x 100 m Relay, Men Japan JPN Chinese Taipei TPE India IND
4 x 400 m Relay, Men Sri Lanka SRI Thailand THA Malaysia MAS
10 km Walk, Men Gong Hao CHN Sho Sakazaki JPN Kim Min-Gyu KOR
High Jump, Men Kyohei Tomori JPN Nuh Anuh QAT Zhang Hao CHN
Pole Vault, Men Syunto Ozaki JPN Idan Richsan INA Kasinpob Chomchanad THA
Long Jump, Men Yugo Sakai JPN Zhou Keqi CHN Murali Sreeshankar IND
Triple Jump, Men Kamalraj Kanagaraj IND Yu Gyu-Min KOR Shunsuke Izumiya JPN
Shot Put, Men Moaaz Mohamed Ibrahim QAT Yeo Jin-Seong KOR Ashish Bhalothia IND
Discus Throw, Men Hossein Rasouli IRI Moaaz Mohamed Ibrahim QAT Kosei Yamashita JPN
Hammer Throw, Men Ashish Jakhar IND Damneet Singh IND Masanobu Hattori JPN
Javelin Throw, Men Liu Zhekai CHN Masafumi Azechi JPN Kentaro Nakamura JPN
Decathlon, Men Wang Chen-Yu TPE Wang Yu-Shiang TPE Rin Haraguchi JPN
100 m, Women Feng Lulu CHN Amasha de Silva SRI Mei Kodama JPN
200 m, Women Tao Yanan CHN Amasha de Silva SRI Jisna Mathew IND
400 m, Women Jisna Mathew IND Dilshi Kumarasinghe SRI Yang Jui-Hsuan TPE
800 m, Women Ayaka Kawata JPN Ayano Shiomi JPN Dilshi Kumarasinghe SRI
1,500 m, Women Ririka Hironaka JPN Tomomi Musembi Takamatsu JPN Durga Deore IND
3,000 m, Women Nozomi Tanaka JPN Yuna Wada JPN Liu Fang CHN
5,000 m, Women Mikuni Yada JPN Niu Lihua CHN Poonam Sonune IND
100 m Hurdles, Women Airi Yoshida JPN Lin Yuwei CHN Lin Hsiao-Hui TPE
400 m Hurdles, Women Kasumi Yoshida JPN Yang Jui-Hsuan TPE Natsumi Murakami JPN
3,000 m Steeplechase, Women Parami Wasanthi Maristela SRI Tian Wanhua CHN Yuka Nosue JPN
4 x 100 m Relay, Women China CHN Japan JPN Hong Kong HKG
4 x 400 m Relay, Women Japan JPN India IND Sri Lanka SRI
10 km Walk, Women Ma Li CHN Nanako Fujii JPN Li Wenxiu CHN
High Jump, Women Maryam Abdulelah IRQ Tsai Ching-Jung TPE Abhinaya Shetty IND
Pole Vault, Women Wu Zuocheng CHN Anastasiya Yermakova KAZ Wu Chia-Ju TPE
Long Jump, Women Ayaka Kora JPN Zhong Jiawei CHN Mirei Yoshioka JPN
Triple Jump, Women Vũ Thị Ngọc Hà VIE Pan Youqi CHN Priyadarshini Suresh IND
Shot Put, Women Zhang Linru CHN Honoka Oyama JPN Guo Pei-Yu TPE
Discus Throw, Women Yang Huanhuan CHN Yin Yuanyuan CHN Arpandeep Bajwa IND
Hammer Throw, Women Zhou Mengyuan CHN Li Jiangyan CHN Reyhaneh Arani IRI
Javelin Throw, Women Li Hui-Jun TPE Sae Takemoto JPN Dai Qianqian CHN
Heptathlon, Women Karin Odama JPN Chen Cai-Juan TPE Diana Geints KAZ